Страхотни сблъсъци в ШЛ - ПСЖ срещу Барса, дерби на Мадрид, Бербо срещу Юве

Финалът от последното издание на Шампионската лига между Атлетико (Мадрид) и Реал (Мадрид) ще се повтори в четвъртфиналната фаза в тазгодишната надпревара. Това определи жребият в централата на УЕФА в Нион. Пари Сен Жермен и Барселона пък отново ще премерят сили един срещу друг след сблъсъците в груповата фаза. Интересното е, че каталунците отстраниха парижани на същата фаза от турнира през сезон 2012/2013.

Един от основните фаворити в турнира Байрен (Мюнхен) гостува на двукратния първенец в надпреварата Порто. Доминиращият от няколко години в Серия "А" състав на Ювентус пък излиза срещу Димитър Бербатов и неговия Монако.

Първите мачове от четвъртфиналната фаза ще се изиграят на 14/15 април, а реваншите са седмица по-късно. На 24-и април ще станат ясни двете полуфинални двойки.

Финалът в Шампионската лига ще се състои на 6 юни в Берлин.

Карло Анчелоти и момчетата му искат да станат първият тим в историята, защитил титлата си от създаването на Шампионската лига, след като за последно това е правил Милан, но турнирът още носеше името КЕШ (Купа на европейските шампиони). Срещу "лос бланкос" излиза един от може би най-неприятните за тях противници, предвид факта, че този сезон Диего Симеоне и момчетата му надиграват тотално своя вечен съперник с голова разлика 12:4 от шест мача. "Дюшекчиите" първо спечелиха Суперкупата на Испания с равенство 1:1 на "Сантиаго Бернабеу" и успех с 1:0 на "Висенте Калдерон", последваха две победи в Примера дивисион (2:1 и 4:0), след което Атлетико детронира "белите" за Купата на Краля, където "дюшекчиите" спечелиха с 2:0 първия мач и после след равенство 2:2 продължиха напред.

Както е известно, Реал спечели ШЛ миналата година с 4:1 на финала, но до третата минута на добавеното време Атлетико водеше в резултата, преди да бъде попарен от изравнително попадение на Серхио Рамос. В продълженията звездите на "кралете" вкараха още три безответни гола.

През този сезон ПСЖ и Барса вече премериха сили в груповата фаза, като си размениха по една победа. Тимът на Лоран Бран спечели с 3:2 на "Парк де Пренс", а след това на "Камп Ноу" Лионел Меси и компания стигнаха до трите точки с категорично 3:1. Преди две години двата тима играха отново на четвъртфинал, като каталунците продължиха след равенства 2:2 във Франция и 1:1 в Испания.

В турнира ПСЖ има две победи срещу една за Барса и три равенства. Интересното е, че единственият четвъртфиналист, който не е играл финал в ШЛ е ПСЖ, но френският тим има загубен финал за КНК с 0:1 от Барселона на Роналдо и Христо Сточиков през 1997 година.

Две от звездите на парижани - Златан Ибрахимович и Марко Верати, са наказани за първия мач, а шведът пропусна и победата с 3:2 в групите този сезон. Отборът обаче има натрупано самочувствие след отстраняването на Челси в Лондон. Дани Алвеш пък е наказан за лидера в Примера.

Порто - Байерн (Мюнхен) е повторение от финала в надпреварата от 1987 година във Виена, когато португалците печелят своето първо отличие с 2:1. През сезоните 1990/1991 и 1999/2000 година двата тима се срещат отново на четвъртфинал и германският колос преодолява и двата пъти португалците, първо с общ резултат 3:1, а след това с 3:2.

Водени от Карлос Тевес, италианците вярват, че могат да стигнат далеч в турнира. "Бианконерите" определено изтеглиха състава, който всички искаха в днешния жребий и затова са фаворити. Двата тима вече са играли на полуфинал в турнира през сезон 1997/1998 година, когато Ювентус на Зидан и Дел Пиеро спечели с 4:1 на "Деле Алпи", а след поражение с 2:3 на "Луи II" се класира на финала в Амстердам срещу Реал (Мадрид) с общ резултат 6:4.

Димитър Бербатов и компания хвърлиха бомбата в първите мачове от осминафиналите на "Емиратс" след победа с 3:1, а онзи ден бяха на път да отпаднат, но въпреки поражението с 0:2 от Арсенал са сред осемте най-добри в Европа.

Бербатов бе на път да премине в "Старата госпожа" през лятото на 2012 година, като на Апенините се смяташе за сигурен трансфер, но отказът му в последния момент доведе до голямо недоволство от тифозите на "бианконерите" към голмайстор номер едно на националния отбор на България.

Роденият в Благоевград талант има уникална възможност да запише името си в историята, като вкара рекордния за българин 35-и гол в евротурнирите. Той и Христо Стоичков делят лидерската позиция с по 34 попадения, като Камата има предимство в ШЛ с 18 срещу 15 гола.