Надал не даде шанс на Федерер по пътя към седмата титла в Рим

Световният номер 5 Рафаел Надал защити титлата си на "Мастърс" турнира на клей в Рим, след като не прояви милост към втория в схемата Роджър Федерер и го победи с 6:1, 6:3 след само 68 минути игра. Така испанецът регистрира 20-ия си успех от 30 двубоя срещу носителя на рекордните 17 титли от Големия шлем. Освен това 26-годишният Надал вече има седем трофея от изданието в италианската столица и 24 в надпревари от веригата "Мастърс". Днешният трофей е общо 56-и в кариерата на Рафа, който си осигури и придвижване до 4-ото място в световната ранглиста при обновяването на класацията през следващата седмица. Надал има 36 победи от 38 мача през тази година, а титлите му от февруари насам вече са шест (Сао Пауло, Акапулко, Индиън Уелс, Барселона, Мадрид и Рим). Триумфът на испанеца днес му донесе общо 41-ви трофей на клей.

Очакванията за оспорван сблъсък не се оправдаха. Федерер определено изигра един от най-слабите си мачове срещу големия си съперник. 31-годишният швейцарец спечели откриващото си подаване, след което обаче даде девет поредни гейма на съперника си. Надал направи пробиви за 2:1, 4:1 и 6:1 в първия сет и само след 23 минути игра поведе в частите. От своя страна, швейцарецът така и не стигна до възможност за пробив в първия сет. Петият в схемата Надал използва максимално добре стабилния си и безмилостен форхенд, а Федерер допускаше нетипични пропуски. Швейцарецът остави в статистиката на сета цели 15 непредизвикани грешки срещу само 2 за Краля на клея.

В началото на втория сет Федерер бе този, който пръв стигна до точка за пробив. Той обаче не се възползва и няколко минути след това след бекхенд в аут даде два брейкпойнта на съперника си. Рафа не пропусна този шанс и реализира пробив за 2:0. Със сервис гейм на нула и девети поредно спечелен гейм испанецът направи преднината си още по-убедителна - 3:0. Въпреки добрите излизания на швейцареца на мрежата, той трябваше да се справя с нова точка за пробив в шестия гейм. 31-годишният Федерер се пропука и изостана с 1:5. Сервирайки за титлата обаче и Надал за момент сякаш загуби концентрация и самият той изпусна подаването си на нула в седмия гейм. Това обаче не се оказа фатално и без каквито и да било проблеми със сервис гейм на нула няколко минути по-късно испанецът вдигна триумфално ръце при 6:3.

Рафа приключи мача с 1 ас и 1 двойна грешка. Той записа срещу името си 12 печеливши удара и 8 непрeдизвикани грешки. Федерер не направи нито една двойна грешка и се отчете с 3 директни точки от сервис. Швейцарецът завърши двубоя с 15 уинъра и 32 непредизвикани грешки - с 24 повече от противника си.

Днешната победа на Надал му осигури 501 700 евро от наградния фонд и 1000 точки за световната ранглиста. Федерер пък ще получи чек за 246 000 евро и 600 точки за класацията на АТP.