Левски забрави какво е победа, късметът отново срещу "сините"

Кризата в шампиона Левски няма край. "Сините" отстъпиха с 0:1 при гостуването си на Ред Бул Залцбург в трети мач от груповата фаза на Лига Европа след гол на Душан Швенто в даденото от съдията Ханес Каасик продължение на първото полувреме. По този начин Георги Иванов-Гонзо дебютира като наставник с поражение, което е трето поред в турнира за клуба и общо пето поред в евротурнирите. Първенецът на България не стоя лошо на изкуствения терен на "Ред Бул - Арена", като единствено малшансът им попречи да поведат в резултата, след като Христо Йовов направи невероятен пропуск в 20-ата минута. Бижутера нацели лявата греда на домакините от метър и половина след центриране на Ники Димитров отляво.

Така Левски продължи антирекордната си черна серия от негативни резултати, които нараснаха на осем поред. Последната победа на шампионите е от края на август срещу Славия на стадион „Овча Купел" с 3:1. От този миг до днес футболистите в синьо имат седем загуби, едно равенство и нито един успех в официален мач.

Днес Гонзо заложи на Йордан Милиев и Виктор Генев като централни защитници пред Георги Петков. Минев и Миланов действаха както винаги отляво и отдясно на зищатата. Пред тях Георги Сърмов си партнираше с Лъчо Блатанов, докато Седрик Бардон бе върнат да играе зад нападателя, който днес беше Христо Йовов. Ники Димитров и Зе Соареш бяха останалите футболисти зад синята десетка.

Австрийците бяха без голямата си звезда Марк Янко, който не попадна в групата заради контузия. Така атаката на тима бе водена от европейския шампион с Байерн Мюнхен и носителя на седем титли в Бундеслигата  Александър Циклер. Пред около 15 000 зрители от които 500 гласовите фена на Левски, домакините бяха по-активни в началото и непозволиха на българите да излязат от половината си до 10-ата минута.

В 17-ата минута играчите на Хууб Стевенс  бяха близо до откриване на резултата след грешка на Георги Петков, който се поправи мигновено и с чудесен рефлекс спаси.
Последва пропускът на вечерта дело на Йовов, а до края на полувремето Ники Димитров отправи два далечни удара. Футболистите на Ред Бул също имаха добра възможност да открият след колективна грешка на Миланов и Милиев, но Франц Шиймер не успя да засече отблизо коженото кълбо.

За съжаление кошмарът на Левски продължи и когато двата отбора бяха на част от секундата да се приберат при 0:0 на почивката. След грешка пред наказателното поле на гостите топката попадна в Душан Швенто, който отправи силна тупалка с левия крак от над 20 метра и прати топката неспасяемо във вратата на Георги Петков, който през този сезон получи вече три подобни гола от далеч срещу Дебрецен.
Интересното е, че словакът бе основна трансферна цел на вечния съперник на „сините" ЦСКА през 2006 година, когато още играеше в Спарта Прага и направи отлични впечатления срещу „армейците"(4:2) за чехите в УЕФА и контрола срещу България (3:1 за Словакия).

Втората част започна с отлична възможност за Левски. Зе Соареш бе изведен добре от Седрик Бардон, но стреля слабо в ръцете на стража Еди Густафсон. В 60-ата минута Швенто бе изпуснат от Милиев и можеше да реши мача, но Петков се хвърли в краката на противника и спаси.
Гонзо пусна в игра Жоазиньо и Георги Христов за сметка на Димитров и Бардон, а пред Христов се отвори най-дората възможност за изравняване в 72-ата минута след крос на игралия отново на високо ниво национал Веско Минев. Бившият голмайстор на Ботев и А група се забави и защитник му попречи да нанесе решаващия удар.

Последваха съмнения за дузпа на Ред Бул след игра с ръка на Генев в наказателното поле, а осем минути преди края резервата Симон Чиомер отбеляза втори гол за тима, но бе в засада и попадението бе отменено.
В последните минути Левски изнесе играта и търсеше изравняване, но нямаше чисти положения. През даденото от рефера продължене дори вратаря Петков се включи да скача при един фаул, но топката му дойде дълга и не успя да я засече.

Така Левски остана без отбелязан гол и голова разлика 0:6 в Лига Европа на последно място, докато Ред Бул е водач с 9 точки пред Лацио с 6 и Виляреал, останал с три.

Шампионът на България сега вече трябва да мисли за гостуването на Своге, за да направи пореден опит да излезе от кризата, но за да спечели един отбор, трябва да вкара и върху това трябва да работи Гонзо през оставащите дни. Защото „сините" имат три гола в последните си осем мача - два срещу Локо Пловдив и един срещу столичните „железничари", а в Европа голът липсва от четири поредни мача.

РЕД БУЛ - ЛЕВСКИ 1:0