Отличен Григор Димитров изпусна осмия в света Жил Симон

Българският тенис талант Григор Димитров загуби с 6:4, 3:6, 5:7 от осмия в световната ранглиста Жил Симон от Франция в среща от първия кръг на турнира в Марсилия. 17-годишният Димитров обаче изигра трети пореден изключителен мач срещу тенисист от елита след блестящото си представяне в Ротердам, където победи Томаш Бердих и измъчи номер 1 в света Рафаел Надал. Григор, който участва на състезанието с награден фонд 576 000 евро с "уайлд кард", бе напълно равностоен на поставения под номер 2 и първа ракета на Франция и 2 часа и 9 минути го измъчваше с отличните си отигравания.

За Димитров това е четвърти мач в основна схема на турнира на ATP, а Симон само преди няколко седмици отбеляза най-доброто си представяне на турнир от Големия шлем, като достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия. Първата ракета на България напуска турнира без точки за световната ранглиста и с 4900 евро от наградния фонд. Григор, който в момента е 401-и в света, обаче във втори пореден мач печели сет срещу тенисист от топ 10.

Шампионът от "Уимбълдън" и US Open при юношите започна блестящо срещата, демонстрирайки че въобще не се притеснява от името на съперника, мястото му в ранглистата или факта, че той играе пред собствена публика. Талантът от Хасково бе много стабилен в дългите разигравания, едно от които завърши с изключителен бекхенд и стигна до две възможности за пробив. Първата бе спасена от 24-годишния французин, но при втората Григор спаси една много трудна топка, след това направи къса и стигна до пробив. В следващия гейм обаче Симон, който е шампион в турнира от 2007 г., успя да върне пробива, а след това спечели своя сервис гейм на нула.

Димитров не се притесни от двата поредни загубени гейма и изравни за 2:2 с гейм, в който реализира първия си ас в мача. В следващия гейм българинът стигна до два шанса за пробив, но не успя да се възползва. И двамата тенисисти на този етап бяха с доста нисък процент на първи сервис - 33%, въпреки че французинът загуби само една точка при вкаран първи начален удар. От 2:3 започна страхотна серия за Григор. Той първо спечели гейм на нула, в който демонстрира, че може да играе и сервис - мрежа, когато се налага. След това реализира пробив след изключителен гейм, който завърши с прекрасен удар по правата от форхенд. Последваха трудни моменти за него, но той се справи и затвърди пробива. Малко по-късно най-младият тенисист в топ 500 сервираше за сета и след като спаси великолепен начин три брейк пойнта, завърши първата част с 6:4.

Григор продължи да играе стабилно и във втория сет, но французинът също показа качества, като сериозно повиши нивото на сервиса си. Амбицираният да се върне в мача Симон пропусна възможност за пробив във втория гейм, но в четвъртия успя да спечели гейм при начален удар на съперника. В следващия гейм българинът стигна до единствения си брейк пойнт в сета, но той бе спасен след отличен сервис и французинът поведе с 4:1. Осмият в света не даде други шансове на Димитров до края на сета и го спечели с 6:3.

Въпреки загубата на втория сет Григор започна отлично в третия, а французинът направи доста непредизвикани грешки в неговото начало. Българинът стигна до две възможности за пробив във втория гейм, но и двете бяха спасени с много прецизни начални удари. Симон завърши гейма с шестия си ас в срещата. Последваха няколко грешки на таланта от Хасково и в този момент психологическото предимство бе на страната на съперника му, който получи два шанса за пробив. Бившият номер 1 при юношите обаче в този период демонстрира отлична психика в тежки моменти и успя да изравни за 2:2.

В шестия гейм след няколко фантастични дълги разигравания, спечелени от Димитров, той успя да направи третия си пробив в мача. След това обърна гейма, в който сервираше, от 0:30 след почти перфектна игра и поведе с 5:2. Малко по-късно Григор сервираше за мача. Тук обаче липсата на опит си каза думата, както и липсата на късмет, тъй като французинът успя да направи някои от най-добрите си отигравания в срещата. Симон стигна до пробив, въпреки че Гришо водеше с 30:0 и бе на две точки от победата, и в следващия гейм изравни резултата. Това развитие пречупи 17-годишния българин и той веднага допусна нов пробив, а секунди по-късно осмият в световната ранглиста заби няколко мощни начални удара и сложи край на двубоя.

Това е петият турнир на АTP, в който Григор участва. През миналия сезон той загуби от руснака Игор Андреев с 1:6, 3:6 в първия кръг в Хертогенбош през юни, а през октомври отпадна в първия кръг на квалификациите на Мастърса в Мадрид от французина Флоран Сера след 3:6, 3:6, а след това записа една победа на квалификациите на турнира в Базел преди да отпадне от Юлиан Райщер от Германия. От началото на сезона 17-годишният талант игра на три турнира с награден фонд 10 000 долара във Флорида, САЩ, като в първия отпадна на старта, във втория постигна една победа, а в третия игра на полуфиналите. Миналата седмица пък Димитров блесна на голямата сцена, след като победи Томаш Бердих и изигра страхотен мач срещу номер 1 в света Рафаел Надал на турнира в Ротердам.

МОЖЕТЕ ДА КОМЕНТИРАТЕ ОТЛИЧНОТО ПРЕДСТАВЯНЕ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ ТУК!!!