България преклони глава пред Финландия за "Купа Дейвис"

България загуби с 2-3 победи от Финландия в първия кръг във втора група на Евро-африканската зона в турнира "Купа Дейвис". В решаващия пети мач Александър Лазов отстъпи с 6:4, 6:7 (4), 4:6, 3:6 пред Хари Хелиоваара. Поражението означава, че българите ще трябва да се борят за оставане в групата, а противникът на тима ни ще бъде Естония или Ейре.

По-рано днес първата ни ракета Григор Димитров разби с 3:0 Мике Континен. Хасковлията постигна и другата победа за нашите - отново с 3:0, срещу Юхо Пауку в петък. Лазов пък взе само един сет в двата мача, които изигра в зала "София", а вчера Григор Димитров и Димитър Кузманов отстъпиха в драматичен петсетов двубой пред Хари Хелиоваара и Хенри Континен в мача на двойки.

В първия сет в мача на Лазов с Хелиоваара играта вървеше гейм за гейм без пробиви, но при 4:4 намиращият се на 503-о място в световната ранглиста българин спаси 6 брейкпойнта и се пребори за подаването си. Веднага след това той трябваше да получи медицинска помощ от физиотерапевт заради проблем с десния глезен. Последва първи пробив в срещата и Лазов спечели първия сет.

Втората част започна лошо за Лазов, след като 562-ият в света Хелиоваара реализира пробив още в първия гейм. Лазов обаче върна пробива, изравнявайки за 4:4, а при 5:4 в своя полза и сервис на финландеца пропусна сетбол. Стигна се до тайбрек, в който Хелиоваара поведе с 6:1 точки, Лазов намали на 4:6, но все пак скандинавецът се възползва от огромния си аванс и изравни резултата в сетовете.

В третия сет Хелиоваара отново реализира ранен пробив и поведе с 3:0. Лазов обаче не се предаде и спечели три поредни гейма. При 4:5 българинът сервираше за остоване в сета, но се пропука и Хелиоваара вече бе само на сет от победата.

Четвъртата част започна кошмарно за блъгарския тенисист. Финландецът поведе с 5:0, а при 5:1 сервираше за спечелване на двубоя. Лазов проби, след което отрази два мачбола в своя сервис-гейм и намали на 3:5, но силите му не стигнаха за повече и България преклони глава пред финландците, които бяха в София без голямата си звезда Ярко Ниеминен.

По-рано днес:
Григор Димитров - Мике Континен 6:0, 6:3, 6:1

В събота:
Григор Димитров/Димитър Кузманов - Хенри Континен/Хари Хелиовара 5:7, 1:6, 6:4, 6:2, 4:6