Ето'о развали прокобата на "Анжи-Арена" (видео)

С гол на Самуел Ето'о от дузпа в продълженията Анжи победи Динамо (Москва) с 1:0 и се класира за полуфиналите в турнира за Купата на Русия. Въпреки силния дъжд двата отбора направиха хубав мач, а динамовци могат да съжаляват за пропуските на Сергей Давидов и Балаш Джуджак в редовното време. Точно унгарецът се оказа грешникът за гостите, след като в 98-ата минута фаулира в наказателното поле Юрий Жирков и Ето'о реализира дузпата. По този начин камерунецът донесе първи успех на Анжи на новия стадион "Анжи-Арена", след като в досегашните два двубоя на него отборът на Гуус Хидинк направи равенства с Криля Советов и Алания.

Първото полувреме премина при поделено надмощие и само с по една опасна ситуация пред двете врати. Домакините се стремяха да задържат топката по-продължително и да изграждат атаките си с множество къси подавания, докато динамовци залагаха на пробиви по левия фланг на Балаш Джуджак и центрирания към Кевин Курани.

Гуус Хидинк пусна на върха на атаката Вилиан. Това изненадващо решение бе продиктувано от контузията на Ласина Траоре, който изобщо не попадна в групата за двубоя. Самуел Ето' о се възстанови от контузията си, но остана
сред резервите.

За Динамо след контузия се завърна Александър Кокорин. Младокът и Курани постоянно си сменяха местата в стремежа си да объркат бранителите на Анжи. Джуджак атакуваше отляво, а по дясното крило действаше австриецът Якоб Янчер.

Първата по-интересна ситуация в двубоя бе един удар с глава на Мехди Карсела-Гонсалес. Халфът на домакините засече центриране от фаул на Вилиан, но стреля в аут. Вилиан беше в основата и на следващата интересна атака на тима от Махачкала. В 14-ата минута той подаде на Ласана Диара, който без забавяне шутира, но право в ръцете на Антон Шунин. Динамо отвърна с удар от фаул на Кристиан Нобоа, преминал над вратата. В 35-ата минута след центриране от корнер Леандро Фернандес уцели напречната греда, а в края на полувремето при идентично положение бившият футболист на ЦСКА Жоао Карлос прати топката в аут.

Малко след началото на втората част Хидинк предприе смел ход, като извади защитника Арсений Логашов и пусна вместо него преотстъпения именно от Динамо нападател Фьодор Смолов. Анжи продължи да е по-активният отбор, но не можеше да стигне до чисто голово положение. В 66-ата минута в игра се появи и Ето'о, а наставникът на Динамо Дан Петреску смени Курани със Сергей Давидов. Нападателят почти веднага изскочи на стрелкова позиция, но се забави и не успя да нанесе удар.

Атаките на гостите ставаха все по-опасни и в 84-ата минута Габулов със сетни сили спаси мощен шут на Джуджак. Анжи отговори с коварно центриране на Вилиан, довело до разбъркване в наказателното поле на Динамо, но топката беше изчистена миг преди Ето'о да я прати в мрежата. До края на редовното време пред камерунеца се откри още една възможност да обстрелва Шунин, но и този път до гол не се стигна.

В продълженията Анжи успя да поведе след спорна дузпа за нарушение на Джуджак срещу Жирков. Ето'о не трепна и откри резултата от бялата точка. Това принуди динамовци да се активзират и те създадоха няколко опасни положения пред вратата на Габулов. Най-добрата възможост се откри пред Нобоа, който стреля от фаул на границата на наказателното поле, но ударът му срещна стената.

Съперник на Анжи на полуфиналите ще е победителят от мача Зенит - Кубан. В неделя тимът от Махачкала отново приема Динамо, но в мач от Премиер лигата.

АНЖИ - ДИНАМО (МОСКВА) 1:0 след прод.
1:0 Ето'о (99) д.

АНЖИ (4-2-3-1): Габулов; Гаджибеков, Спахич, Ж. Карлос, Логашов (53 - Смолов); Жусилей, Л. Диара; Карсела-Гонсалес (66 - Ето'о), Бусуфа, Жирков; Вилиан (119 - Ахмедов)
Старши треньор: Г. Хидинк
ДИНАМО (4-2-3-1): Шунин; Уилкшир, Фернандес, Гранат, Ломич; Юсупов (110 - Сапета), Нобоа; Янчер (76 - Соловьов), Курани (68 - Давидов), Джуджак; Кокорин
Старши треньор: Д. Петреску

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Логашов, Гаджибеков, Ето'о (А); Джуджак, Уилкшир, Юсупов (Д)
СЪДИЯ: Александър Егоров