Новак Джокович е на полуфинал на "Уимбълдън" след епичен обрат срещу Яник Синер

Водачът в схемата на турнира "Уимбълдън" Новак Джокович се класира на полуфинал, след като победи младия италианец Яник Синер в пет сета след обрат – 5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Джокович, който е трикратен защитаващ титлата на "Ол Инглънд Клъб", успя да се върне в мача след поредица нетипични за него отигравания и изоставане в два сета. Така той увеличава победната си серия на този турнир от Големия шлем на 26 мача. Другото впечатляващо от статистиката на 6-кратният шампион на "Уимбълдън" е, че той увеличи серията си в петсетовите мачове на 10-1 победи, като последното му поражение е от 2006-а година.

Следващият му съперник ще бъде номер 9 Камерън Нори или Давид Гофен (Белгия), непоставен в решетката при мъже.

Успехът днес на Уимбълдън е под номер 84, с която той се изравнява с Джими Конърс (САЩ). Двамата в момента заемат 2-ото място в ранкинга за най-много победи в Лондон, като изостават единствено от Роджър Федерер.

Срещата се проточи 3 часа и 35 минути, мина през кратко прекъсване за медицинска помощ за Синер. Иначе срещата не предвещаваше толкова много обрати и драма, след като сърбинът стартира първия сет с бързо 4:1. Италианецът парира точка за пробив в шестия гейм, за да избегне двоен пробив, но това се оказа повратна точка. След това показа какво направи в предишните си мачове, успя да пробие Джокович два пъти и да вземе първия сет.

Синeр продължи да чете ефективно как ще бъде подаването на Джокович и във втория сет, постави го под натиск с удари по линиите. И след това се възползва от шансовете си да пробие сервиса на сърбина в третия и седмия гейм, за да достигне преднина от два сета.

На прага на първото си поражение на Уимбълдън от много време, №1 в ранглистата се съвзе. И въпреки някои отлични отигравания в третия сет, острите удари на Джокович бяха прецизни до милиметър. Той направи единствения пробив в третия сет и намали. В четвъртия поведе с 4:0. И макар че накрая Синър спаси три сет-пойнта, се предаде при 6:2. Инерцията на Джокович го носеше и в последния пети сет, където в третия гейм проби от втори опит за 2:1. Синър не успя да се измъкне от ситуация до мрежата, два бекхенда и слайс на Джокович бяха неотразими и той си взе частта още един път с 6:2.