Марек победи Добруджа с 3:2 и е на финала при юношите старша възраст

Марек Юнион-Ивкони (Дупница) е първият финалист в Държавното първенство за юноши старша възраст.  В по-ранния полуфинал днес в пловдивската зала Олимпиада момчетата на Христо Райчев се наложиха над Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (25:17, 20:25, 28:26, 26:28, 15:13) и очакват да научат името на своя съперник в утрешния двубой за титлата.

Двата тима заложиха на силен сервис и забиха по 4 аса в първия гейм.  Марек обаче бе по-настоятелен в атака с особен принос от младежкия национал Михаел Манджуков.  Добруджа помогна и с доста брак в играта си за крайното 25:17 в полза на дупничани.  Във втората част нещата се обърнаха.  Марек започна да допуска прекалено много непредизвикани грешки, от което се възползваха момчетата в зелено, за да наложат надмощие.  След 23:15, дупничани опитаха да щурмуват с 5 поредни точки, но силите им в този гейм бяха дотук.  Те обаче поведоха с голяма разлика в началото на третата част.  Добричлии успяха да ги догонят и непосредствено преди второто техническо прекъсване излязоха напред в резултата.  Михаел Манджуков и Жулиен Георгиев продължаваха да бележат точка след точка от двете страни на мрежата и двата тима се захапаха в люта битка.  В крайна сметка с мощна контра Георги Михайлов оформи крайното 28:26 за Марек в гейма.  По подобен начин се разви и четвъртата част.  Дупничани имаха инциативата и на два пъти успяваха да натрупат солиден аванс, но на два пъти добричлии успяваха да ги настигнат.  Отново се стигна до завързан завършек, при който Милен Минчев от Добруджа с единична блокада затвори гейма при 28:26.  Тайбрекът също беше много равностоен и оспорван.  След няколко смени на водачеството Марек първи достигна до мачбол и се възползва от него с ас на Георги Михайлов за 15:13.

Топреализатор на мача стана Жулиен Георгиев с 29 точки за Добруджа.  Най-резултатен за победителите беше Михаел Манджуков с 26.

Пълна статистика от мача, благодарение на скаутмена на Виктория Волей (Пловдив) Кирил Донев - виж тук.