Две дузпи спасиха Нигерия от голям резил

Нигерия си проправи път към четвъртфиналите на турнира за Купата на африканските нации, но това стана след много драматична победа срещу аутсайдера Етиопия. "Суперорлите" спечелиха с 2:0, като и двата гола паднаха от дузпи, реализирани от Виктор Моузес. Нападателят на Челси откри резултата в 80-ата минута, а в добавеното време успокои наставника Стивън Кеши с второ попадения от бялата точка.

Независимо от факта, че се нуждаеха от задължителна победа, за да са спокойни за класирането си в следващата фаза, нигерийците подходиха доста пестеливо и до почивката не създадоха почти никакви опасни положения пред вратата на Сисей. От своя страна етиопците заложиха на здрава защита и бързи контри, като на няколко пъти успяха да изненадат съперника, но липсата на самочувствие им попречи да стигнат до гол.

Най-активен за Нигерия беше Виктор Моузес, докато Емануел Еменике остана доста изолиран и рядко играеше с топката. Единствената по-добра възможност за гол през първото полувреме дойде след центриране от ъглов удар и изстрел с глава на левия бек Ечиежиле, но Сисей спаси.

През второто полувреме логиката възтържествува и нигерийците стигнаха до победата. След няколко пропуска, Моузес откри от дузпата в 80-ата минута, но малко по-късно само добрата намеса на вратаря Винсент Енияма попречи на Етиопия да изравни. В 85-ата минута стражът Сисей фаулира в наказателното поле Моузес и беше изгонен, а звездата на Нигерия покачи на 2:0.

Нигерия остана на 2-о място в групата, с 5 точки и по-лоши показатели от Буркина Фасо. На четвъртфиналите нигерийците ще се изправят срещу големия фаворит в турнира Кор д'Ивоар.

ЕТИОПИЯ - НИГЕРИЯ 0:2 (0:0)
0:1 Моузес (80) д.
0:2 Моузес 90) д.