България не спря европейския шампион Италия в Лигата на нациите

Българският национален отбор по волейбол (мъже) отстъпи на европейските шампиони Италия с 0:3 (15:25, 20:25, 23:25) в мач от Лигата на Нациите в Полша.

След днешното поражение в "Арена Гданск" българите остават само с една победа от 9 мача.

Така Канада, Китай, България и Австралия се очертаха като отборите, които ще определят изпадащите в Лигата на Нациите.

Следващите мачове на момчетата, водени от селекционера Николай Желязков, са със Словения на 7-и юли и с Нидерландия ден по-късно.

Българите трябва да спечелят поне един от оставащите си два двубоя от минитурнира в Гданск, за да запазят някакви шансове за оцеляване и да не играят на "Чалъндж турнира" в Република Корея..

Италианците имат гарантирано място на финалите, тъй като са домакин. А и чисто като резултати те ще си осигурят такова с класиране в осмицата. Груповата фаза на турнира им служи като идеална платформа за влизане в ритъм и те се представят силно.

Българските волейболисти поведоха с 2:1 след атака на Радослав Парапунов. Мощна атака на Мартин Атанасов от зона 4 по диагонала и 3:3. Отлична атака на Александър Николов и България поведе с 4:3. Блокаут на Алекс Николов срещу тройна блокада - 5:5. Нова отлична атака на Алекс Николов - 6:6. Два поредни аса на Симоне Джанели и Италия поведе с 10:7. Мартин Атанасов атакува над блокадата от зона 4 - 8:10. "Скуадра адзура" поведе с 12:9 при техническото прекъсване. При 9:14 Николай Желязков взе прекъсване за България. Единична блокада на Светослав Гоцев и 13:15. При 13:18 Денис Карягин замени Радослав Парапунов. При 13:19 Аспарух Аспарухов замени Алекс Николов. Страхотна блокада на Светослав Гоцев - 14:19. "Адзурите" спечелиха първата част с 25:15.

Втората част започна равностойно. Равенството се запази до 4:4. Алекс Николов атакува успешно срещу единична блокада от зона 2 - 7:7. Ас на Симоне Джанели и 11:7. Роберто Русо спря с блокада атака на Мартин Атанасов - 7:12 при техническото прекъсване. Алекс Николов атакува над блокадата на Симоне Джанели и 13:16. Алесандро Микиелето атакува в аут - 14:16. Грешка в играта на Симоне Джанели и 16:18. Алесандро Микиелето сгреши - 18:19. Даниела Лавиа атакува успешно по диагонала от зона 4 - 20:18. При 18:21 Николай Желязков взе прекъсване за България. Грешка на Георги Сеганов и Италия спечели втората част с 25:20.

Европейските шампиони от Италия поведоха с 3:1 в началото на третата част. Ас на Радослав Парапунов и 373. Мартин Атанасов игра по ръцете на италианската блокада и България поведе с 4:3. Националите поведоха с 6:4 след атака на Радослав Парапунов. Отлична атака на Алекс Николов от зона 4 и 8:7. Мартин Атанасов завърши една трудна топка в дълго разиграване за 10:8. Контра на Денис Карягин и 11:8. Мартин Атанасов преодоля двойна блокада от зона 4 и 14:12. Ас на Мартин Атанасов и 15:12. Фефе Де Джорджи взе прекъсване за Италия при 12:15. Николай Колев атакува безкомпромисно в центъра за 19:16. Пайп на Алекс Николов - 21:18. контра на Денис Карягин и националите поведоха с 22:18. "Адзурите" изравниха при 23:23, след като блокираха атака на Мартин Атанасов. Единичен блок на Юри Романо спря атака на Мартин Атанасов и "Скуадрата" стигна до мачбол - 24:23. Мартин Атанасов атакува в аут и Италия спечели третата част с 25:23 и мача с 3:0 гейма.

Мартин Атанасов беше най-резултатен за България с 14 точки, 13 от които от атака.

Александър Николов добави 11 точки, а 5 и 4 добавиха Радослав Парапунов и Светослав Гоцев.

Юри Романо реализира 13 точки за италианците, а по 12 прибавиха Алесандро Микиелето и Даниеле Лавиа.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 0:3 (15:25, 20:25, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Радослав Парапунов 5, Александър Николов 11, Мартин Атанасов 14, Светослав Гоцев 4, Стефан Чавдаров 3 - Владислав Иванов-либеро (Денис Карягин 2, Аспарух Аспарухов, Николай Колев 2)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
ИТАЛИЯ: Симоне Джанели 7, Юри Романо 13, Даниеле Лавиа 13, Алесандро Микиелето 12, Роберто Русо 7, Симоне Анцани 4 - Фабио Балазо-либеро (Рикардо Сбертоли, Иван Зайцев)
Старши треньор: ФЕРДИНАНДО ДЕ ДЖОРДЖИ.

СНИМКИ: volleyballworld.com