Гърция се пребори за място в следващата фаза след страхотен обрат над Нова Зеландия

Отборът на Гърция продължава към втория етап на Световното първенство по баскетбол. Селекцията на Димитрис Итудис премина през иглени уши, но в крайна сметка преодоля тежкото предизвикателство, отправено от Нова Зеландия, с краен резултат 83:74 (15:20, 17:23, 18:11, 33:20), в последния мач за двата тима в група “C” в Манила. По този начин "елините" се класират за следващата фаза, докато новозеландците отпадат от битката за медалите и продължават участието си на надпреварата в разпределението за местата от 17-о до 32-ро.

Така гърците ще попаднат в много тежка група във втория етап, в която ще са още отборите на САЩ, Литва и Черна гора. Вторият етап от надпреварата започва в петък, като първите два отбора ще се класират за четвъртфиналите. Резултатите от досегашните им мачове се запазват.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна с умерено темпо, като нито един от двата отбора не успя да си спечели по-сериозна преднина в откриващите минути. Гърция водеше с малка разлика - 7:5, след изиграването на първите три минути, след като Танасис Адетокумбо заби през човек. Новозеландците обаче излязоха изключително мотивирани от самото начало на срещата и нито за миг не даваха спокойствие на гърците - 7:10 в полза на символичните гости. Комбинация между дуото на Олимпиакос Томас Уолкъп и Янулис Ларенцакис завърши с тройка на втория, който изравни резултата при 12:12. Момчетата на Перо Камерън обаче продължаваха да се възползват от нарушенията на своя съперник, като след нова минисерия от пет поредни точки символичните гости излязоха напред при 12:17. До този момент баскетболистите на Нова Зеландия бяха изпълнили девет наказателни удара спрямо нито един за "елините". С тройка на Джордан Нгатай завърши първата четвърт, след края на която новозеландците водеха с 15:20.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Селекционерът на Гърция Димитрис Итудис получи техническо нарушение заради реакция срещу съдиите още в началото на втората четвърт, а отборът на Нова Зеландия продължаваше да трупа аванс, който достигна осем точки при 15:23. Появилият се от резервната скамейка Никос Рогкавопулос отбеляза важна тройка за тима си, но след това Папаянис позволи да бъде надигран под коша от Уецел и така дистанцията остана почти непроменена при 18:25. Представянето на центъра на гърците бледнееше пред това от предишния двубой срещу САЩ, а и като цяло южните ни съседи бяха твърде колебливи в офанзивен план. Рубен Те Ранги пък реализира тройка и направи разликата двуцифрена при 20:30 в полза на Нова Зеландия. Нападенията на символичните домакини бяха твърде бавни, като защитата на техният съперник се ориентираше добре и си комуникираше отлично до този момент.

Трудностите за Гърция продължиха - тройка на Шей Или означаваше аванс от 13 точки за селекцията на Перо Камерън при 20:33. Гърците все още нямаха нито едно отиване до наказателната линия, а разликата продължаваше да е двуцифрена при 28:38. Те Ранги избухна с още една тройка - третата му в мача, като така той вече имаше 15 точки, каквато бе и преднината на неговият отбор при 28:43. Едва в края на първото полувреме гърците получиха първите си опити да стрелят наказателни удари, като Ларенцакис и Папапетру намалиха изоставането на тима си при 32:43. Именно това бе крайният резултат за първото полувреме, като гърците трябваше да си направят сериозна равносметка по време на 15-минутната пауза.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Гърците излязоха много по-мотивирани след паузата и със страхотна серия от шест поредни точки дистанцията между двата тима бе понижена до само пет при 38:43 след 90 секунди игра във второто полувреме. Новозеландците продължаваха да трупат грешки срещу агресивната защита на своя съперник, но въпреки това успяха да запазят преднината си при 40:48, след като устремът на гърците също претърпя краткотраен срив. Все пак разликата бе скъсена само до три точки, като Гърция вече можеше да мисли изцяло за обрат в мача при 46:49 в средата на третата четвърт.

Играта започна да се накъсва доста, тъй като двата тима преминаха лимита си от отборни нарушения за четвъртината, а Нова Зеландия продължаваше да води при 46:51. Йоанис Папапетру продължаваше да бъде основната движеща сила на Гърция, след като вкара 19-ата си точка в мача, за да направи резултата 50:51. Възпитаниците на Итудис пропуснаха няколко добри възможности да предизвикат обрат в резултата, но техният съперник продължаваше да бъде водач при 50:53. Момчетата на Камерън водеха с 50:54 преди началото на финалния период, възползвайки се от поредица от пропуски от всякакви позиции за южните ни съседи.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Гърците потеглиха по страхотен начин в заключителния период, като благодарение на Янулис Ларенцакис и много здрава защита отборът на "елините" поведе в резултата при 59:54 след само две минути игра в частта. Това предизвика принудително прекъсване от треньорския щаб на символичните гости, които трябваше отново да намерят вдъхновение срещу значително подобрените в защитен план опоненти. Благодарение на две поредни триточкови изпълнения от Шей Или новозеландците запазиха шансове в двубоя, но фантастична тройка на Томас Уолкъп отново повдигна дистанцията до пет точки при 65:60 с оставащи шест минути до финалната сирена. Чудесна комбинация между Папаянис и Папапетру завърши с тройка на топреализатора на гърците, които обаче след това допуснаха четвърто отборно нарушение - 68:61 с оставащи по-малко от пет минути до края на редовното време.

Кош и фал на Ларенцакис, както и успешна добавка на Папаянис направиха разликата 12 точки в полза на гърците, които водеха със 73:61 към края на двубоя. Новозеландците продължаваха да демонстрират борбеността си и съумяха да съкратят половината от изоставането си при 75:69 след тройка на Рубен Те Ранги при оставащи 1:56 от финалната четвърт. Папаянис отново се прояви с важна стрелба, но Шей Или не спираше да тормози съперника от далечна дистанция - 77:72 с оставащи около 60 секунди до финалната сирена. Отново Или порази мрежичката на "елините", като резултатът бе 78:74 с оставащи 33 секунди до края на мача. Гърците успяха да задържат съперника зад себе си и да триумфират след последната сирена - 83:74.

Йоанис Папапетру завърши с 27 точки и 6 борби за победата на Гърция. Янулис Ларенцакис допринесе с още 20 точки, а Томас Уолкъп прибави 10 точки и 9 асистенции.

Шей Или постигна 27 точки и 8 асистенции за Нова Зеландия. Рубен Те Ранги наниза 19 точки, а Фин Дилейни завърши с дабъл-дабъл от 10 точки и 14 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ГЪРЦИЯ: Томас Уолкъп, Михалис Лунцис, Костас Папаниколау, Танасис Адетокумбо, Йоргос Папаянис

НОВА ЗЕЛАНДИЯ: Рубен Те Ранги, Фин Дилейни, Шей Или, Яник Уецел, Джордан Нгатай