Русия удари отново Сърбия с 3:0 в Сургут

Националният волейболен отбор на Русия победи категорично за втори път Сърбия и във втората среща помежду им от 5-ия кръг в Група "В" на Световната лига. След вчерашния успех с 3:0 гейма, днес настоящите победители в турнира се наложиха над "плавите" отново с 3:0 (25:19, 27:25, 25:20) пред над 5000 зрители в зала "Енергетик" в Сургут.

Така двата тима си размениха местата във временното класиране. Волейболистите на "Сборная" вече са 2-ри с 14 точки след 4 победи и 4 загуби и запазиха реални шансове за класиране на финалите във Флоренция. Сърбия пък е на 3-то място с 11 точки също след 4 победи и 4 загуби. Следващия уикенд Русия е домакин на лидера САЩ, а сърбите приемат България.

Първият гейм започна равностойно, но все пак техническо прекъсване дойде при 8:6 за Русия след три поредни сервиса на Дмитрий Мусерский. Постепенно разликата нарасна до 13:8 благодарение на атаките на Сергей Савин. Сърбите успяха да реагират и да намалят до 14:13 чрез по-доброто си посрещане и отличните атаки на звездата Александър Атанасийевич. Все пак до края на гейма "Сборная" не изпусна предимството си и го взе с убедителното 25:19.

Втората част тръгна страхотно за руснаците, които бързо поведоха с 8:2. Благодарение на добрата си защита и мощните си атаки Русия продължи да води до 12:7 и 19:15, но след това допусна "плавите" да стопят изоставането си до 21:22 отново чрез Александър Атанасийевич. Въпреки тайм-аута за руския селекционер Андрей Воронков, Сърбия стигна до равенство при 25:25. В крайна сметка домакините измъкнаха трудно гейма с 27:25 след силна атака и мощен ас на Дмитрий Мусерский.

Сръбските волейболисти стартираха по-добре в третия гейм, като поведоха с 6:4, но след силни изяви на влезлия като резерва за "Сборная" Дмитрий Илиних домакините обърнаха до 10:9. До втората техническа пауза преднината на руснаците нарасна до 16:12. Независимо от усилията на Сърбия, Русия запази разликата до крайното 25:20 и 3:0.

Най-полезни за руския тим станаха Дмитрий Мусерский (5 блока!!!, 3 аса и 50% ефективност в атака) и Николай Павлов (1 ас и 52% ефективност в атака) съответно с 14 и 13 точки за победата. За "репрезентацията" звездата Александър Атанасийевич заби страхотните 24 точки (1 ас и 53% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.
РУСИЯ: Николай Апаликов 6, Сергей Гранкин 2, Николай Павлов 13, Денис Бирюков 4, Сергей Савин 10, Дмитрий Мусерский 14 - Алексей Вербов-либеро (Дмитрий Илиних 8, Тарас Хтей, Денис Земченок)
Старши-треньор: Андрей Воронков
СЪРБИЯ: Урош Ковачевич 2, Марко Ивович 6, Никола Йовович 2, Александър Атанасийевич 24, Марко Подрасчанин 4, Сречко Лисинац 6 - Никола Росич-либеро (Милош Никич 5, Неманя Петрич 2)
Старши-треньор: Игор Колакович.