България се бори, но не взе нищо от Бразилия в "Арена Армеец"

Волейболистите от националния отбор на България завършиха със загуба в последния си мач от турнира в Група 4 от втората състезателна седмица от Лигата на нациите, на който бяхме домакини. Момчетата на селекционера Николай Желязков се бореха, но отстъпиха на действащия шампион Бразилия с 0:3 (21:25, 19:25, 22:25) в последната среща от турнира, играна тази вечер пред близо 7500 зрители в столичната зала „Арена Армеец“.

21 България - Бразилия

Така България остава на предпоследното 15-о място във временното класиране в Лигата с едва 1 победа, 7 загуби и 6 точки. Бразилия пък е на 6-о място в подреждането с 5 победи, 3 загуби и 15 точки.

Първата част на срещата започна напълно равностойно до 4:4, след което Бразилия поведе с 6:4 след атака на Йоанди Леал и аут на Александър Николов. Разликата нарасна до 9:5 след силен ас на Рикардо Лукарели и контра през центъра на Исак Сантош. България върна две точки за 9:7 след грешка на Лукарели в атака и страхотна блокада на Радослав Парапунов. Преднината се запази до техническото прекъсване дойде при 12:10 за "Селесао" след технично отиграване на Леал. Двата тима продължиха равностойно до 15:13, след което България изравни при 15:15 след две страхотни атаки на Алекс Николов. Бразилия веднага си върна преднината при 17:15 след две успешни атаки на Дарлан Соуса, който играе на контузения си брат Алан Соуса. Двата отбора отново продължиха равностойно до 22:20, след което последва отличен единичен блок на Лукарели за 23:20. В крайна сметка Бразилия спечели гейма с 25:21 след скъсен сервис и ас на разпределителя и капитан Бруно Резенде.

Началото на втория гейм беше по-добро за България, която поведе с 4:2 след две силни атаки на Радо Парапунов. Последваха две бързи контри през центъра на Флавио Жуалберто от Бразилия и 4:4. Равенството се запази до 9:9, след което "Селесао" дръпна с 11:9 след атака през центъра на Исак Сантош и аут на влезлия като резерва Аспарух Аспарухов. Техническата пауза пък дойде при 12:10 за Бразилия. Последва единична блокада на Бруно Резенде и 13:10. Разликата набъбна до 16:12 след неразбирателство в българския състав, което накара Николай Желязков да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка до 21:17, след което Бразилия без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:19 след нова атака и блокада на Исак Сантош.

Третата част стартира равностойно до 5:5, след което България дръпна със 7:5 след атака на Стефан Чавдаров и мощен ас на Аспарух Аспарухов, Последваха две грешки на българският тим и 7:7. Бразилия дори поведе с 9:7 след блок-аут на Рикардо Лукарели и техническо пускане на Дарлан Соуса. Техническото прекъсване пък дойде при 12:9 за "Селесао" след блок-аут на Йоанди Леал. Силна контра на Леал - 13:9 и тайм-аут за Ники Желязков. Въпреки това, последва единичен блок на Флавио Жуалберто и 14:9 за Бразилия. Южноамериканците запазиха преднината си до 20:15 след нови успешни атаки на Лукарели и Леал. В крайна сметка сметка Бразилия спечели гейма с 25:22 след нова бърза атака през центъра на Флавио Жуалберто, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за България бе Мартин Атанасов с 12 точки (55% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане). Аспарух Аспарухов, Радослав Парапунов и Стефан Чавдаров пък завършиха с 9, 8 и 7 точки.

За "Селесао" Йоанди Леал реализира 12 точки (1 блок, 65% ефективност в атака и 5% перфектно посрещане), а Исак Сантош (2 блока, 1 ас и 80% ефективност в атака) и Рикардо Лукарели (2 блока, 1 ас, 75% ефективност в атака и 8% перфектно посрещане) добавиха по 11 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (21:25, 19:25, 22:25)

БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 2, Радослав Парапунов 8, Александър Николов 5, Мартин Атанасов 12, Стефан Чавдаров 7, Николай Колев 5 - Владислав Иванов-либеро (Светослав Иванов, Аспарух Аспарухов 9, Денис Карягин 1, Илия Петков)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 3, Дарлан Соуса 10, Рикардо Лукарели 11, Йоанди Леал 12, Исак Сантош 11, Флавио Жуалберто 10 - Талес Хос-либеро (Адриано Фернандеш, Фернандо Крелинг, Майке Нашименто)

Старши треньор: РЕНАН ДАЛ ЗОТО.

Снимки: Владимир Иванов