Бразилия триумфира с титлата от Световната лига след супердрама и 3:2 срещу Сърбия

Бразилският национален отбор по волейбол спечели за осми път в своята история Световната лига. "Селесао" победи в изключително зрелищен и драматичен финал Сърбия с 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12), игран пред близо 23 000 зрители в зала "Белградска арена" в сръбската столица.

Сърбите тръгнаха по-добре и бързо поведоха с 5:2 след грешки на Леандро Висото и суперзвездата Жиба и успешна атака на Боян Янич. Кариоките веднага успяха да изравнят при 5:5 след мощни атаки на Висото и Жиба и пусната топка на младия разпределител Бруно Резенде. "Плавите" отново поведоха с 7:5, но бразилците изравниха за пореден път при 7:7, но първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за Сърбия - 8:7 след сервис в аут на Сидао. Двата отбора продължиха да играят напълно равностойно, допускаха много грешки от начален удар и разликата се запази до втората техническа пауза, която дойде при 16:15 за домакините след атака в аут на Мурило Ендрес. Постепенно сръбските волейболисти увеличиха леко предимството си на 20:18 след поредна мощна атака на звездата Иван Милкович и невероятна блокада на Марко Подрасчанин, което накара бразилският наставник Бернардо Резенде да поиска тайм-аут. Разликата набъбна на 22:19 след мощен ас на Милкович и второ прекъсване за "Селесао". Въпреки опитите на южноамериканците да изравнят сърбите запазиха преднината си и спечелиха първия гейм с 25:22 след нова мощна атака по диагонала на звездата Иван Милкович.

Бразилците успяха да поведат в началото на втората част с 4:2, но Сърбия съумя веднага да изравни при 5:5 след две мощни атаки на Боян Янич. Кариоките дръпнаха за пореден път при 7:5 след грешка от сервис на Милош Никич и технично отиграване по блокадата на Лукаш Сааткамп, а след техническото прекъсване, което дойде при 8:6, с 10:7 след атака на Леандро Висото. Сърбите постепенно успяха да изравнят при 14:14 след грешка от сервис на Сидао и мощни атаки на Драган Станкович и Боян Янич, което принуди Бернардиньо да вземе тайм-аут за Бразилия. Последва ново равенство при 15:15, след което втората техническа пауза дойде при минимално предимство за "Селесао" - 16:15 след ас на Бруно Резенде. Двата състава започнаха да се гонят в резултата като котка с мишка до 22:22, след което бразилските волейболисти успяха да поведат с 24:22 след нова мощна атака на Висото и невероятна блокада на Лукаш Сааткамп срещу Боян Янич, което принуди черногорският наставник на Сърбия Игор Колакович да вземе тайм-аут. Независимо от това Бразилия затвори успешно гейма при 25:23 след блок-аут на Висото.

Третият гейм започна отлично за южноамериканците, които бързо поведоха с 3:0 след блокади на Лукаш Сааткамп и Леандро Висото и атака на Мурило Ендрес, а техническата пауза дойде при резултат 8:4 за "Селесао" след нова атака на Висото. Постепенно кариоките леко увеличиха предимството си на 11:6 след поредна мощна атака на Висото и тайм-аут за Игор Колакович и "плавите". Въпреки това бразилците направиха резултата 16:8 в своя полза след отлична блокада на Сидао и ас на Леандро Висото. Сърбите постепенно стопиха разликата до 14:18 след грешки от сервис на Сидао и от атака на Лукаш и ас на разпределителя-магьосник Никола Гърбич, което накара наставникът на "Селесао" Бернардо Резенде да вземе прекъсване. Кариоките си върна преднината при 21:15, но сръбският отбор за пореден път намалиха изоставането со до 20:23 след атака на влезлия като резерва Саша Старович и блокада на Марко Подрасчанин. В крайна сметка Бразилия спечели гейм с 25:22 след технично отиграване на мегазвездата на Жиба.

