Победа за Григор Димитров и 2:0 за България

Григор Димитров победи Адам Келнер и България поведе с 2:0 в двубоя от първия кръг на зона Европа/Африка, група 2, на купа "Дейвис". 17-годишната ни първа ракета спечели със 7:6 (5), 6:4, 6:7 (5), 7:6 (5) в драматичен двубой, продължил 3 часа и 3 минути. По-рано днес Тодор Енев постигна изключително ценна победа над първата ракета на унгарците Атила Балаш с  6:2, 4:6, 6:4, 6:4, а утре е срещата на двойки.

22-годишният Келнер, който е 586-и в света, надскочи себе си, като изигра много силен мач. От друга страна Григор бе стабилен, особено при свой сервис, но не показа максимума от себе си. Това доведе до оспорван двубой, в който началният удар доминираше. Българинът завърши с впечатляващите 39 аса. За него това бе първи мач в три от пет сета в кариерата, след който записа шести успех на сингъл за купа "Дейвис", където все още няма загуба.

В първия сет имаше само една възможност за пробив, която Димитров спаси в третия гейм. До края на тази част началният удар доминираше и логично се стигна до тайбрек. В него Григор демонстрира класа и надделя със 7:5. Талантът от Хасково стигна до успех във втория сет, след като стигна до решителен пробив в деветия гейм, което се оказа първият пробив в срещата, и малко по-късно затвори сета. Третата част обаче завърши неприятно за българина. В нея отново нямаше пробиви и се стигна до втори тайбрек в мача. Този път унгарецът поведе от началото и успя да го спечели.

В четвъртия сет настъпи истинската драма. След две двойни грешки Григор допусна пробив в деветия гейм. Келнер сервираше за сета и поведе с 40:0. Тогава два прекрасни бекхенда и атака от форхенд изравниха резултата, а това изнерви унгарецът и той загуби и следващите две точки, като пробивът бе върнат. Стигна се до тайбрек, в който българинът водеше с 4:1, когато загуби четири поредни точки, за да се стигне до 4:5. Тогава след малко късмет успя да изравни, а след това доведе нещата до успешен край.