Джос Кристенсен спечели златния медал в слоупстайла

Джос Кристенсен от САЩ стана олимпийски шампион в дисциплината слоупстайл на ски-свободен стил на Игрите в Сочи, след като регистрира резултат от 95.80 точки. Второто и третото място бяха заети също от американци. Гъс Кенуърти зае сребърното отличие с резултат 93.60, а бронзът беше за Никълъс Гьопер с 92.40.

Норвежецът Андреас Хаатвейт, който вървеше с втори най-добър резултат в квалификациите, завърши на 4-о място. Новият олимпийски шампион е роден през 1991-а година в Солт Лейк Сити, но в момента живее в друг от големите градове в щата Юта- Парк сити.

През сезон 2011/2012 той зае 3-о място в Световната купа в тази дисциплина, а на Световните игри по екстремните спортове никога не се е класирал по-нагоре от 6-ото място. Кристенсен доказа класата си, след като и в двата тренировъчни манша, както и в двата манша от финалите, завърши с повече от 90 точки. Само с първия си рън във финалите той си беше осигурил златния медал, а ако вторият беше зачитан отделно, то той без никакъв проблем можеше да вземе и сребърен медал.

За трети път САЩ печели хеттрик от медали в една дисциплина на Зимни олимпийски игри. Преди това те са постигали такъв резултат през 1956-а година във фигурното пързаляне (мъже) и в дисциплината хафпайп на сноуборда през 2002-а година.

Четвъртият американец във финала на слоупстайла- Боби Браун, завърши на 9-о място. Вторият в днешния финал- Гъс Кенуърти, пък обеща, че освен със сребърния медал, ще си замине за Колорадо и с едно от бездомните кучета от Сочи, които са събрани в приюти. Бронзовият медалист Гьопер, който беше сочен за фаворит за златото, отново направи слабо първо спускане, както и в квалификациите. Подобреното му представяне във втория манш му осигури едва бронза.

Норвежецът Андреас Хаатвейт единствен имаше качества да се пребори с американците, направи грешка в края, като точно преди финала се подпря с ръце на трасето.