Везенков превъзмогна болката и помогна на Олимпиакос да се доближи до титлата

Отборът на Олимпиакос поведе с 2-1 победи на вечния си съперник Панатинайкос във финалната серия за шампионската титла в гръцкото първенство. “Червено-белите”, в чиито редици отново бе българският национал Александър Везенков, надигра “детелините” с категоричното 75:52 (18:19, 18:9, 21:13, 18:11) в третия мач от битката между двата тима. По този начин тимът на Йоргос Барцокас си връща аванса в общия резултат преди четвъртия двубой, който ще се проведе в четвъртък на територията на “зелените”.

Везенков стисна зъби и превъзмогна болката от травмата в дясното коляно, която принудително прекрати участието му в предходната среща между двата тима. Най-полезният играч в Евролигата отново попадна в титулярната петица за Олимпиакос и допринесе за успеха със 7 точки, 4 борби и 1 открадната топка при 3/7 стрелба от игра за точно 20 минути игра, разпределени в първата и третата четвърт. Естествено, предвид натрупаната разлика в резултата, треньорският щаб на шампионите прецени да не рискува със здравето на българския национал и го остави да почива в последния период.

В ключов фактор за убедителната победа на Олимпиакос се превърна Костас Слукас, който се завърна в ротацията на своя отбор след стомашните проблеми, които го оставиха извън състава за мач №2. Плеймейкърът внесе организация в редиците на своя тим и диктуваше темпото на терена, като той бе и една от причините домакините да разчитат на балансирано нападение, като именно гардът бе най-резултатен със своите 14 точки.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Независимо от болката от получената контузия в коляното преди няколко дни, Александър Везенков стисна зъби и започна мача в титулярната петица на Олимпиакос. "Червено-белите" обаче бяха предвождани от неочакван герой в първите минути от двубоя - Михалис Лунцис, който вкара първите пет точки за отбора си, за да могат домакините да поведат с 5:0 след минута и половина игра. Везенков пък продължи делото на своя съотборник и със съобразително действие в противниковото подкошие увеличи серията на тима на Барцокас до 7:0. Панатинайкос изглеждаше доста притеснен от феноменалната атмосфера в залата на вечния си опонент, като само Парис Лий имаше самочувствието да атакува коша на Олимпиакос - четири точки за гарда и резултат 9:4 при преполовяването на първата четвърт. От другата страна обаче Везенков играеше така, сякаш нищо не се е случило преди три дни и с прекрасна стрелба с изтегляне назад направи разликата седем точки при 11:4.

Панатинайкос обаче отвърна на удара и благодарение на тройка на героя от втория мач Матеуш Понитка отборът се завърна на едно притежание зад колоса от Пирея. Томас Уолкъп обаче не оставаше по-назад от другата страна и продължаваше да организира нападението на домакините, които водеха с със 17:14 на влизане в последните две минути игра от четвъртината. Резервите на "детелините" обаче придаваха нужната доза енергия на своя отбор и след като Понитка вече реализира две тройки, Артурас Гудайтис пък изригна със забивка за 17:16. Естествено, и това дерби не се размина без насочване на лазери от страна на феновете към играчите на Панатинайкос, а в края на откриващия период се получи кратка пауза заради видео преглеждане за чадър на Джоел Боломбой. Гостите обаче успяха да поведат след първите 10 минути, благодарение на тройка на Парис Лий за 18:19.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

След като прекара пълни 10 минути на терена през първата четвърт, Везенков бе заменен традиционно от своята основна алтернатива Алек Питърс за старта на втория период. Завръщането на Костас Слукас в ротацията на Олимпиакос се усети в първите минути от втория период. Гардът помогна на тима си да поведе отново в резултата, като записа асистенции към останалите на свободни позиции Джоел Боломбой и Шакийл МакКисик - 25:19 в полза на домакините. Вторият състав на "червено-белите", заедно с останалия на паркета титуляр в лицето на Мустафа Фал, вършеше страхотна работа на паркета и се опитваше да задава темпото в срещата. И втория опит на домакините да изкарат неспорстменско нарушение на състезател на Панатинайкос обаче не бе успешен, като за момент страстите се нажежиха и МакКисик реагира гневно на един по-твърд фал на Лефтерис Манцукас. В резултат на това от трибуните хвърчаха предмети по терена.

Разяреният МакКисик не можеше да бъде спрян от защитата на "детелините" и след още един свръхзвуков пробив към коша разликата се качи до осем точки. Впоследствие пък Янулис Ларенцакис също показваше страхотно желание, като първо стана автор на добавка след борба в нападение, а след това открадна една топка и помогна на отбора си да поведе с цели 12 точки при 33:21. С оглед на представянето на своя отбор Йоргос Барцокас прецени да остави резервите си да доминират на терена, като поредният аргумент за това бе мощна забивка на МакКисик в коша на гостите за 36:21. Панатинайкос нямаше кош от над четири минути игрово време насам, но негативната серия на "детелините" бе стопирана от Маруис Григонис, който вкара пет поредни точки - 36:26. Олимпиакос обаче също понамали оборотите в края на втората четвърт и след изразходваната енергия преди това тимът не можа да отбележи в последните 180 секунди от първото полувреме, което завърши при резултат 36:28 в полза на домакините.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Капитанът на Олимпиакос Костас Папаниколау остана на скамейката за старта на второто полувреме, като неговото място бе заето от Алек Питърс. В първите две минути от третата четвърт дистанцията между двата отбора се запази непроменена, като те си разделиха по един кош от игра - 38:30. Гардът на домакините Томас Уолкъп обаче имаше голямо желание отново да бъде основна фигура за своя тим, нанизвайки първата си тройка в мача за 41:30. Едно нападение по-късно доста измъчената атака на "червено-белите" трябваше да бъде завършвана в последния възможен момент и благодарение на точния мерник на Везенков разликата скочи до 14 точки при 44:30 след точен изстрел отдалеч с табло. При оставащи 6:30 минути от третата четвърт един от лидерите на ПАО - Мариус Григонис, получи контузия в бедрото, след като се блъсна неприятно в заслона на Уолкъп. Олимпиакос обаче не успя да се възползва от дупката, в която се намираше техният съперник, и след серия от шест поредни точки за "зелените" разликата слезе до осем при 44:36 в средата на третия период.

След прекъсването от страна на Барцокас и влизането на Слукас на терена "червено-белите" придобиха по-голяма организация в играта си в офанзивен план и очаквано се измъкнаха от дупката, за да вдигнат преднината си до 13 точки при 51:38. Александър Везенков пък започваше все повече да контролира борбата под коша на своя отбор, а пък Мариус Григонис се завърна на паркета след получената медицинска помощ - 51:40. Слукас пък насочваше нападенията на Олимпиакос през гиганта Мустафа Фал и това даваше добър резултат за тима на Йоргос Барцокас - 55:40 към края на четвъртината. Последва поредното блестящо нападение между дуото, което завърши със забивка за французина - 57:40. Лефтерис Бохоридис свали една точка от изоставането на Панатинайкос до края на частта - 57:41.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Олимпиакос се погрижи набързо да си осигури още по-комфортна преднина в мача, благодарение на Алек Питърс и Янулис Ларенцакис, които доведоха нещата до 21-точков аванс в полза на "червено-белите" при 62:41. Панатинайкос не можеше да стигне до никакви лесни точки и тимът дори не успяваше да направи опит за финален щурм, с който да се доближи поне малко до своя опонент. Вместо това разликата се поддържаше в рамките на 20-22 точки - 64:44. Костас Слукас продължаваше да демонстрира отличната си визия, а с втората си тройка в мача той вече бе и топреализатора за Олимпиакос със своите 12 точки, към които имаше и 7 асистенции при оставащи около три минути до финалната сирена. Финалният период не предизвикваше особен интерес заради огромната разлика в резултата и в крайна сметка Олимпиакос триумфира със 75:52, за да излезе напред във финалната серия.

Костас Слукас завърши с 14 точки и 7 асистенции за успеха на Олимпиакос, докато Мустафа Фал и Шакийл МакКисик нанизаха по още 11 точки.

Мариус Григонис бе най-резултатен за Панатинайкос с 13 точки, а Парис Лий добави още 11 точки и 6 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ОЛИМПИАКОС: Томас Уолкъп, Михалис Лунцис, Костас Папаниколау, Александър Везенков, Мустафа Фал

ПАНАТИНАЙКОС: Парис Лий, Мариус Григонис,  Лефтерис Бохоридис, Димитриос Аграванис, Йоргос Папаянис