Трагедията на България е пълна - поредица от антирекорди след загуба от Уелс (видео)

Националният отбор на България записа най-срамната страница в своята история, след като загуби с 0:1 от Уелс на стадион "Васил Левски” в последна евроквалификация и завърши на петото последно място в своята група „G”. Това се случва за първи път от световните квалификации за Мондиал 90, но трябва да отчетем, че тогава групата бе съставена от 4 тима (Румъния, Дания, Гърция и България). По-срамното е, че „трикольорите” освен петте загуби от осем мача не успяха да вкарат нито един гол от четири домакинства, като в София имат голова разлика 0:5 и само една спечелена точка с Швейцария през март. Нещо, което не се бе случвало никога. Така представителният тим на България остана без гол на свой терен от две години.

За последно голове в София вкараха Димитър Бербатов (3), Мартин Петров (2) и Станислав Ангелов при разгрома 6:2 над Грузия в квалификация за Мондиал 2010 на 15 октомври 2009 година. Това е шеста загуба от последните ни седем мача, в които сме отбелязали само две попадения.

Единствено Сан Марино и Андора са отбелязали по-малко голове в цяла Европа в борбата за класиране на континенталния форум от нашите национали, които чрез Ивелин Попов (2) и Иван Иванов имат три попадения в тези катастрофални за "лъвовете" квалификации срещу 13 във вратата си.

Пред по-малко от 1600 зрители, които наблюдаваха скучен и на бавни обороти двубой, точен бе звездата на Тотнъм Гарет Бейл в 45-ата минута. Бързоногото крило напредна по десния фланг, а след негов удар последва рикушет в Иван Иванов и топката спря в мрежата на Николай Михайлов. На бавни обороти в изключително скучен двубой Стилиян Петров и компания отново показаха липса на идея в атака.

Още в петата минута Георги Терзиев сбърка и Крейг Белами остана сам срещу Михайлов, но стреля в него. Последва пробив на Бейл през няколко бранители, но слабият му изстрел отново попадна в ръцете на родния страж.

Иванов след корнер в 26-ата минута имаше възможност за удар, но стреля слабо. Най-хубавата атака на „лъвовете” бе в 35-ата минута, когато  Валери Домовчийски подаде с пета към Ивелин Попов. Той преодоля защитник, центрира остро, но Домовчийски не успява да засече на два метра от вратата и да вкара първия гол за тима в България от две години. Секунди преди последния съдийски сигнал на първата част Бейл не без помощта на късмета откри.

Втората част почна по-добре за гостите, които чрез Белами на два пъти пропуснаха, а в 60-ата минута Бейл нацели горната греда с красиво воле.

Спас Делев, Валери Божинов и Димитър Рангелов се появиха на терена, но и това не помогна. Оженилият се преди два дни играч на Спортинг пък пропусна най-чистото положение за тима в 86-ата минута, когато, останал сам срещу вратаря Хенеси, стреля в аут.

„Трикольорите” имаха нужда само от победа, за да не завършат на последното пето място групата си, в която още са Англия, Черна гора и Швейцария. Временният селекционер Мадански пусна нов дебютант от първата минута – Александър Тонев, след като вече четирима други играчи дебютираха под негово ръководство в Украйна.

Така най-хубавата новина за националния отбор на България е,че мачовете на тима до края на 2011 година завършиха и родните звезди няма да мъчат повече зрителите.БЪЛГАРИЯ - УЕЛС 0:1 (0:1)