Сесил взе българското дерби в Индиън Уелс

Преминалата през квалификации Сесил Каратанчева спечели българския сблъсък с Цветана Пиронкова в първия кръг на турнира в Индиън Уелс. Заемащата 131-вата позиция в световната ранглиста софиянка се наложи със 7:5, 6:1 срещу 27-годишната пловдивчанка. Така Каратанчева си осигури 17 100 долара от наградния фонд, а следващата й съперничка ще бъде представителката на домакините Коко Вандевеге.

Началото на срещата не предвещаваше крайния развой на събитията. Пиронкова, която е 50-а в класацията на WTA и е първата ракета на страната ни, поведе с 4:0 след два пробива. В четвъртия гейм пловдивчанката не даде нито точка на съперничката си. След това обаче настъпи сериозен спад в представянето на Цвети. От своя страна, Каратанчева се посъбуди и върна пробивите, като се пребори за оспорвания и дълъг осми гейм. Тогава тя трябваше да отразява и брейкпойнт. Последваха два гейма, в които тенисистките спечелиха подаванията си, но Сесил нанесе удара си в 11-ия гейм. Тогава тя осъществи нов пробив за 6:5, а след това затвори частта при свой сервис.

Във втория сет 25-годишната софиянка не прояви милост. Каратанчева, която е 1/4-финалистка от "Ролан Гарос" през 2005 година, даде само гейм на Пиронкова. Сесил поведе с 5:0, след което загуби сервис-гейма си. Разколебаването й обаче не продължи дълго и още в следващия гейм тя осъществи нов пробив за 6:1, с което сложи и край на дуела. Мачът продължи час и половина, като това бе втора победа от три мача за Каратанчева срещу Пиронкова.

За последно двете играха на турнир в САЩ през 2010 година, когато победителка бе пловдивчанката. Първият им сблъсък пък е през 2003 г. на турнир на трева в Гърция. Тогава Сесил печели с 6:4, 2:6, 6:2.

Цвети завърши мача с 1 ас и 2 двойни грешки. При Каратанчева директни точки от сервис нямаше, а двойните й грешки бяха 7. Това бе първи изцяло български мач в основната схема на турнир на WTA от 15 години насам. При предишния случай от 2000 година Любомира Бачева записва успех с 6:3, 6:3 срещу Павлина Стоянова-Нола на надпревара в Хамбург.