България остана в Лигата на нациите!

Волейболистките от националния отбор на България запазиха мястото си в Лигата на нациите през следващата година. Момичетата на селекционера Лоренцо Мичели обърнаха и се наложиха над Полша с 3:1 (22:25, 25:13, 25:17, 25:22) в последния си и решаващ мач от турнира в Група 6 от последната състезателна седмица на Лигата, игран тази вечер в зала „Арена Армеец“.

21 България - Полша

По този начин българските "лъвици" завършват на 13-о място в крайното класиране с 4 победи, 8 загуби и 12 точки. По-важното е, че България е пред Белгия в своебразното класиране на "чалъндж" отборите, които са застрашени от отпадане от Лигата. Белгийките завършват също с 4 победи и 8 загуби, но с 8 точки е на 14-а позиция. Така българките ще играят в най-комерсиалния турнир и догодина.

Полша пък приключва на 12-о място в крайното класиране също с 4 победи, 8 загуби и 12 точки, но с по-добри показатели от България.

В началото на първия гейм Полша поведе с 5:1 след две успешни блокади на разпределителката Алисия Грабка, ас на Александра Грика и отлична изява на мрежата на Мартина Чирнянска. България веднага намали до 5:4 след силни атаки на Мирослава Паскова и Мария Йорданова и контра на Нася Димитрова. "Дружина полска" си върна преднината при 10:7 и я запази до техническото прекъсване, дошло при 12:9 след сервис в аут на Мира Тодорова. Въпреки усилията на "лъвиците", Полша запази предимството си до 15:12 след ас на Грабка. Полякини продължиха да водят до 19:16 след контра блок-аут на Моника Федузио. Постепенно България успя да изравни при 20:20 след бърза атака от краче на Нася Димитрова, аут на Чирнянска от Полша и контра блок-аут на Силвана Чаушева. Прекъсването, което поиска треньорът на Полша Стефано Лаварини, даде ефект и "Дружина полска" си върна преднината при 23:20 след успешна атака на Чирнянска, аут на Паскова и контра на Агнешка Каколевска. В крайна сметка Полша спечели гейма с 25:22 след нов блок-аут на Чирнянска.

Втората част започна напълно равностойно до 5:5, след което България поведе с 8:5 след атака на Нася Димитрова, контра на Мирослава Паскова и отлична блокада на Силвана Чаушева. Разликата нарасна до 12:7 след аут на Оливия Рожански и страхотна контра на Чаушева. Последваха блок-аут на Мартина Чирнянка и блокада на Агнешка Каколевска и 12:9. Играта продължи точка за точка до 15:11, след което последва силна контра на разпределителката Лора Китипова за 16:11. Разликата нарасна до 20:13 след грешка в атака на Александра Грика и бърза контра на Нася Димитрова. Мирослава Паскова продължи със силните си сервис и в крайна сметка България затвори гейма с разгромното 25:13 след контра на Мария Йорданова.

И третия гейм тръгна равностойно до 4:4, след което България дръпна с 6:4 след сервис в аут на Мартина Чирнянски от полякините и контра на Силвана Чаушева. Двата тима продължиха равностойно до 9:7, след което "лъвиците" увеличиха преднината си до 11:7 след страхотен блок на Нася Димитрова и контра блок-аут на Мария Йорданова. Техническото прекъсване пък дойде при 12:9 за България след ново технично отиграване на Йорданова. За пореден път играта продължи точка за точка до 16:13 след успешна атака на Мирослава Паскова, след което последва атака в аут на Вероника Шлаговска - 17:13 и тайм-аут за Стефано Лаварини. Въпреки това, разликата нарасна до 19:14 след нов аут на Шлаговска. България продължи да диктува играта и спокойно спечели гейма с убедителното 25:17 след нова отлична атака на Мария Йорданова.

На старта на четвъртата част България бързо поведе с 3:1 след отлична блокада и ас на Нася Димитрова. Полша веднага изравни при 3:3 след атака на Моника Федузио и грешка на Силвана Чаушева. "Лъвиците" отново дръпнаха с 6:4 след пусната топка на Лора Китипова и контра на Мира Тодорова. Постепенно разликата стана 10:7 след нов блок на Нася Димитрова. Техническото прекъсване пък дойде при 12:10 за България след блок-аут на Мария Йорданова. Постепенно Полша успя да изравни при 14:14 след греша на българските момичета и контра на Мартина Чирнянска. Играта продължи точка за точка и равенството се запази до 17:17, след което България отново поведе с 19:17 след бърза атака през центъра на Нася Димитрова и контра на Силвана Чаушева. След тайм-аута за Стефано Лаварини и Полша, последва силна контра на Мария Йорданова и 20:17. Разликата стана 22:18 след атака в аут на Александра Грика. В крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Моника Федузио, а с това и мача с 3:1, с което пък си запази мястото в Лигата на нациите и през следващата година.

Най-полезна за България стана Мария Йорданова с 22 точки (2 блока, 48% ефективност в атака и 7% перфектно посрещане) за победата. Нася Димитрова добави още 15 точки (4 блока, 1 ас и 56% ефективност в атака) за успеха.

За тима на Полша Оливия Рожански реализира 19 точки (41% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане). Александра Грика и Моника Федузио приключиха с 10 и 9 точки, но и това не помогна за победа.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:1 (22:25, 25:13, 25:17, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 4, Силвана Чаушева 11, Мария Йорданова 22, Мирослава Паскова 8, Нася Димитрова 15, Мира Тодорова 9 - Жана Тодорова-либеро

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

ПОЛША: Алисия Грабка 3, Оливия Рожански 19, Мартина Чирнянска 7, Моника Федузио 9, Александра Грика 10, Агнешка Каколевска 7 - Мария Стенцел-либеро (Йоанна Волош, Вероника Шлаговска 1, Зузана Горецка 2, Анна Стенцел, Магдалена Юрчик)

Старши треньор: СТЕФАНО ЛАВАРИНИ.

Снимки: Борислав Трошев