Една победа дели Дзюнхуей от историческа титла

Световният номер 3 Дин Дзюнхуей е само на една победа от това да спечели петата си ранкинг титла през този сезон. 26-годишният китаец се класира за финала на Откритото първенство на Уелс по снукър след успех срещу Джо Пери с 6:4 фрейма.

Дзюнхуей, който има четири трофея от ранкинг системата през сезона, има реалния шанс да изравни рекордното постижение от пет купи на Стивън Хендри през 1990/1991. В утрешния сблъсък за титлата най-добрият азиатски състезател ще се изправи срещу победителя от другия 1/2-финал между Рони О'Съливан и Бари Хоукинс, който е тази вечер от 21,00 часа. При успех на финала в Нюпорт Дин ще постигне 11-ия си ранкинг триумф и ще си заслужи чек за 60 000 паунда.

Заемащият 15-ата позиция в световната ранглиста Пери спечели първия фрейм на 1/2-финала срещу Дзюнхуей след брейк от 59 точки. Китаецът обаче измъкна накъсаната втора партия, след което изстреля сенчъри брейк от 114 точки за 2:1. 39-годишният англичанин можеше да открадне четвъртата част от 0:56, но пропусна последната кафява топка. Дин се възползва и направи резултата 3:1 в своя полза на почивката.

След подновяването на играта Пери върна един фрейм от пасива си, а в шестата партия записа 73 точки за 3:3. Последваха силни минути за Дзюнхуей, който реализира брейк от 88 точки за 4:3, след което се възползва от пропуски на съперника и със серия от 55 точки направи резултата 5:3 в своя полза. Нов брейк от 69 точки на англичанина съкрати разликата, но Дин блесна с втория си сенчъри брейк в срещата - този път от 118 точки, за 6:4. Именно в тази последна партия на мача китаецът демонстрира класата си, успявайки да построи брейка си от трудна позиция.