България отнесе Италия с 3:0! Волейболистите сигурни за втората фаза на Евро 09

България разгроми Италия с 3:0 (26:24, 25:22, 25:22) в мача от 2-ия кръг на Група ”Д” на европейското първенство по волейбол за мъже. Възпитаниците на Силвано Пранди изиграха втори пореден изключителен двубой. Матей Казийски и Владо Николов отново изпъкнаха с реализаторските си способности. Андрей Жеков изигра изключителен двубой. Влезлият като резерва Валентин Братоев помогна на тима в труден момент.

Така България е вече с две поредни победи в Група ”Д” и със сигурност ще продължи участието си във втората фаза на Евроволей 09. Националите станаха и първият тим осигурил си и теоретично, и практически класирането за следващата фаза.

Двубоят започна добре за волейболистите на България, които поведоха с 8:5 след силна игра в атака на Владо Николов и Алексиев. Кристиян Савани съумя да изравни резултата при 10:10, а ”Скуадра адзура” дори поведе с 12:10. Българите изравниха при 13:13, но италианците отново дръпнаха с 2 точки – 16:14 при второто техническо прекъсване, след грешка от сервис на Владо Николов. Новото равенство на резултата бе при 18:18, когато Виктор Йосифов заби страхотна блокада. Силната игра в атака на мощния Михал Лашко даде аванс от нови 2 точки за Италия – 22:20. България изравни при 23:23 след мощна атака на Христо Цветанов през центъра. Ас на Владо Николов изведе България до гейм-бол при 24:23. Матей Чернич съумя да изравни – 24:24. Последва отлична контраатака на Андрей Жеков – 25:24 и мощна атака на Владо Николов – 26:24, с което България спечели първата част.

Втората част бе равностойна до 7:7. Тогава ”адзурите” поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. Равновесието се задържа до 11:11. Последваха силни минути за Италия и възпитаниците на Андреа Анастази дръпнаха с 16:12 при второто техническо прекъсване. Тук Силвано Пранди пусна в игра Валентин Братоев на мястото на Тодор Алексиев. Единият от близнаците се разигра и лека-полека България намали до 18:19 след грешка в атака на Михал Лашко. Италия пак поведе с 2 точки – 20:18, след като тройна блокада хвана Матей Казийски. Това ядоса звездата на националния ни отбор и последва бърз негов отговор – 2 поредни точки след блок-аут и мощна атака по късия диагонал и равенство 20:20. Валентин Братоев преодоля тройната блокада на ”адзурите” – 21:20. Ас на Матей Казийски приближи България на 2 точки от успеха във втората част 23:21. В крайна сметка троен български блок донесе успеха на националите във втората част с 25:22.

Българските волейболисти излязоха много мотивирани в началото на 3-ия гейм. Две поредни отлични атаки на резервата Валентин Братоев изведоха националите напред с 3:1. Пак Братоев реализира за 8:6. Италия намали до 9:10, но ас на Виктор Йосифов и атрактивна контраатака на Христо Цветанов дадоха аванс на България от 13:9. Андреа Анастази поиска прекъсване и след блокада на Франческо Фортунато намали до 13:15. Матей Казийски отигра технично следващата атака и България поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Ас на Кристиян Савани приближи Италия до 15:16. Разликата от 1 точка се запази до 18:17, когато Матео Мартино намали резултата.
Мощна атака на Христо Цветанов в центъра даде аванс от 20:18, а Матей Казийски атакува по тройната блокада на ”адзурите” – 21:18. Тук Андреа Анастази пусна в игра и последния си жокер - Алберто Чизола. Той реализира една точка за 19:21, но силите на Италия стигнаха само дотук. Матей Казийски реализира последните 2 точки в мача – първо след мощна атака от втора линия, а после и фантастична блокада – 25:22! Така България спечели мача с 3:0 гейма и уверено продължава във втората фаза на Евроволей 09.

Следващата среща на националите е в неделя от 20,00 часа срещу Чехия отново в зала ”Абди Ипекчи Арена” в Истанбул. Мачът ще бъде предаван пряко по БНТ САТ.

БЪЛГАРИЯ – ИТАЛИЯ 3:0 (26:24, 25:22, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Владимир Николов 10 (1 блок), Матей Казийски 14 (2 блока, 67% посрещане, 57% атака), Тодор Алексиев 4, Христо Цветанов 10 (1 блок, 82% атака), Виктор Йосифов 10 (4 блока, 1 ас, 71% атака) - Теодор Салпаров- либеро (Валентин Братоев 3)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
ИТАЛИЯ: Валерио Вармилио, Михал Лашко 17, Кристиян Савани 11, Матей Чернич 3, Емануеле Бирарели 5, Андреа Сала 2 – Лорис Мания-либеро (Франческо Фортунато 3, Алберто Чизола 1, Матео Мартино 3)