Рони и Тръмп се справиха с конкуренцията на 1/4-финалите

Петкратният световен шампион в снукъра Рони О’Съливан се класира за 1/2-финала на турнира World Grand Prix и така има реалния шанс да спечели третата си титла през сезона. В 1/4-финалния си двубой Ракетата надделя с 4:1 фрейма срещу Греъм Дот и така заслужи място сред най-добрите четирима в Ландидно, Уелс.

О’Съливан, който е победител в турнира ”Шампион на шампионите” и UK Championship, сега е само на две победи от успеха в новата в календара надпревара. Негов съперник на 1/2-финалите ще бъде Стюърт Бингам.

Третият в света Рони се пребори за първата партия след няколко кратки визити около зеленото сукно. Във твория фрейм обаче 37-годишният Дот отговори със серии от 28, 34 и 20 точки за 1:1. С печеливш брейк от 58 точки Ракетата си осигури аванс от 2:1, а след това записа и 51 точки в сметката си в четвъртата част. Дот, който е световен шампион от 2006 година, имаше шанс да спечели фрейма, но не се възполза и пропусна последната зелена топка при брейк от 51 точки. Малко по-късно в тази пертия Рони се възползва от пропуските на опонента си и увеличи преднината си – 3:1. В следващия фрейм О’Съливан отново направи халф-сенчъри брейк – този път от 50 точки, което бе и в основата на успеха му в срещата.

Междувременно Джъд Тръмп също достигна до 1/2-финалната фаза, след като се наложи с 4:3 части срещу Марк Уилямс. Двубоят бе решен след игра по черната топка, а световният номер 7 ще мери сили в следващия си сблъсък с Мартин Гулд. Двукратният световен шампион Уилямс откри пръв сметката си след брейк от 63 точки за 1:0. Английският му опонент обаче отговори със 73 точки за 1:1. Партия номер 3 се реши след игра по цветните топки, като Тръмп пропусна непретенциозна розова топка за средния джоб. Опитният уелсецът пое контрола и излезе напред в резултата с 2:1. Четвъртата част бе за Тръмп, който блесна със серии от 40 и 52 точки за 2:2, а малко след това англичанинът пое лидерството след 48 и 34 точки за 3:2. Все пак Уилямс се пребори за шестия фрейм и така доведе мача до пълния му формат. В решаващата партия и двамата състезатели имаха своите шансове. Тръмп пропусна червена топка при 36:8 точки, но след това Уилямс се затрудни при разчистването при последната кафява. Не липсваше и тактическо надлъгване по синята топка, като уелсецът опита крос-дабъл за средния джоб, но не се справи. Тръмп реализира синята, розовата и черната, след което отпразнува крайния успех в сблъсъка.

Снимка: worldsnooker.com