Челси съсече Барса, сив дебют за Гризман (видео + галерия)

Отборът на Челси спечели с 2:1 срещу Барселона в приятелски мач, игран пред над 50 хиляди зрители на стадион "Сайтама" в японския град Мидори-ку, Сайтама. Тами Ейбрахам (34) и Рос Баркли (81) се разписаха за тима на Франк Лампард. В 90-ата минута Иван Ракитич реализира красиво почетно попадение. 120-милионната покупка на каталунците Антоан Гризман не впечатли с първите си 45 минути за Барселона. В 18-ата минута пострада от зловещо влизане от Жоржиньо и се отърва от контузия.
Новата френска придобивка попадна в стартовия състав на Ернесто Валверде, подкрепян в нападение от Усман Дембеле и младия талант Коядо. Защитният вал на "лос кулес" беше добре познат, а в халфовата линия се появиха момчетата от дубъла Ориол Бускетс и Рики Пуч.
Франк Лампард също разположи опитни бранители, а в офанзивната част на състава доверие получиха бившият играч на "лос кулес" Педро, 20-годишният Мейсън Маунт, новото попълнение Кристиан Пулишич и Тами Ейбрахам.
Испанският шампион получи възможност за попадение малко след изтичане на една минута игрово време. Ориол Бускетс стреля с глава след корнер, насочвайки на половин метър над гредата. В седмата минута Емерсон центрира остро отляво - Самюел Юмтити успя да избие на ръба на малкото наказателно поле.
“Блаугранас” владееха продължително и показваха техника при подаванията на къси разстояния, докато английският тим търсеше бързина в нападение. В 15-ата минута Барса изгради страхотна атака с близки подавания, при която Усман Дембеле беше изведен сам срещу вратаря Кепа Арисабалага, ала не намери точното продължение.
В 24-ата Маунт успя да измъкне топката от Юмтити и отправи опасен удар от около 20 метра. Топката премина малко над гредата. Четири минути по-късно момчетата на Лампард изградиха много добра атака. Пулишич беше оставен сам около дузпата, но не уцели топката по най-добрия начин и тя премина доста далеч. Тимът от "Стамфорд Бридж" започна да напипва слаби места в защитата на своя опонент.
В 34-ата Серхио Бускетс допусна наивна грешка и подари гол във вратата на Марк-Андре тер Стеген. Номер 5 на каталунците задържа ненужно топката пред наказателното поле, допусна тя да му бъде отнета и Ейбрахам не сбърка сам срещу вратаря - 1:0 за Челси. В 40-ата Пулишич напредна необезпокояван по левия фланг и шутира към близкия ъгъл - на сантиметри покрай гредата. Две минути по-късно каталунците организираха скоростна акция, която приключи с нисък изстрел на Дембеле - Кепа плонжира и улови без проблеми.
Ернесто Валверде изцяло смени целия си състав след почивката. Френки де Йонг застана на позицията на типичен опорен полузащитник. Лампард направи смени на няколко порции през втората част. Барса започна активно полувремето. В 54-ата Карлес Перес напредна отляво, но не шутира по най-добрия начин. Две минути по-късно отново той стреля по земя в ръцете на Кепа. В 59-ата минута Рафиня Алкантара отправи опасен нисък удар от 20 метра, като стражът на “сините” изби с мъка.
В 61-вата “лос кулес” се измъкнаха по перфектен начин от пресата на съперника и сътвориха чудесна контра. Карлес Перес получи отляво и подаде към ръба на наказателното поле, където Иван Ракитич посрещна кълбото и стреля по земя. Кепа отново показа класата си и изби по майсторски начин.
След силните 20-ина минути на испанския шампион последваха и много добри атаки пред вратата на Нето. В 81-вата минута новото попълнение на вратата на каталунците получи попадение в мрежата си. Рос Баркли го хвана неподготвен и изстреля топката в близкия долен ъгъл за 0:2. В 90-ата "лос кулес" все пак се отчетоха с гол. Ракитич вкара атрактивно попадение от 22 метра, пращайки топката горния ляв ъгъл на вратаря.
Това беше четвърта проверка за Челси и едва първа за Барселона. В събота каталунците играят срещу Висел Кобе. В неделя "сините" играят с Рединг.
БАРСЕЛОНА - ЧЕЛСИ 1:2
0:1 Ейбрахам (34)
0:2 Баркли (81)
1:2 Ракитич (90)
Барселона (първо полувреме): Тер Стеген; Сержи Роберто, Пике, Юмтити, Алба; Ориол Бускетс, Серхио Бускетс, Рики Пуч; Дембеле, Гризман, Коядо
Барселона (второ полувреме): Нето; Семедо, Тодибо, Лангле, Хайме; Де Йонг, Ракитич, Аленя; Малком, Карлес Перес, Рафиня
Челси (първо полувреме): Кепа; Аспиликуета, Кристенсен, Давид Луис, Емерсон; Жоржиньо, Ковачич; Педро, Маунт, Пулишич; Абрахам
Челси (в различни минути през второто полувреме се появяват): Томори, Зума, Микел Алонсо, Баркли, Жиру, Кенеди, Бакайоко, Батшуай, Дринкуотър, Дзапакоста