Левски победи Рилски, но не се класира за финал

Левски победи Рилски спортист със 76:71, но не се класира за финал в турнира за Купата на България, след като шефовете на родния баскетбол взеха решение срещата да се преиграе заради нарушение на наредбата.

През първото полувреме двата тима си поделиха по една част. Рилски спортист започна отлично и бързо се откъсна напред в резултата с 11:4. Самоковци показаха отлична преса на цял терен, която обърка “сините” и помогна на Рилецо да остане напред в резултата до края на тази четвърт. Преднината на самоковския тим достигна 18:7, преди Левски все пак да се вдигне на крака и да намали до 21:14 след 10 минути.

Втората четвърт започна отлично за Левски – тимът на Тити Папазов направи серия от 11-3 в първите пет минути и обърна резултата за 24:25. Столичани взеха превес и благодарение на Лайънъл Чалмърс задържаха лидерската позиция – минута и половина преди почивката бяха напред с 29:34. Точно тогава Върнън Тейлър взе нещата в свои ръце и изравни резултата до 36:36, а за финал наниза тройка със сирената и Рилски отново бе напред, този път с 39:36 след едно изиграно полувреме.

Майк Уилкинсън се разигра със започването на второто полувреме и след няколко негови коша Левски отново обърна нещата в своя полза – 45:46 след 25 изиграни минути. Тройка на Чалмърс и нови две точки на Уилкинсън направиха разликата 45:51, но Рилски заигра зонова защита и отново обърка “сините”, а самоковския отбор настигна съперника – 51:51 минута преди края. Все пак Левски успя да поведе с 54:56 след три части, след като Хийт завърши тази четвърт с отличен индивидуален пробив.

В последната част двата тима очаквано хвърлиха всичко от себе си и напрежението се вдигна, а играта вървеше кош за кош. Първо Левски поведе с 60:63, но Равънел и Тейлър изведоха Рилецо напред с 65:63, преди Чалмърс да изравни за 65:65 след отлична асистенция на Хийт, който намираше свободените си съотборници по отличен начин. При 67:67 минута и половна преди края настана хаос, след като Левски бе с петима чужденци на терена, а Уилкинсън вкара две точки за 67:69, но точките му бяха отменени, тъй като правилника позволява само четирима чуждестранни играчи да са на паркета по едно и също време.

Джоунс вкара един наказателен удар за 67:68, а Рилски опропасти две последователни атаки, давайки шанс на Левски при оставащи 21 секунди. Хийт показа железни нерви от наказателната линия за 67:70, а следващите секунди се превърнаха в минути, след непрестанни нарушения на Рилски, които обаче така и не доведоха до нещо повече за тима. Крайният резултат от двубоя бе 71:76 след като Брандън Хийт реализира поредица наказателни удари и подпечата успеха на новия си тим.

Най-резултатен за победителите бе Лайънъл Чалмърс с 23 точки, докато Джумейн Джоунс добави 17 и овладя 14 отскочили топки. Джордже Мичич вкара 12, а Брандън Хийт остана с 8 и 12 асистенции.

За Рилски Върнън Тейлър наниза 22 точки, Евън Равънел остана с 18, а с 16 се отчете Шон Барнет, който добави и 5 отнети топки.