Пиронкова стартира с победа в Истанбул

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на турнира по тенис на червени кортове в Истанбул (Турция), с награден фонд 200 000 долара. Пиронкова, поставена под номер 8, стартира с успех с 6:4, 7:5 над квалификантката Полона Херцог (Словения) за 1.56 часа в мач с 12 пробива.

20-годишната пловдивчанка, която през тази седмица се изкачи на рекордното в кариерата си 47-о място в света, започна вихрено и само за 12 минути дръпна с 4:0. Тя допусна пробив при собственото си подаване при 5:1, а след това пропиля сетбол при 5:3 и собствен сервис, за да позволи на 17-годишната Херцог, 236-а в световната ранглиста, да намали на 4:5. В крайна сметка българката успя да затвори първата част с 6:4 за 41 минути след общо седмия пробив в първия сет.

В началото на втората част Херцог, която отстрани третата българска ракета Диа Евтимова в решаващия мач от квалификациите след победа със 7:6(8), 6:1 вчера, поведе с 2:1 след пробив в третия гейм. Пиронкова веднага успя да изравни и мачът продължи гейм за гейм. При 6:5 българката успя да направи решаващия пробив, с което си осигури крайната победа.

Така Пиронкова, която е полуфиналистка в турнира през 2005 година, заработи 20 точки за световната ранглиста и 2550 долара. За място на четвъртфиналите българката ще срещне победителката от мача между квалификантката Вероника Хвойкова (Чехия) и участващата с "уайлд кард" Пемра Йозген (Турция).