Мадрид може да бие Барса само с индивидуалности

В кое и да е Класико формата се изпарява като фактор и всичко зависи как се изправяш пред всяка една минута на мача. Реал Мадрид може да бие Барселона, но ако го стори, няма да е заради 90-минутно колективно представяне, а заради показването на класа от звездните му индивидуалности.

Кристиано Роналдо и Карим Бензема напоследък не са ефикасни, Гарет Бейл – също, ала двата му гола срещу Леванте ще са му от помощ. “Белите” създават положения, без обаче да ги вкарват, а това не е типично за Мадрид в най-доброто му лице.

Ако гостите победят, ще е заради завръщането на остротата на единиците им, а не заради колектива, тъй като според мен не могат да покажат в рамките на пълните 90 минути онзи футбол от серията от 22 победи във всички състезания. Задържането на топката, смесването с висок пресинг, бързите контраатаки – мисля, че сега нямат тези неща у себе си. Не изглеждат кондиционно или психически подготвени да поддържат нужното ниво на натиск срещу Барселона и именно затова я има тревогата.

Виждам обаче слабости и при “блаугранас”, особено в спирането на контри. Стилът им на защитаване срещу бързи преходи може да е от полза за мадридчани, ако те си връщат моментално топката, ако съумяват да пречат на начина на градеж на атаки на Барса и ако използват пространствата, освобождавани понякога от липсата на контрол от страна на каталанците.

Барселона е по-острият отбор от двата, с повече издръжливост и с ясна идея какво прави на терена. Ако контролира топката в по-дълги периоди, това може да е убийствено за вечния съперник, който се нуждае от бързото й връщане и запазването й в свое владение. Иначе последните 15 минути може да се окажат решаващи за Барса, чиито играчи са по-силни физически.

Те обаче имаха мач през седмицата с Манчестър Сити в ШЛ и това може да се окаже съществено. Съсредоточеността ще е на високо ниво и няма да има много ротация, освен може би в центъра на защитата. Нищо повече. Да, може Луис Енрике да пусне Чави вместо Иван Ракитич или Андрес Иниеста, ако прецени, че ветеранът му осигурява повече контрол над играта, ала общо взето титулярната единайсеторка е ясна.

Според мен Карло Анчелоти има защо да е разтревожен от представянето на тима му през второто полувреме срещу Леванте. През първото работата бе свършена добре – бързо топката се връщаше в свое притежание след загубването й, имаше и повече интензитет в пресирането. Веднъж щом си върнеха топката “белите” или веднага намираха нападателите, или я движеха достатъчно бързо, че да отворят дупки в много сгъстената защита.

През второто полувреме обаче тези неща ги нямаше и не вярвам в оправданието, че е заради преднината от 2:0 и липсата на голяма заплаха от Леванте, защото този мач всъщност не бе срещу Леванте. Този мач идеше да покаже, че отборът е съсредоточен и отдаден пред собствена публика, ала дори феновете видяха поводи за тревога след почивката, тъй като отново освиркаха играчите.

Способността на полузащитниците на Мадрид да покриват пространствата, които ще им се наложи да покриват на “Камп Ноу”, ще е от ключово значение. Лука Модрич има само 70 минути у себе си от мача с Леванте, а Тони Кроос бе оставен да почива през уикенда, но показа преди това признаци на изтощение. Точно както и Иско.

Проблемът при Реал Мадрид е, че в последните четири седмици имаше почти само по един мач на седмица, което направи разлика, защото “белите” обичат стреса от играенето на по две срещи седмично. Паузата сработи срещу тях, тъй като те използваха почивката да изчистят съзнанието и физиката си, ала им отнема време да “превключат” в мачовете. Сториха го по-добре срещу Леванте, но не можаха да задържат нивото 90 минути.

Понякога играчите ще ви кажат, че е по-добре да играят два мача на седмица. И все пак мога да видя успех в Класиката за Реал Мадрид, тъй като има по-голяма нужда от победата.