Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Изключително интересни мачове в първенството по хандбал

Отборът на Фрегата Бургас успя да вземе трудна победа над домакина Локомотив Варна. И двата отбора претендират за титлата, така че мачът беше много важен в определянето на временното класиране. Локомотив започнаха силно срещата и залагаха на своята подготовка като се стараеха да организират контраатаки, някои от които имаха успех. Балчев и Юсню затрудняваха сериозно защитата на шампионите. Локо поведе с 2-3 гола и успяваше да запази разликата. В края на полувремето натиск на домакините им осигури 4 гола преднина при 17-13. Втората час обаче започна различно. Играчите на Фрегата излезнаха крайно мотивирани и играта на отбора се промени значително. Много организирана и агресивна защита от страна на шампионите помогна за стопяването на разликата. В средата на втората част бургазлии бяха много близо до обрата, като имаха пасив само от 1 гол, но не успяха да се възползват от шанса и варненци дръпнаха отново с 4-5 гола. Момчетата на Никила Добрев обаче не се отказаха и започнаха да изковават успеха си отново.

Много стабилна игра в защита и страхотни изяви на вратарите на Фрегата доведе до все по- трудното реализиране на голове от страна на Локо. В атака Христо Йорданов пое отговорността във важни моменти и така 3 минути преди края Фрегата вече водеше с 28-27. В края на срещата имаше известна драма, подхождаща на такава среща. При същия резултат 30-на секунди преди края беше отсъдена пасивна игра в нападение за играчите на Фрегата. Димитър Петков успя да отбележи гол и резултата вече беше 29-27. В обратната атака обаче Локо много бързо успя да се организира и спечели 7- метрово хвърляне, което бе реализирано. Така 5 секунди преди последния съдийски сигнал Фрегата успя да запази топката и да вземе победата в този труден мач.

Хандбалистите на „Спартак“ взеха трета победа в „А“ група, след като надиграха „Левски“ с 42:21 (21:10) в мач от третия кръг в зала „Владислав“. Варненци бързо дръпнаха с 8:3 и след като убиха интригата, до края увеличаваха преднината си и накрая тя достигна 21 гола. Най-резултатни за успеха бяха Пенко Василев и юношата Здравко Славов с по 9 гола.

През второто полувреме в игра за домакините се появиха юношите на тима, като след срещата наставника Пенко Златев коментира: „Много съм доволен от 16-годишните ни юноши, които играха почти през цялото време и с всеки изминал мач показват, че се развиват в правилната посока. Другите също изпълниха указанията, а новите Пенко Василев и Боян Ангелов вече се приспособиха към колектива и вярвам, че сме направили правилен ход с тяхното привличане“, заяви треньорът на победителите Пенко Златев.

Изключително интересен двубой в залата на НСА. През целия мач се играеше гол за гол като в края дори можеше тима на Осъм да стигне и до победата.
„ Млад отбор сме , но играхме добре. Много ни е яд. Първото полувреме водихме с четири гола и излязохме за краен успех, но малко  преди края Осъм поведе и един гол и се хвърлихме в атака. За радост успяхме да реализираме след 7-метров наказател удар. Равенство, това е . От началото на сезона нямаме победа, но се надявам да дойде още в следващия кръг”, заяви треньорът на ХК НСА Емил Аврамов.

Женският отбор на „Бъки“ спечели първото хандбално дерби срещу „Етър 64“ и оглави еднолично класирането в „А“ РХГ с пълен актив от три победи в три мача.  Възпитаничките на треньорката Веселина Златева надиграха шампионките с 24:20 пред около 500 зрители в зала „Орловец“ и загатнаха, че това може да бъде сезона на габровския тим. Домакините наложиха волята си с резултатна игра на гардовете Лора Сарандева и Боговеста Йосифова, а победата им можеше да бъде още по-изразителна, ако не бяха чудесните намеси на вратарката Десислава Николова.
Това беше първа победа за „Бъки“ над „Етър 64“ от есента на миналата година и тя сложи край на серията от пет поредни успеха на „виолетовите“, които спечелиха титлата и Купата през миналия сезон.

Най-резултатна за „Бъки“ беше Лора Сарандева, която завърши срещата с 9 гола на сметката си. 7 добави Боговеста Йосифова, която получи травма в глезена през втората част, но стисна зъби и доигра срещата. 4 попадения записа Силвия Атанасова, 3 добави Лидия Ковачева, а с един гол се отчете Ралица Тодева. Добри изяви на вратата имаха Виктория Маринова и Ралица Тонева. Останалите момичета в състава бяха Ива Георгиева, Габриела Маркова, Габриела Георгиева, Биляна Григорова, Надежда Димитрова, Жанета Найденова, Кристияна Блажева и Милена Великова.

За „Етър 64“ топ реализатор с 6 гола беше Даниела Коцева. Зорница Стефанова добави 4. Следващият мач на лидерките в шампионата е отново в Габрово. Идната неделя, 19-ти октомври, „Бъки“ приема новака „Панагюрище“. Двубоят в зала „Орловец“ е с начален час 13.00.

Хандбалният „Шумен 98” успя да стигне до трета победа в първенството на „А” група. В своята зала шуменки победиха новака в първенството „Свиленград – Пловдивски университет” с 28:25 /12:11/. Съставът на домакините бе догонващ в резултата през цялото първо полувреме и едва в неговия край успя да поведе с 1 гол разлика. В последните минути на мача пък шуменските състезателки позволиха на гостите си да стопят солидния им аванс и така сами си направиха мача труден. Най-резултатна за победителките беше Кристина Сабо с 11 гола. Двубоят между ХК Хасково и ХК Панагюрище е отложен заради ремонт на залата в Хасково, а в този кръг почива отборът на ХК Поморие