Легия пребори Сашо Тонев и Лех в сблъсък за титлата в Полша

Легия (Варшава) направи огрочна крачка към шампионската титла в Полша с днешната си победа с 1:0 над преследвача Лех (Познан) в мач от 27-ия кръг на Екстракласа. Победното попадение вкара Ивица Връдоляк в 85-ата минута от дузпа, предизвикана от Матеуш Мозджен.

Мачът се игра пред 30 хиляди души на Пепси Арена в полската столица, а българското крило Александър Тонев не успя да помогне на Лех, тъй като е контузен. Отсъствието му притъпи атаките на Лех, като единствен Дердьо Ловренчич беше на висота. Съдията Симон Марчиняк отсъди дузпата заради нарушение на Мозджен срещу Куба Косецки, като вдигна и червен картон на играча на Лех. Косецки от Легия пък беше определен за играч на мача не само заради спечелената дузпа. След този мач Легия има 62 точки, с 5 пред Лех и почти сигурно докосва титлата в Полша, след като през миналата година я изпусна за сметка на Шльонск (Вроцлав).

Мачът беше доста затворен, но в същото време и изпъстрен с тактически сблъсъци, оцветени от съдията Марчиняк с осем жълти и един червен картон. Двата отбора залагаха повече на защитата през голяма част от мача, но дори и след този резултат сякаш и двата отборя бяха доволни. И авторът на попадението Връдоляк, и предизвикалият дузпата Мозджен отбелязаха, че има още три мача, където ще се реши шампионската титла.

Все пак трите прилични положения преди почивката бяха за домакините, но Марек Сагановски, Михал Кухарчик и Владимир Двашвили пропуснаха. Най-добрата възможност за Лех беше три минути преди края на първото полувреме, когато след центриране на Ловренчич от корнер Кедзиора не успя да насочи топката.

Второто полувреме започна с натиск на гостите, които обаче бяха близо до гол само при един далечен удар на унгареца Ловренчич. В 60-ата минута Ловренчич влезе в наказателното поле, но негов съотборник не успя да засече топката. До края обаче Легия отново си върна контрола върху мача, а пропуски направиха Фурман и Двашвили.