Кербер е аут от "Уимбълдън", друга германка поднесе голяма изненада

Eлизе Мертенс (Белгия) елиминира шампионката на “Уимбълдън” от 2018 година Анжелик Кербер (Германия) с 6:4, 7:5 в третия кръг на тазгодишното издание на турнира. 34-годишната германка спечели три титли от Големия шлем до момента, а през миналата година на същите кортове на “Ол Ингланд Клъб” достигна полуфинал. Тази година Кербер беше номер 15 в схемата.

Мертенс достигна до четвърти кръг за четвърта поредна година. Днес в първия сет тя направи един пробив повече, а във втория изоставаше с 3:5 и накрая измъкна мача с четири поредни гейма и два пробива в тях.

34-годишната германка Татяна Мария – най-възрастната тенисистка, която още е в надпреварата, победи петата поставена Мария Сакари (Гърция) с 6:3, 7:5. За Татяна Мария това е първо участие в четвърти кръг на турнир от Големия шлем в кариерата й. Нейната следваща съперничка ще бъде латвийката Елена Остапенко, шампионка от Ролан гарос 2017.

“Чувството е невероятно! За първи път в кариерата ми съм на осминафинал на турнир от Шлема. Мисля, че напълно заслужено продължавам, тъй като играх добре от началото до самия край на мача. Да, щастлива съм”, заяви германката.

Намираща се на 103-о място в ранглистата и майка на две деца, тя се върна на корта по-малко от година след раждането на второто си дете. Преди повече от две години тя победи Сорана Кърстя и за нея това беше първата победа над тенисистка от топ 50.

Във втория сет германката се върна от 2:5 и след края на срещата беше щастлива, че е успяла да вземе реванш за отпадането от същата съперничка на Откритото първенство на Австралия.

23-годишната чехкиня Мари Бузкова елиминира Алисън Риск (САЩ), 36-а в ранглистата на УТА, в два сета – 6:2, 6:3. Срещата продължи час и 28 минути, а за чехкинята това е първо участие на такъв етап от Шлема в кариерата. Риск, четвъртфиналистка тук от 2019-а година, стана втората американска жертва на Бузкова след Даниел Колинс в първия кръг.

Французойката Каролин Гарсия се връща в 4-ия кръг на турнира в Лондон за първи път от 2017-а година, след като се справи с 33-ата в ранглистата Чжън Шуай (Китай) със 7:6 (3), 7:6(5). Шампионка от турнира в Бад Хомбург (Германия) преди седмица, Гарсия увеличи победната си серия на тревни кортове на осем мача. Чехкинята Бузкова е нейната следваща съперничка.

Китайката Чжън сервираше за първия сет при 5:4, но беше пробито подаването й на нула. Гарсия продължи агресивните атаки до края и след като дръпна с 5:2 в тайбрека, беше ясно кой взима сета. Малко притеснение дойде за нея в началото на втория сет, когато се наложи да вземе медицински таймаут. Там срещата се заключи на 3:3 и 5:5, а във втория тайбрек при 16-ия си ас взе и мача, който продължи час и 54 минути.