Пиаченца на първи финал за Купата на Италия след 3:1 над Тренто с Цецо Соколов

Волейболният вицешампион на Италия Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, се класира за исторически първи път на финал за Купата на страната. Момчетата на треньора Лука Монти елиминираха настоящия носител на трофея Диатек (Тренто), с българската звезда Цветан Соколов, след като го надиграха с 3:1 (25:23, 24:26, 25:19, 25:21) във втората полуфинална среща от финалната четворка на турнира, играна тази вечер пред около 5500 зрители в зала "Пала Додза" в Болоня.

По този начин "червено-белите вълци" се класираха за финала, където ще се изправят срещу изненадата - отборът на Сър Сейфти (Перуджа), който надделя много драматично над Мачерата с 3:2 гейма в първия полуфинал по-рано днес. Финалът е утре (9 март) от 18,30 часа българско време и ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската Ring.bg.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което Пиаченца поведе с 9:6 след атака през центъра на Алесандро Фей, блокада на кубинския център Робертланди Симон и контра блок-аут на Лука Ветори. До техническата пауза резултатът стана 12:8 след нова успешна контра на Ветори. Постепенно трентинци успяха да намалят до 15:14 след блок-аут и ас на завърналия се след дълго възстановяване български национал и звезда на тима Цветан Соколов. Шампионите на Тренто успяха и да изравнят при 19:19 след атака през центъра на аржентинския национал Себастиан Соле и дори дръпнаха с 21:19 след ас на португалеца Алешандре Ферейра и блок на Цецо Соколов. Пиаченца моментално изравниха при 21:21. В крайна сметка момчетата на треньора Лука Монти измъкнаха гейма с 25:23 след контра блок-аут на германския посрещач и национал Денис Калиберда и аут на Цецо Соколов.

И втората част тръгна напълно равностойно до 7:7, след което Пиаченца дръпна с 9:7 след грешка при мрежата на Емануеле Бирарели от Тренто и контра на Лука Ветори. Разликата леко нарасна при 12:9 след ас на Ветори. Постепенно Тренто успя да изравни при 13:13 след успешна атака и блокада на Цецо Соколов. Играта продължи точка за точка до 16:16, след което "червено-белите вълци" поведоха с 18:16 след силна атака на Денис Калиберда и пусната топка на Ветори. Резултатът стана 22:19 след грешка при мрежата на Себастиан Соле, но шампионите веднага изравниха при 22:22 след две отлични блокади на Емануеле Бирарели. Двата тима се "захапаха" до 24:24, след което трентинци взеха гейма трудно с 26:24 след две страхотни атаки през центъра на Бирарели.

В началото на третия гейм Пиаченца поведе с 3:1 след атака на Денис Калиберда и ас на Лука Ветори. Тренто веднага изравни при 4:4 след атака на Себастиан Соле и контра на Цецо Соколов. Момчетата на Лука Монти си върнаха преднината при 8:6 след поредна атака на Ветори и грешка на Емануеле Бирарели от трентинци. Разликата леко нарасна при 10:7 след контра на Ветори, което накара наставникът на Тренто Роберто Серниоти да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха ас на Алесандро Фей и блокада на Ветори и 12:7. Постепенно Тренто успя да намали изоставането си до 15:13 след атака на Филипо Ланца и ас на Алешандре Ферейра, но Пиаченца веднага си върна преднината при 18:13 след отлично отиграване при мрежата и блокада на аржентинския разпределител Лучано Де Чеко и дори я увеличиха на 20:13 след мощен ас на Робертланди Симон и блокада на Алесандро Фей. В крайна сметка Пиаченца спокойно затвори гейма в своя полза при 25:19 след блок-аут на Калиберда.

Четвъртата част също стартира по-добре за Пиаченца, които дръпнаха с 6:3 след атака на Денис Калиберда и две грешки в нападение на трентинци. Постепенно Тренто стигна до равенство при 7:7 след единична блокада на Филипо Ланца и контра блок-аут на Цецо Соколов. "Червено-белите вълци" моментално си върнаха преднината при 9:7 след ас на Робертланди Симон. Момчетата на Серниоти стигнаха до ново равенство при 11:11 след силен ас на Соколов и блокада на Емануеле Бирарели. Пиаченца дръпнаха отново при 14:12 след грешка в атака на Ланца и блокада на Лука Ветори. Последва обрат и 16:15 за шампионите след две отлични атаки блок-аут на Цецо Соколов, но Пиаченца веднага си върна преднината при 19:16 след грешка от сервис на американския разпределител на Тренто Донълд Съксо, контри на Калиберда от втора линия и на опитния Самуеле Папи и грешка на Соколов. Независимо от усилията на трентинци, Пиаченца стигна до мачбол при 24:21 след страхотна блокада на Калиберда. В крайна сметка воденият от Лука Монти тим спечели гейма с 25:21 след успешна контра на Калиберда, а с това и мача с 3:1.
ПИАЧЕНЦА: Лучано Де Чеко, Лука Ветори, Самуеле Папи, Денис Калиберда, Робертланди Симон, Алесандро Фей - Давиде Мара-либеро
Старши-треньор: Лука Монти
ТРЕНТО: Донълд Съксо, ЦВЕТАН СОКОЛОВ, Алешандре Ферейра, Филипо Ланца, Себастиан Соле, Емануеле Бирарели - Масимо Колачи-либеро
Старши-треньор: Роберто Серниоти.