Шампионската седмица на Челси завърши перфектно с директно място в ШЛ (видео)

С първия гол на Фернандо Торес за 2013 година в Премиършип Челси успя да надвие Евертън с 2:1 в среща от последния кръг на английската Висша лига и спечели бронзовите медали, с което си гарантира и директно влизане в групите на Шампионската лига. Само преди четири дни лондончани спечелиха турнира Лига Европа, с което затварят една вълшебна за тях седмица.

Торес вкара в 76-ата минута. Преди това сънародникът му Хуан Мата беше открил за домакините в 7-ата минута със своя гол №20 от началото на сезона. След още толкова време обаче Стивън Нейсмит беше изравнил.

Така Челси спечели битката с Арсенал за третото място, като финишира с 2 точки повече. По същото време тимът на Арсен Венгер спечели с 1:0 визитата си на Нюкасъл, но ще трябва да мине през квалификациите в ШЛ. Съществуваше вариант да се стигне до бараж между "сините" и "топчиите", който да определи бронзовия медалист. За тази цел Челси трябваше да завърши реми с Евертън, а по същото време Арсенал да спечели като гост на Нюкасъл. Ако в Лондон мачът беше приключи при 1:1, то тимът на Арсен Венгер се нуждае от успех с 3:2. Тогава двата съперника ще са с абсолютно равни показатели и ще се играе плейоф.

Евертън не играеше за нищо, тъй като е твърдо шести.

Двубоят в Лондон беше последен за мениджърите и на двата клуба. Договорът на Рафаел Бенитес изтича и няма да бъде подновен, а след 11 години начело на "карамелите" Дейвид Мойс ще поеме Манчестър Юнайтед.

Рафа направи няколко промени в сравнение със състава, който надви Бенфика в сряда. Вместо Сесар Аспиликуета на десния бек действаше Бранислав Иванович, а мястото в му центъра на защитата до Гари Кейхил беше заето от Давид Луиш. В Амстердам бразилецът игра като халф в тандем с Франк Лампард, но днес там оперираше младият Нейтън Ейкт, за когото това е едва второ участие за сезона и първо като титуляр. Фернандо Торес атакуваше по лявото крило, а Оскар зае позиция вдясно. Двамата заедно с Хуан Мата помагаха на централния нападател Демба Ба. Мойс заложи на 4-4-2 и отборът му създаде доста главоболия на домакините.

Челси успя да поведе още при първата си добра възможност. В 7-ата минута Демба Ба стреля по диагонал, но Тим Хауърд не успя да хване топката и Мата я насочи в мрежата при добавката. Това обаче не смути гостите от Ливърпул, които набързо отговориха на удара. В 11-ата минута Нейсмит за малко се размина с попадение след параболичен изстрел. В 14-ата минута обаче шотландецът не сгреши, след като Виктор Аничебе го изведе сам срещу Чех - 1:1. Четири минути след гола гредата спаси чешкия страж след удар на Дарън Гибсън.

"Карамелите" продължиха да са по-опасни при атаките си и в 33-ата минута Кевин Миралас подходи несериозно към отлично центриране, като от няколко метра стреля слабо. Между 39-ата и 42-ата минути Стивън Пиенаар нямаше късмет при нови две възможности за Евертън.

Челси намери сили да отговори с добра акция, която обаче Франк Лампард не успя да завърши точно. Междувременно Торес получи жълт картон, като така продължава да има най-много официални предупреждения от мачове срещу Евертън.

Лондончани взеха инициативата в първите минути на второто полувреме и само през няколко секунди Иванович и Демба Ба не успяха да поразят целта от изгодни положения. В 65-ата минута Мата се забави фатално след отлично извеждащо подаване от страна на Ба и докато се накани да стреля, топката му беше избита.

В 69-ата минута Никица Йелавич можеше да вкара за Евертън при първото си докосване на топката след влизането си в игра, но ударът му с глава беше слаб. Пет минути по-късно няколко сантиметра не достигнаха на бившия нападател на Глазгоу Рейнджърс да вкара на празна врата след пас на Лейтън Бейнс от ляво. Атаката дойде през зоната на Иванович, който беше увлечен в това да атакува по десния бек.

В 76-ата минута обаче Торес вкара за 2:1 и то след акция точно отдясно. Оскар центрира меко към Моузес, той свали с глава за Хлапето и последва перфектен завършек с десния крак. Това е първо попадение за световния шампион за първенство от декември насам, но пък и негово 21-во за сезона.

Отново Йелавич се оказа на стрелкова позиция в 86-ата минута, но Чех беше безгрешен.

В заключителните минути Бенитес вкара още двама защитници в лицето на Пауло Ферейра и Аспиликуета, за да успее да задържи преднината.

Снимка: Getty Images/Guliver