България ще спори за бронза след 0:3 срещу Сърбия (ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България за младежи до 23 години ще спори за бронзовите медали на световното първенство в Бразилия. Воденият от селекционера Драган Иванов тим загуби категорично от Сърбия с 0:3 (13:21, 18:21, 10:21) във втория полуфинал, игран тази нощ в зала "Мунисипал Джимнезиъл Танкредо Невеш" в Уберландия.

По този начин българите ще играят за бронза срещу Русия, която по-рано бе победена от домакините от "Селесао" също с 0:3 гейма. Сърбия и Бразилия пък ще спорят за титлата на този първи Мондиал в тази възраст. Срещите са тази вечер (13 октомври) съответно от 21,00 и 23,30 часа българско време.

Срещата започна по-добре за сърбите, които бързо поведоха с 3:0 след грешка от сервис на българския разпределител Георги Сеганов и две отлични блокади на Сречко Лисинац. Въпреки тайм-аута за Драган Иванов и България, последва страхотен блок на звездата Александър Атанасийевич и 4:0. Играта продължи точка за точка до 8:4, след което последваха атака през центъра на Красимир Георгиев и контра блок-аут на Златан Йорданов - 8:6. Сърбия успя да си върне преднината при 12:8 след силна атака и ас на Атанасийевич. Независимо от усилията на българите, "плавите" запазиха предимството и даже го увеличиха до 16:10 след нов блок на Лисинац последван от успешни контри на Урош Ковачевич и Атанасийевич и ас на Филип Стоилович. Двата тима продължиха равностойно и в крайна сметка момчетата на наставника Игор Колакович спокойно взеха гейма с убедителното 21:13 след блокада на Стоилович и контра на Атанасийевич.

Втората част тръгна по-добре за българските "лъвчета", които дръпнаха с 4:2 след атака през центъра и отлична блокада на Венцислав Рагин. Разликата леко нарасна при 7:4 след мощна контра блок-аут на Жани Желязков, което накара Игор Колакович да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва невероятен единичен блок на Венци Рагин срещу Александър Атанасийевич и 8:4. Преднината на България набъбна до 12:7 след страхотна контра по диагонала на Желязков. Постепенно сърбите намалиха изоставането си до 11:14 след сервис в аут на влезлия като резерва за България Пламен Драгиев и поредна блокада на Сречко Лисинац. Независимо от тайм-аута за Драган Иванов, последваха контра през центъра на Лисинац и блок на Урош Ковачевич и 13:14. Постепенно Сърбия стигна и до равенство при 17:17 след нови две атаки на Атанасийевич. Сърбите даже стигнаха до геймбол при 20:18 след две поредни блокади на Лисинац, след което затвориха и гейма при 21:18 след нов блок на Лисинац, който бе определен за най-добър блокировач на завършилото преди две седмици европейско първенство за мъже в Полша и Дания.

За началото на третия гейм българския наставник Драган Иванов пусна в игра разпределителя Добромир Димитров. Самата част стартира равностойно до 6:6, след което сърбите поведоха с 8:6 след атака на Филип Стоилович и контра на Урош Ковачевич. Последва блок на Александър Атанасийевич и 9:6. Разликата нарасна до 12:7 след нови две успешни атаки на Стоилович. Резултатът стана 16:8 след поредна атака на Стоилович и две грешки на българия. Сърбия без проблеми успя да запази преднината си и спечели гейма с убедителното 21:10 след атака в аут на влезлия като резерва за България Александър Кордев, а с това мача с 3:0 и класиране за големия финал.

Най-резултатен за българския тим стана Жани Желязков с 9 точки (43% ефективност в атака), а Венцислав Рагин завърши със 7 точки (3 блока и 57% ефективност в атака). Над всички за сърбите пък бе центърът Сречко Лисинац с 15 точки, включително невероятните 10 блока!!! и 55% ефективност в атака. Капитанът и звезда Александър Атанасийевич добави още 13 точки (2 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) за победата.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (21:13, 21:18, 21:10)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 3, Александър Атанасийевич 13, Урош Ковачевич 10, Филип Стоилович 11, Сречко Лисинац 15, Вук Милутинович - Милорад Капур-либеро (Душан Петкович, Лазар Копривица)
Старши-треньор: Игор Колакович
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 1, Жани Желязков 9, Николай Пенчев 3, Златан Йорданов 6, Венцислав Рагин 7, Красимир Георгиев 2 - Антон Василиев-либеро (Пламен Драгиев, Бранимир Грозданов, Петър Каракашев, Добромир Димитров 1, Александър Кордев)
Старши-треньор: Драган Иванов.

ГАЛЕРИЯ от полуфинала СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 - ТУК!!!