Девойките на България с втора загуба на Европейското след драматично 2:3 от Холандия

Националният волейболен отбор на България за девойки младша възраст записа втора поредна загуба на Европейското първенство, на което страната ни е домакин, след като отстъпи драматично на Холандия с 2:3 (23:25, 25:21, 27:25, 18:25, 12:15) в мач, игран тази вечер пред близо 700 зрители в спортната зала на ПУ "Паисий Хилендарски".

Така българските момичета са на последното 6-то място във временното класиране без спечелена точка и без победа до момента. В следващия си мач България играе срещу Полша, която в момента спори срещу Белгия. Срещата е утре (30 март) отново от 17,30 часа в Пловдив.

Селекционерът на България Радослав Бакърджиев започна мача с Полина Нейкова като разпределителка за разлика от първия мач, когато на този пост стартира Василена Папанова. Българските момичета тръгнаха много устремено и поведоха с 4:0, но след това последваха доста колебливи изяви в посрещане и Холандия обърна развоя на гейма и до второто техническо прекъсване водеше с 16:12. Холандките увеличиха преднината си до 20:13, като тогава Радо Бакърджиев предприе двойна смяна с влизането на Василена Папанова и Мадлен Рашева. Този ход имаше резултат, като отборът на Холандия бе пробит след серия от сервиси на Папанова и България изравни при 20:20. Обратът, обаче, не се получи и "лалетата" взеха аванс в геймовете след 25:23.

Във втория гейм отново българските волейболистки взеха аванс, който този път запазиха до първата техническа пауза - 8:4. След това холандките отново успяха да стопят преднината на българките и дори да поведат с 14:13. При второто техническо прекъсване, обаче, момичетата на Радо Бакърджиев водеха с 16:14, показвайки характер. Това се оказа и ключовия момент в гейма, защото българските волейболистки заиграха доста по-добре и дръпнаха с 22:17. Благодарение на аванса си, те успяха да стигнат до 25:21, с което да спечелят първия си гейм на турнира и да зарадват феновете по трибуните. В третата част сценарият се обърна и холандките поведоха до първата техническа пауза, но след серия от хубави и насочени сервиси на Мадлен Рашева, България се върна в гейма. Последваха оспорвани минути, в които младите български волейболистки бяха по-настоятелни и се откъснаха с 16:15 до техническото прекъсване. В края на гейма драмата стана пълна, като холандките достигнаха до два геймбола. Българските момичета, обаче, не се предадоха и подкрепяни от верните си фенове стигнаха до 27:25 и 2:1.

Началото на четвъртия гейм бе кошмарно за българските момичета, които допуснаха Холандия да се откъсне с 8:1. Серията от начален удар на Ника Даалдероп продължи до 9:2. И въпреки, че състезателките на Радослав Бакърджиев направиха всичко възможно да стопят пасива, Холандия стигна до тайбрек след 25:18. В петия решителен гейм България започна отлично с три последователни блокади, които дадоха аванс на тима. При смяната на полетата България продължи да води с 8:5, но след това допусна обрат до 12:15 и 2:3.

Най-резултатни за българския тим станаха Радостина Маринова (5 блока!!!, 2 аса и 44% ефективност в атака) и Александра Миланова (2 блока, 1 ас, 30% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) с по 14 точки. За тима на Холандия Ника Даалдероп заби 22 точки (4 аса, 36% ефективност в атака и 16% перфектно посрещане), а Кристи Волт (2 блока, 3 аса, 32% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) и Елин Тимерман (4 блока, 4 аса и 43% ефективност в атака) добавиха по 17 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:3 (23:25, 25:21, 27:25, 18:25, 12:15)
БЪЛГАРИЯ: Полина Нейкова 1, Катрин Димитрова 2, Моника Кръстева, Александра Миланова 14, Радостин Маринова 14, Йоанна Атанасова 11 - Златена Салабашева-либеро (Ани Боздева 11, Василена Папанова 2, Мадлен Рашева 10)
Старши-треньор: Радослав Бакърджиев
ХОЛАНДИЯ: Шарлот Хаар 3, Кирстен Веселс 10, Ника Даалдероп 22, Кристи Волт 17, Елин Тимерман 17, Карлайн Кьобрюж 6 - Флориен Реесинк-либеро
Старши-треньор: Сашка Ван Хинтум.