Дзюнхуей се справи с Хигинс и е на 1/2-финал пред родна публика

Световният номер 4 Дин Дзюнхуей беше позабравил вкуса на победата, но сега отново си го припомни. 28-годишният състезател се класира за 1/2-финалите на Откритото първенство на Китай по снукър, след като се справи в здрав сблъсък с Джон Хигинс с 5:4 фрейма. За място на финала Дин ще спори с Гари Уилсън, който надделя с 5:3 части срещу Бари Хоукинс.

39-годишният Хигинс започна чудесно срещата със защитаващия титлата си китаец и взе откриващата партия с брейк от 86 точки. Дзюнхуей обаче отговори мигновено във втората партия, в която блесна с най-добра серия от 50 точки за 1:1. Следващите две части бяха поделени, като Хигинс остави в статистиката 47 точки за 2:1, а в четвъртия фрейм китаецът направи 79 точки за равенството. Дин поведе за първи път в мача при 3:2 след сенчъри брейк от 105 точки. Реакцията на четирикратния световен шампион не закъсня и той върна баланса в резултата със 73 точки за 3:3. В седмия фрейм опитният Хигинс се отчете с брейк от 68 точки, а в следващата част отново с 68 точки китаецът изравни и доведе двубоя до пълния му формат.

В решаващата партия и двамата състезатели имаха своите шансове, като победителят бе решен след игра по цветните топки. Дзюнхуей направи "ин-оф" фаул при 45:46 точки, а малко след това сбърка зелената топка за средния джоб. Вместо да се възползва от удобната възможност, Хигинс също направи пропуск по зелената. Дин разчисти цветните до розовата включително и така се класира за втория си ранкинг 1/2-финал през сезона и първи след този на "Шанхай Мастърс".

Заемащият 56-ото място в световната ранглиста Гари Уилсън се разправи с Бари Хоукинс с 5:3 части и заслужи място на първия в досегашната си кариера ранкинг 1/2-финал. Въпреки че Ястреба реализира по-сериозните точкови серии в мача - от 50, 72 и 76 точки, Уилсън бе по-постоянен в изявите си. 29-годишният англичанин записа срещу името си най-добра серия от 78 точки в четвъртия фрейм.