Дея спорт дебютира със загуба в Европа

Българският волейболен отбор Дея спорт (Бургас) дебютира със загуба в европейските клубни турнири. Момчетата на треньора Венцислав Симеонов отстъпиха като гости на бронзовия медалист в испанската Суперлига Гуагуас (Лас Палмас) с 1:3 (25:23, 28:30, 23:25, 13:25) в първи мач от 1/32-финалите помежду им в третия по сила евротурнир Чалъндж къп, игран тази вечер.

Срещата-реванш между двата тима е следващия четвъртък (20 октомври) от 19,00 часа в зала "Младост" в Бургас. Бургазлии трябва да гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. От друга страна испанският тим трябва да спечели само два гейма, за да продължи напред към 1/16-финалите и основната фаза на Чалъндж къп.

Първата част стартира напълно равностойно до 4:4, след което домакините от Гуагуас дръпнаха с 6:4 след сервис в аут на Тодор Вълчев от Дея спорт и контра блок-аут на Хорхе Алманса. Постепенно бургазлии успяха да изравнят при 8:8 след отлична блокада на Валентин Братоев и технично пускане на Николай Учиков. Последваха две спорни решение на главния съдия от Германия за грешки на Георги Братоев и 10:8 за испанския тим. Контра през центъра на Матю Кнайг - 11:8 и прекъсване за Венцислав Симеонов. Двата тима продължиха равностойно до 18:15, след което Дея спорт намали до 18:17 след нова силна атака на Учиков и пускане през центъра на италианеца Стефано Патриарка. Последва спорен сервис в аут на Валентин Братоев и след бурната му реакция получи червен картон, а резултатът 20:17. След контра блок-аут на Паоло Сонка от домакините разликата стана 21:17, а Венци Симеонов взе втория си тайм-аут. Последваха силни минути за Дея спорт при сервис на Учиков, включително и негов ас, след което разликата стана 22:21. Бургазлии дори изравниха при 23:23 след атака в аут на Алманса. Страхотна блокада на Стефан Чавдаров и 24:23 за Дея спорт. В крайна сметка момчетата на Венци Симеонов измъкнаха гейма с 25:23 след контра блок-аут на Вальо Братоев.

И втория гейм започна равностойно до 5:5, след което Дея спорт поведе със 7:5 след успешна атака на Николай Учиков и ас на Валентин Братоев. Разликата леко нарасна до 10:7 след контра блок-аут на Тодор Вълчев. Постепенно домакините от Гуагуас успяха да изравнят при 13:13 след атака на появилия се като резерва американски диагонал Брендън Ретри и блок на Мартин Рамос. Бургазлии веднага си върнаха преднината при 16:14 след атака през центъра на Стефано Патриарка и контра на Учиков. Последва ново равенство при 16:16, но нови две грешки на испанския тим дадоха ново предимство на българите - 19:17. Две успешни атаки на Ретри и Рамос - 19:19 и прекъсване за Венцислав Симеонов. Грешка на Вальо Братоев и силна контра на Ретри и 21:19 за домакините. Постепенно Дея спорт стигна до 23:23 след нов силен ас на Вальо Братоев. Двата тима "се захапаха" в резултата до 28:28, но все пак домакините от Лас Палмас затвориха гейма в своя полза при 30:28 след нова атака на Ретри и грешка при мрежата на Георги Братоев.

Третата част също започна с равенство до 3:3, след което домакините от Лас Палмас поведоха с 5:3 след грешка от сервис на Николай Учиков и ас на Брендън Ретри. Дея спорт успя да изравни при 7:7 след силна атака на Валентин Братоев и аут на Ретри. Испанският тим отново дръпна с 13:9 след серия от сервиси на Матю Кнайг и отлична игра при мрежата на Мартин Рамос, което пък накара Венци Симеонов да вземе тайм-аут за Дея спорт. Въпреки това, преднината на Гуагуас стана 15:10 след нова блокада на Рамос. Постепенно бургазлии съумяха да стопят изоставането си до 17:16 при сервис на Георги Братоев. Атака на Паоло Сонка и аут на Вальо Братоев - 19:16 и второ прекъсване за Венцислав Симеонов. Независимо от това, последва аут на Учиков и 20:16 за Гуагуас. Дея спорт за пореден път намали пасива си до 20:19 след атаки на Учиков и аут на Кнайг. Домакините от Лас Палмас взеха гейма с минималното 25:23 след атака на Ядриан Ескобар и поведоха с 2:1.

Домакините от Гуагуас дръпнаха в началото на четвъртия гейм с 3:1 и въпреки усилията на Дея спорт задържаха преднината си до 9:7, след което я увеличиха до 11:7 след контра на разпределителя Мигел Анхел де Амо и грешка при мрежата на Георги Братоев. Независимо от тайм-аута за Венци Симеонов, последваха атака през центъра и блокада на Матю Кнайг и 13:7. Разликата продължи да расте като достигна до 20:10, като междувременно Венцислав Симеонов направи редица смени. В крайна сметка испанците от Лас Палмас спокойно спечелиха гейма с разгромното 25:13, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за Дея спорт стана Николай Учиков с 19 точки (2 блока, 1 ас и 53% успеваемост в атака), а Валентин Братоев завърши с 14 точки (3 блока, 1 ас, 45% успеваемост в атака и 60% позитивно посрещане), но и това не помогна за успеха.

За тима на Гуагуас центърът Матю Кнайг бе над всички с 20 точки (4 блока и 73% успеваемост в атака) за победата. Влезлият като резерва Брендън Ретри добави още 17 точки (4 блока и 50% успеваемост в атака) за успеха.

ГУАГУАС (ЛАС ПАЛМАС, ИСПАНИЯ) - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) 3:1 (23:25, 30:28, 25:23, 25:13)

ГУАГУАС: Мигел Анхел де Амо 4, Ядриан Ескобар 3, Паоло Сонка 12, Хорхе Алманса 8, Матю Кнайг 20, Мартин Рамос 13 - Алехандро Фернандес-либеро (Брендън Ретри 17, Пауло Бертасони)

Старши треньор: СЕРХИО МИГЕЛ КАМАРЕРО

ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев 2, Николай Учиков 19, Валентин Братоев 14, Тодор Вълчев 10, Стефано Патриарка 6, Стефан Чавдаров 6 - Мартин Иванов-либеро (Димитър Василев, Самуил Вълчинов, Денис Чавдаров, Димитър Дулчев 2)

Старши треньор: ВЕНЦИСЛАВ СИМЕОНОВ.