Мъри спря Надал и взе 10-а титла в кариерата си

Анди Мъри сложи край на серията на световния номер 1 Рафаел Надал от 11 поредни победи. 21-годишният шотландец спечели 10-а титла в кариерата си, след като триумфира на турнира с награден фонд 1,445 милиона евро в Ротердам. На финала Мъри победи Надал с 6:3, 4:6, 6:0 за 1 час и 51 минути. Това е втора победа за него над испанеца в седмия мач между двамата. Успехът обаче е трети пореден, ако се включи успеха му на демонстративния турнир в Абу Даби през януари, като предишната победа бе на полуфиналите на US Open миналия сезон.

Мъри доминираше в първия сет. Той играеше по-агресивно и стигна до пробив в шестия гейм. Шотландецът направи някои изключителни завършващи удари и често печелеше дългите разигравания. Анди нямаше проблеми да завърши първата част в своя полза след два убедителни сервис гейма. Надал определено не демонстрира най-добрия си тенис. Испанецът се оплака от болки в дясното коляно. Въпреки това той успя да вземе втория сет. Двамата си размениха по три пробива във втората част преди Рафа да спечели още един гейм при сервис на съперника за 6:4. В третия сет проблемите на световния номер 1 се увеличиха. Мъри играеше стабилно, а испанецът очевидно не се движеше добре по корта, като травмата очевидно оказа влияние. Надал не успя да спечели гейм, като просто доигра мача.

"Съжалявам за Рафа, знам, че имаше проблеми с контузия", заяви Мъри. "Това само показва колко добър играч е, след като ме победи във втория сет на един крак", допълни той. Шотландецът също има физически проблеми. Анди има травма в глезена и поради това отказа участие на турнира в Марсилия следващата седмица.