Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Грузия подчини световните шампиони в класика в Тбилиси

Баскетболният отбор на Грузия сътвори изненада в последния кръг от квалификациите за Мондиал 2023. Селекцията на Илиас Зурос записа една от най-престижните победи в своята история, след като надделя над световния шампион Испания с 82:76 (15:14, 22:17, 7:16, 23:20, 15:9) след продължение в Тбилиси.

По този начин грузинците нанесоха първа загуба на “Ла Фурия” в пресявките. “Кръстоносците” заеха първото място във временното класиране в група “G” с баланс от 4-2, като оставиха Испания на второто място с 4-1. Тимът на Серджо Скариоло обаче ще има възможност да превземе върха в крайната таблица, ако надиграе Украйна в последния си мач в петък. Украинците са трети с 2-2, докато последен е съставът на Северна Македония с 0-5.

Грузия и Испания сътвориха истински спектакъл в “Тбилиси Арена” тази вечер, като победителят трябва да бъде определян след изиграването на допълнителни пет минути. В редовното време двата тима завършиха при 67:67, след като Дарио Брисуела върна испанците в мача с тройка при оставащи 19 секунди на часовника.

Това обаче не разколеба храбрите грузинци, които не се поддадоха на напрежението и затвориха мача в своя полза, благодарение на ключови стрелби на Рати Андроникашвили и Тад МакФадън - 82:76.

Гиорги Шермандини поведе колоната за Грузия с 18 точки и 5 борби. Андроникашвили се превърна в герой за успеха със своите 17 точки, като именно той вкара много важни кошове в последната четвърт и допълнителните пет минути. Тад МакФадън наниза още 16 плюс 8 асистенции, а Торнике Шенгелия приключи с 12 точки, 10 борби и 7 асистенции.

Шаби Лопес-Аростеги завърши с 14 точки и 6 борби за отбора на Испания. Дарио Брисуела реализира 12 точки, Джоел Пара наниза 11 плюс 6 борби, а Феран Басас и Фран Гера се отчетоха с по 10 точки.