Мечтаният финал се изплъзна отново на Григор

Първата ракета на България Григор Димитров отново пропусна чудесна възможност да играе на финал в надпревара от ATP. Представителят ни загуби с 6:7(3), 6:7(5) 1/2-финалния си мач срещу Томаш Белучи (Бразилия) на турнира на клей в Гщаад (Швейцария) с награден фонд от над 358 000 евро. Това е трето поражение за българина в 1/2-финална фаза на състезание от тази категория от юни насам. В предишните два случая той отстъпи срещу Давид Налбандян в "Куинс Клъб" в Лондон и срещу Давид Ферер в Бастад. Григор не успя да стане първият български тенисист, който достига до финал на турнир от ATP.

Мачът започна интересно още в началните минути, като двамата тенисисти си размениха пробиви в първите два гейма. Григор си заслужи овациите на публуката с няколко чудесни бекхенда в третия гейм, докато 24-годишният му съперник разчиташе на стабилния си сервис. До 5:5 пред нито един от двамата състезатели не се отвори възможност за пробив. В 11-ия гейм обаче Белучи стигна до два брейкпойнта, но най-добрият ни тенисист ги отрази. При последвалото си подаване самият бразилец имаше сериозни трудности и му се наложи да спасява сетбол. Все пак той се справи, използвайки умело сервиса си. Точно преди началото на тайбрека мачът бе прекратен за няколко минути заради лек дъжд.

След подновяването на играта 21-годишният Димитров сякаш бе загубил концентрация и логично бе наказан от опонента си за това. Българинът изостана с 0:4 и така и не успя да навакса изоставането си. След 59 минути игра Григор загуби сета с 3:7 точки в тайбрека, а съдията прекрати отново мача заради дъжд.

След около 45-минутната пауза заради капризите на времето двамата тенисисти отново излязоха на корта и подновиха съперничеството си. Във втората част имаше два пробива, а изходът се реши в тайбрек. Този път обаче ранната инициатива бе на Григор. Той поведе с 2:0, но след това загуби три поредни гейма. При 3:2 Белучи имаше брейкпойнт, но българинът се измъкна. В деветия гейм ролите се размениха и Димитров имаше точка за пробив, но и той не се възползва.  Така, както и в първия сет, се стигна до тайбрек. Бразилецът доминираше в него и го спечели със 7:5 точки след час и 55 минути игра.

Това бе трети сблъсък между заемащия 61-ото място в световната ранглиста Димитров и 60-ия в класацията на ATP Белучи, като българинът вече има три загуби. На турнира на трева в "Куинс Клъб" в Лондон през 2011 година бразилецът побеждава в три сета - 3:6, 7:6(8), 6:2, а през 2009 година отново Белучи записва успех срещу нашия представител във втория кръг на квалификациите за US Open - 6:4, 6:3.

Бразилецът, който е шампион от изданието през 2009 година, ще се ще се изправи в битката за титлата срещу победителя от мача между първия в схемата Янко Типсаревич (Сърбия) и Пол-Анри Матийо (Франция).

За достигането си до 1/2-финалите в Гщаад Григор Димитров си осигури 90 точки за световната ранглиста и 18 460 евро от наградния фонд.