Лейкърс изхвърли Юта и е на финал за първи път от 2004 година

Лос Анджелис Лейкърс е първият финалист в Западната конференция на НБА, след като рано тази сутрин изхвърли от плейофите Юта Джаз с 4-2 победи. В мач номер 6 момчетата на Фил Джексън се наложиха със 108:105 като гости в Солт Лейк Сити и по този начин ще спорят за първи път от 2004 година за титлата на Запад. Коби Брайънт направи поредното си феноменално представяне с 34 точки, 8 борби и 6 асистенции. Пау Гасол спретна отново впечатляващ "дабъл-дабъл" със 17 точки и 13 борби, ветеранът Дерек Фишър се отличи с 16 точки, а Саша Вуячич и Владимир Радманович приключиха срещата с по 12 точки за успеха на "Езерняците".

Дерон Уилямс бе най-резултатен за Юта с 21 точки, Мехмет Окур добави 16 точки и 10 борби, а Пол Милсап завърши с 15 точки и 8 борби. Със загубата късно снощи "Джазмените" пропуснаха възможността да спорят за титлата на конференцията, както направиха това през миналата година. Тогава възпитаниците на Джери Слоън отнесоха по пътя към финала Хюстън Рокетс и Голдън Стейт Уориърс, но в крайна сметка бяха спрени от Сан Антонио Спърс. Тази година това стори Лейкърс, след като в периода 2000-2004 калифорнийците спечелиха 3 титли на НБА и общо 4 на конференцията. Под ръководството на Фил Джексън Лос Анджелис Лейкърс грабна 3 пъти поред шампионските пръстени в периода 2000-2002. Калифорнийците чакат своя съперник на финала от двойката Сан Антонио Спърс - Ню Орлиънс Хорнетс. Засега резултатът в серията е 3-3 победи, като мач номер 7 е в понеделник в Ню Орлиънс.

Играчите на Джери Слоън бяха близо да сътворят истинско геройство, след като губеха с 19 точки на полувремето и с 16 след края на третата четвърт, но благодарение на точната си стрелба от зоната за 3 точки успяха да свалят дефицита само на 2 точки, минута преди края. В последните секунди "Джазмените" пропуснаха шанса да изравнят, след като Мехмет Окур и Дерон Уилямс не успяха да вкарат от тройката.

Съставът на Лейкърс успя да спре добарата игра на Юта на pick-and-roll, както и контролираше напълно подкошието. Пау Гасол успя да овладее всички ключови борби в срещата. В последната четвърт Юта беше 5/8 от тройката, но пък 9 от общо 11-те борби в частта бяха в полза на "Езерняците" и бяха овладени в защита.

В последните 12 минути тимът от Солт Лейк Сити демонстрира завидно добра стрелба от разстояние, но за сметка на това отборът на Фил Джексън разчиташе на истински лидер в лицето на Коби Брайънт. MVP на сезона в НБА наниза 12 точки в последната част и бе с основен принос за крайния успех.

Лейкърс водеше със 101:91 две минути преди края, но Мехмет Окур вкара две тройки, а Андрей Кириленко добави още една, с което резултатът стана 103:100. Ламар Одъм бе точен на два пъти от фауллинията, но Кириленко отново наниза тройка. Коби Брайънт вкара на два пъти от линията на наказателния удар и направи резултата 107:103, 15,5 секунди преди края. Юта върна две точки след забивка на Дерон Уилямс, а крайния резултат бе оформен от бившия играч на Юта Дерек Фишър, който реализира само един от двата наказателни удари, отсъдени срещу него.

снимки: Reuters, AP