Волейболистите на Бернардо Резенде успяха да поведат с 6:3 след поредна успешна атака на Леандро Висото и ас на Жиба, но сърбите първо стопиха изоставането си на 5:6 след грешка на Жиба и блокада на Никола Гърбич срещу бразилската звезда, а след това дори да изравнят при 7:7 след невероятна блокада на Боян Янич. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за Бразилия - 8:7 след атака през центъра на Лукаш Сааткамп. Постепенно домакините съумяха да обърнат резултата и да дръпнат с 12:10 след успешна атака на Никола Ковачевич и аут на Жиба, но "Селесао" си върна предимството при 14:13 след нова атака на Висото, блокада на разпределителя Бруно Резенде и грешка на сръбския отбор, което накара селекционерът им Игор Колакович да вземе прекъсване. Втората техническо прекъсване дойде при 16:15 за Бразилия след нова успешна атака на Висото. При 21:21 главният съдия Франк Лодурус първо отсъди блок-аут на Иван Милкович, но след консултация със съдийската маса и делегата на финала промени решението и даде точката за бразилците. Това вбеси наставникът Игор Колакович и Милкович и те отправиха звучни сръбски псувни към делегата. Това нахъса много сръбските волейболисти и след мощна атака на Милкович, фантастична блокада на Драган Станкович и ас на Марко Подрасчанин и 24:22. След атака в аут на Висото Сърбия спечели гейма с 25:23 и вкара мача в тай-брейк.

В петия решителен гейм бразилците поведоха с 2:0 след мощна атака на Леандро Висото, но домакините веднага обърнаха до 2:3 след атака на Иван Милкович и грешки в атака на Жиба и Лукаш Сааткамп, а след това с 3:5 след фантастичен ас на Милкович, след което бразилският селекционер Бернардиньо да поиска тайм-аут. Независимо от това размяната на игралните полета дойде при резултат 8:5 за "плавите" след грешка от начален удар на Жиба. Последваха две блокади на Сааткамп и Мурило Ендрес срещу звездата на сърбите Милкович и 7:8. Кариоките съумяха да изравнят при 10:10 и дори поведе с 11:10 след блокада на Сааткамп срещу Никола Ковачевич и атака на Мурило Ендрес, която дойде след невероятно спасяване с крак на Сааткамп и тайм-аут за Игор Колакович и Сърбия. Бразилците увеличиха преднината си на 12:10 след грешка на Милкович, а след това с 14:11 след блок-аут на Висото. В крайна сметка бразилските волейболисти спечелиха тай-брейка с 15:12 след страхотна атака на Жиба, а с това и титлата след 3:2.

Най-резултатен за новите шампиони бе за пореден път съотборникът на Матей Казийски в БГ Тренто Леандро Висото Невеш с невероятните 29 точки (4 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака), а Мурило Ендрес (2 блока, 41% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) и Лукаш Сааткамп (4 блока и 1 ас) добавиха по 15 точки за успеха на "Селесао". Суперзвездата на бразилците Жиба се отчете с 13 точки (3 аса, 26% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане). Феноменалният Иван Милкович завърши с 28 точки (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в посрещане) за "плавите", но те се оказаха недостатъчни.

По този начин Бразилия спечели за осми път Световната лига, с което изравни досегашния рекорд на Италия. Досега кариоките бяха печелили най-комерсиалния волейболен турнир през 1993, 2001 и от 2003 до 2007 година включително. От друга страна за сърбите това е четвърти загубен финал в лигата, след като през миналата загубиха от бъдещия тогава олимпийски шампион САЩ с 1:3 гейма, а преди това през 2003 и 2005 година отново от "Селесао".

БРАЗИЛИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 6, Сидао 11, Леандро Висото Невеш 29, Жиба 13, Мурило Ендрес 15, Лукаш Сааткамп 15 - Серджо-либеро (Ривалдо, Марлон Яред, Родригао, Жоао Пауло Тавареш)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
СЪРБИЯ: Боян Янич 9, Драган Станкович 10, Никола Гърбич 2, Милош Никич 3, Иван Милкович 28, Марко Подрасчанин 9 - Никола Рошич-либеро (Новица Бийелица, Никола Ковачевич 5, Владо Петкович, Андрия Герич 1, Саша Старович 2)
Старши-треньор: Игор Колакович (Черна гора).