Гледай на живо

100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:0

Олимпиадата, която обедини Русия

Олимпиадата, която обедини Русия

Четвърти юли 2007-а ще остане в историята като деня, в който Русия почна да пише историята в зимните спортове, а и не само. На този ден в Гватемала МОК избираше кой да е домакин на 22-рите зимни олимпийски игри. Всички очакваха корейският Пьончанг най-накрая да получи игрите. Пристигането на Владимир Путин обаче обърна мача в полза на Русия. С обещанието му, че страната ще инвестира над 12 млрд. долара в олимпийски обекти, МОК реши, че игрите ще са в Сочи. Град, който е на морето, а най-близките места, където може да се карат ски, е на над 60 км. Седем години по-късно цял свят видя, че Русия направи най-успешната зимна олимпиада в историята. Да, цената на игрите не бе 12 млрд. а скочи на 51, но в крайна сметка всичко се получи по най-добрия начин.

"Искам сега в последния ден на игрите да попитам тези журналисти, които в деня преди откриването ме питаха на пресконференцията дали не се страхувам от провал на игрите. Нека сега те с ръка на сърцето кажат дали Русия успя да се справи", това заяви на последната си пресконференция в Сочи президентът на МОК Томас Бах.

Наистина, независимо от очакванията, най-вече на западните журналисти, от провал на домакините, това не се случи. Разбира се, игрите минаха под знака на сигурността. За първи път над 75 000 служители на реда се грижеха спортисти, гости и журналисти да се чувстват безопасно. За първи път автобусите и автомобилите, които влизаха и излизаха от олимпийските обекти, биваха запечатвани и нямаха право да спират до влизането в друг олимпийски обект. Нещо, което стресираше в първите дни колегите ми от Западна Европа, но впоследствие всички разбраха, че това се прави не за да ги бавят при придвижването от един старт на друг, а заради тяхната сигурност. Докрая пререкания нямаше, а напротив, всички се чувстваха много по-сигурно и в безопасност.

Зрителите също бяха с акредитации (бел.ред. - с паспорти на зрителя) и по този начин се знаеше с най-голяма точност кой къде се намира, а и вероятността някой да си даде билета на терорист и той да влезе в олимпийските обекти беше равна на нула. За първи път една страна направи от нулата абсолютно всички обекти. От новото летище до зали за всички спортове, и мрежа от кабинкови лифтове в планината. Явно и затова цената е над 50 млрд. долара. Игрите обаче показаха, че Русия може да се справи по най-добрия начин с организацията на най-големия спортен форум. Обикновените хора в Сочи, а и от необятната руска страна, също дадоха своя голям принос за неповторимата атмосфера на игрите. За да видят на живо какво е зимна олимпиада, в Сочи бяха дошли хора наистина от цяла Русия. Повечето с децата си, възрастните хора водеха внуците, но всички държаха да видят олимпиадата. Без значение какъв спорт ще гледат.

Разбира се, всички искаха да са в залите "Болшой" и "Айсберг", където бяха хокеят и фигурното пързаляне. Но и тези, които не бяха там, но гледаха друг спорт, бяха предоволни. С други думи, олимпиадата обедини Русия. Накара всички да страдат и да се радват на успехите на своите спортисти, та били те и натурализирани от САЩ и Южна Корея.

От друга гледна точка олимпиадата даде сериозен тласък на икономическото развитие на Адлерския район (бел.ред. - мястото на провеждането на игрите вкл. и Сочи). Седемте години строежи ще отпушат пътищата в района, както и тези към планинските обекти към Красна поляна. Множеството нови хотели, построени в района на пистите, имат за цел занапред да станат любимо място на богатите руски фенове на ските и да ги накарат да забравят лъскавите хотели в ски курортите на Западна Европа. Заговори се вече, че Сочи скоро ще получи и разрешение да организира хазарт така че да стане Лас Вегас на Черно море. Олимпийският парк вече си е гарантирал събития за 3 от следващите 4 години. Тази есен там ще е първият в Русия старт от Формула 1, а отсега се иска и втори през 2015-а. За 2018-а са насрочени мачове от групите на Световното по футбол. Идеята Сочи да приеме през 2024-а и лятна олимпиада и така да стане първият град в света домакинствал и зимен, и летен форум са напълно в рамките на реалните.

За обикновените хора от районите на Сочи тези зимни игри също донесоха доста приходи извън планираните. Доста от жителите предлагаха квартири на дошлите да гледат игрите зрители от Русия и света, срещу суми в пъти по-ниски от тези в хотелите. Други пък запълниха бързо и нишата за таксита, защото "гладът" около гарите за таксита наистина бе голям. Още с началото на игрите обаче там се появиха всевъзможни коли - от "Лада" на 20 г. до чисто нов "Опел", които, без да имат табели за таксита, возеха туристите докъдето поискат. Разбира се, там преговорите за цената бяха допустими, но и това го имаше.

Така, че олимпиадата в Сочи може спокойно да бъде определена като обединяваща Русия и в същото време показваща на света, че при голямо желание и с много труд всичко може да се случи, и то по най-добрия начин.

Пламен Вълков, "Стандарт"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти