Дея спорт измъкна страхотна победа над шампиона Хебър след невероятна драма в Пазарджик

Волейболният отбор на Дея спорт (Бургас) записа страхотна 6-а поредна и общо 9-а победа в Efbet Супер Волей. Момчетата на италианеца Франческо Кадеду измъкнаха успех като гост над шампиона Хебър (Пазарджик) с 3:2 (21:25, 25:17, 25:22, 15:25, 15:13) след невероятна драма в дербито от 14-ия кръг на първенството, игран тази вечер в пълната зала "Васил Левски".

Финал като за световно! Хебър обърна Дея спорт от 0:2 и грабна Купата на България

Победата за бургазлии бе своеобразен реванш за загубения финал за Купата на България с 2:3 гейма преди около месец отново в Пазарджик.

Така Дея спорт се изкачиха на 5-о място във временното класиране с 9 победи, 5 загуби и 28 точки. В следващия, междинен, 15-и кръг бургазлии приемат втория в подреждането Левски. Срещата е в сряда (15 февруари) от 18,00 часа.

От друга страна шампионите допуснаха второ поредно драматично поражение с 2:3, като са 4-и в класирането с 10 победи, 4 загуби и 31 точки, с колкото е и 3-ият Нефтохимик 2010 (Бургас), но с по-добро геймово съотношение. В 15-ия кръг Хебър гостува именно на вицешампионите от Бургас. Двубоят е в четвъртък (16 февруари) от 18,00 часа.

Домакините от Хебър стартираха силно в първия гейм на мача и поведоха с 5:2, като диктуваха играта в следващите минути. Постепенно разликата бе стопена, а от Дея спорт успяха да се доближат максимално при 15:16. Бургазлии дори стигнаха до равенство при 19:19, но за повече нямаха сили. Шампионите надделяха с класа и поведоха след 25:21. Ролите се размениха във втората част, като гостите от Дея спорт доминираха от самото начало. Въпреки усилията на "тигрите", бургазлии взеха комфортна преднина от 18:12, която запазиха до крайното 25:17.

Играта в третия гейм беше напълно равностойна до 13:13, след което Хебър дръпна с 15:13 след атака на Николай Николов и отлична блокада на Джулио Саби. Постепенно по-добрата игра на блокада и атака на Дея спорт даде резултат и бургазлии обърнаха в своя полза. Въпреки предприетите смени от страна на Камило Плачи, гостите от Бургас спечелиха гейма с 25:22 и поведоха с 2:1. В четвъртата част Хебър тръгна силно и поведе с 3:0, след което лека-полека Дея спорт успя да намали разликата. Равностойната игра между двата тима продължи до към 10-а точки, след което шампионите отново взеха аванс от 16:10. Бургазлии намалиха до 15:18, но след това домакините направиха сериозна серия и затвориха гейма при 25:15, с което вкараха мача в тайбрек.

В началото на решителния пети гейм Дея спорт дръпна с 5:2, след което Хебър успя да стопи разликата на само една след ас на Николай Николов. Бургазлии отново набраха инерция и поведоха с 8:5 при смяната на полетата. Постепенно шампионите успяха да изравнят при 9:9. При 10:10 и спорно отиграване за Дея спорт последва напрежение между двата тима като Георги Братоев и Якопо Масари получиха червени картони. Разликата стана 13:11 след контра на Тодор Вълчев, а мачът приключи след 15:13 и 3:2 за Дея спорт след страхотна атака на Валентин Братоев.

Най-резултатен за Дея спорт стана Николай Учиков с 20 точки (3 блока, 1 ас и 38% успеваемост в атака - +12) за победата. Валентин Братоев (2 блока, 1 ас, 50% успеваемост в атака и 58% позитивно посрещане - +5) и Стефано Патриарка (5 блока! и 75% успеваемост в атака - +12) добавиха съответно 17 и 14 точки за успеха.

За Най-полезен играч (MVP) на мача, обаче, беше определен либерото на тима Мартин Иванов.

За Хебър над всички отново бе Джулио Саби със страхотните 27 точки (6 блока!, 1 ас и 48% успеваемост в атака - +15). Виктор Йосифов завърши с 12, а Якопо Масари и Николай Николов с по 11 точки, но и това не беше достатъчно за победа.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) 2:3 (25:21, 17:25, 22:25, 25:15, 13:15)

ХЕБЪР: Александър Туш, Джулио Саби 27, Тодор Алексиев 7, Якопо Масари 11, Виктор Йосифов 12, Николай Николов 11 - Петър Каракашев-либеро (Иван Латунов, Трифон Лапков 3, Добромир Димитров, Мартин Симеонов, Пламен Шекерджиев 1)

Старши треньор: КАМИЛО ПЛАЧИ

ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев 3, Николай Учиков 20, Валентин Братоев 17, Тодор Вълчев 9, Стефано Патриарка 14, Стефан Чавдаров 6 - Мартин Иванов-либеро (Самуил Вълчинов 2, Димитър Василев)

Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ.

Снимки: NVL/Startphoto.bg