Канада разгроми Латвия след вихрено второ полувреме, Гилджъс-Алекзандър отново над всички

Мъжкият национален отбор на Канада по баскетбол записа третия си пореден разгром на Световното първенство в Индонезия. Селекцията на Жорди Фернандес не остави шансове на Латвия и го надигра с 101:75 (13:23, 30:19, 24:25, 34:18) в последния си мач от първия етап на Мондиал 2023. “Кленовите листа” имаха доста проблеми в първите 15 минути от срещата, в които трябваше да заличават 12-точков дефицит, но през второто полувреме не пожалиха съперника си и водени от голямата си звезда Шей Гилджъс-Алекзандър канадците не позволиха на съперника да си помечтае за трета поредна победа.

По този начин Канада завършва на първо място в група “H” с баланс от 3-0. Латвия остава втора с 2-1, Франция е трета с 1-2, а Ливан е на последната четвърта позиция с 0-3. Във втората фаза на първенството Канада и Латвия отиват в една група с Испания и Бразилия/Кот д’Ивоар.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима поставиха много резултатно начало на двубоя, като латвийците реализираха първите си три тройки в мача, благодарение на които поведоха с 5:9 след първите две минути. Селекционерът на канадците Жорди Фернандес не бе доволен от периметровата защита на своя отбор и "изгърмя" първото си прекъсване за първото полувреме още тогава. Както и в първия мач с Франция, "кленовите листа" отново изпитваха трудности с влизането в мача, като балтийският състав поддържаше аванс при 7:11. Все пак канадците достигнаха до изравняване на резултата, но страхотно представяне на латвийците при стрелбата продължи с четвъртата им тройка в мача за 11:14.

Защитата на символичните гости все още не позволяваше на звездата на канадците Шей Гилджъс-Алекзандър да се разиграе, което бе ключово за развоя на срещата - 12:16 в полза на Латвия. Проблемите на северноамериканците станаха още по-сериозни, тъй като Латвия играеше с много настроение и прилагаше визия в играта си, чрез която дистанцията набързо се покачи до двуцифрените размери при 12:23. Кели Олиник скъси точка от изоставането на своя отбор, а след това отново той блесна с важен чадър, за да могат канадците да губят само с десет точки след първата четвърт - 13:23.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

След първите три минути игра във втората четвърт почти нищо не се промени - канадците продължаваха да пропускат от далечно разстояние, а от другата страна Латвия се възползваше от пропуските на съперника и без да блести особено задържаше аванса си - 17:27. Никейл Алекзандър-Уокър спря сушата на канадците отдалеч, но веднага след това балтийците възстановиха преднината си чрез Жагарс и Бертанс - 20:32 в средата на втората част. Алекзандър-Уокър отново порази целта зад дъгата, но героят от мача с Франция за латвийския тим - Жагарс, продължаваше да доминира и отбеляза за 23:35.

Канада най-сетне нанесе минисерия, като Гилджъс-Алекзандър и Ар Джей Барет намалиха изоставането на своя тим при 28:35. Поне до края на полувремето обаче символичните домакини останаха без Дилън Брукс, който извърши третото си лично нарушение и бе изпратен на пейката. Дори и без него на терена обаче Канада сътвори серия от седем поредни точки и така дистанцията бе скъсена до едно притежание при 35:38 в полза на Латвия. Страхотна тройка на Олиник скъси изоставането на Канада до само точка, а в последната секунда от първото полувреме Ар Джей Барет осигури пълен обрат в резултата, след като завърши бърза атака за 43:42 в полза на канадците.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Веднага след почивката отборът на Канада излезе прероден и с най-силната си серия в мача до момента - 10:2, съумя да си отвори преднина от 53:44. Шей Гилджъс-Алекзандър и Ар Джей Барет реализираха по една тройка, а селекционерът на латвийците Лука Банки бе принуден да вземе прекъсване. Допълнителен проблем за латвийците бе четвъртият фал на Роландс Шмитс, като въпреки това той остана на терена, за да стои близо до Кели Олиник. Балтийският тим вече не разчиташе на онзи висок процент при стрелбата от далечно разстояние, а SGA продължаваше да показва офанзивния си арсенал - 15-а точка за звездата на Оклахома и 55:46 в полза на Латвия.

Отборът на Банки обаче не спираше до проявява своята воля и за съвсем кратко време отново направи мача изключително интересен със серия от седем поред за 55:52. Супер пробив на Айгарс Шкеле направи дистанцията между двата тима само точка, но след това Гилджъс-Алекзандър внесе доза спокойствие в лагера на Канада - 59:54. Лидерът на "кленовите листа" премина на още по-високи обороти и собственоръчно донесе 10-точков аванс на Канада при 67:57. Гилджъс-Алекзандър имаше 24 точки, 6 борби и 5 асистенции преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

SGA получи почивка на старта на периода, но дори и без него канадците не само задържаха, но и увеличиха своята преднина до 14 точки при 75:61. Символичните домакини нанизаха втора поредна тройка, като Фил Скръб направи резултата 78:61 три минути след началото на четвъртината. Латвийците нямаха повече възпротивителни сили, като северноамериканците вече можеха да се радват на извоювана 20-точкова преднина при 81:61 в своя полза. Балтийците вече не можеха да променят нищо, а Гилджъс-Алекзандър се опита да прескочи 30-те точки в личния си актив. SGA не успя да го направи, но пък Ар Джей Барет набързо се превърна във втория играч с поне 20 точки за канадците след две поредни тройки от негова страна - 96:72. Тройка на Кайл Алекзандър оформи крайното 101:75 в полза на Канада.

Шей Гилджъс-Алекзандър завърши с 27 точки, 6 борби и 6 асистенции за победителите. Ар Джей Барет се отличи с 22 точки и 5 овладени топки, Кели Олиник бе много полезен с 15 точки и 6 борби, а Никейл Алекзандър-Уокър вкара 14 точки.

Андрейс Гражулис финишира с 16 точки за отбора на Латвия. Родионс Куруцс вкара 14 точки и овладя 10 борби, а Артурс Жагарс отбеляза 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

КАНАДА: Шей Гилджъс-Алекзандър, Ар Джей Барет, Дилън Брукс, Кели Олиник, Дуайт Пауъл

ЛАТВИЯ: Артурс Жагарс, Артурс Куруцс, Родионс Куруцс, Роландс Шмитс, Андрейс Гражулис