Уелбек осигури победен старт на Англия в квалификациите за Евро 2016 (видео)

Националният отбор на Англия започна успешно европейските квалификации. Играчите на Рой Ходжсън пречупиха като гости Швейцария с 2:0 в първия мач на двата тима от квалификационна група "Е" за Евро 2016. И двата гола за "Трите лъва" отбеляза новото попълнение на Арсенал Дани Уелбек. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед бе точен в 58-ата минута и в четвъртата минута на добавеното време.

Първите минути на мача на стадион "Санкт Якоб Парк" в Базел бяха "тихи", но в 15-ата стрелецът на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни получи топката в наказателното поле на Швейцария след бърза английска контраатака. Ударът му обаче бе твърде слаб и не затрудни вратаря Ян Зомер. В 17-ата минута пък домакините сътвориха опасна атака, при която нахлуващият в наказателното поле на гостите Харис Сеферович падна след сблъсък с Фил Джоунс, но реферът Джунейт Чакър прецени, че нарушение не е било извършено.

В 27-ата минута Рууни отправи неточен удар с глава след центриране отляво. Две минута по-късно англичаните пропуснаха невероятен шанс за гол. Дани Уелбек се пребори за една топка и проби отдясно, след което правилно опита пас към намиращия се в отлична голова позиция пред противниковата врата Рахим Стърлинг, но младият талант на Ливърпул не успя да играе с топката, а ако го беше направил, резултатът почти сигурно щеше да е 1:0 за "Трите лъва".

Швейцарците отговориха със силен, но неточен шут извън наказателното поле на десния халф-бек на Ювентус Стефан Лихтщайнер, а в 32-ата минута футболистите на новия селекционер на Швейцария Владимир Петкович имаха прекрасен шанс за гол. Джердан Шакири намери с отличен пас в наказателното поле на Англия Харис Сеферович, но вратарят Джо Харт спаси удара на нападателя.

В 43-ата минута Рууни отправи немного силен, но коварен изстрел от трудна позиция към вратата на Швейцария и Ян Зомер не се намеси понай-добрия начин, но все пак до гол не се стигна. Секунди по-късно обаче стражът на домакините реагира блестящо и попречи на Фил Джоунс да изведе "Трите лъва" напред в резултата след удар с глава след центриране от корнер. Първата част завърши с удар от въздуха на Харис Сеферович, който обаче бе неточен, а му липсваше и сила.

Две минути след почвиката Джак Уилшър стреля по земя с левия крак от границата на наказателното поле и топката мина опасно близо до швейцарската врата. Две минутии след това пък Лихтщайнер пропусна чудесна възможност за гол за Швейцария, след като на сантиметри от точката за дузпа стреля над вратата. В 52-ата минута пък едва не се стигна до много куриозен гол във вратата на Швейцария. След подаване отдясно Стърлинг се опита да нанесе удар, но вместо това само леко закачи топката. Тя обаче се срещна крака на Валон Бехрами и се насочи застрашително към вратата на Зомер. За късмет на домакините обаче топката не попадна във вратата, а излезе в ъглов удар, като накара селекционера на гостите Рой Ходжсън да се хване за главата. Малко след това имаше напрежение пред английската врата, но Гранит Джака не успя да стреля добре от въздуха. В 57-ата минута пък Харт трябваше да се намесва решително след удар на Сеферович.

В 58-ата минута Англия поведе с 1:0 в резултата след майсторска контраатака, започнала с грешка в средата на терена на Гьокхан Инлер. Рууни пое топката и напредна в полето на домакините, след което пусна топката към намиращия се вляво от него Стърлинг. Последният пък намери с чудесно центриране Дани Уелбек, който се измъкна от отбраната на Швейцария и от съвсем близко разстояние с лекота опъна мрежата зад Зомер.

В 70-ата минута невероятен пропуск за Швейцария направи резервата Йосип Дръмич. Младият нападател на Байер (Леверкузен) бе изведен очи в очи с Харт, преодоля вратаря, но Гари Кейхил успя да избие почти от голлинията влизащата в английската врата топка. При паса към Дърмич обаче останаха сериозни съмнения за засада, а швейцарците пък имаха претенции, че топката е срещнала ръката на Кейхил.

В 76-ата минута Дърмич центрира отляво към Сеферович, който с удар от въздуха уцели напречната греда на швейцарската врата, но дори топката да бе влязла във вратата, гол нямаше да има, тъй като правилно бе отсъдена засада.

В 82-ата минута англичаните можеха да решат всичко, след като халфът Фабиан Делф получи шанс да стреля от удобна позиция, но се засуети и Йоан Джуру с рисковано движение успя да му избие топката. Делф падна на земята и очакваше сигнал за дузпа, но такава не бе отсъдена. В 85-ата минута притежаващият мощен шут капитан на домакините Инлер стреля силно извън наказателното поле, но топката профуча над вратата на Джо Харт.

В добавеното време неприятен рикошет след удар на швейцарски футболист можеше да изненада Харт, но вратарят се справи, а секунди по-късно, в четвъртата минута на 5-минутното продължение, Уелбек сложи точка на спора с второто си попадение в двубоя. Уелбек бе изведен очи в очи със Зомер от резервата Рики Ламбърт и с техничен удар преодоля швейцарския страж. Победно начало и три ценни точки за Англия в първия мач на тима от квалификациите за Евро 2016.

ШВЕЙЦАРИЯ - АНГЛИЯ 0:2
0:1 Уелбек (58)
0:2 Уелбек (90+4)