Гледай на живо

Югоизточна Трета лига: Локомотив (Пловдив) II - Ботев (Пловдив) II - 1:0

Леолия Жанжан – сензацията на “Ролан Гарос”, за която никой не беше чувал

Леолия Жанжан – сензацията на “Ролан Гарос”, за която никой не беше чувал

За девет тенисистки ”Ролан Гарос” 2022 се оказа дебют в основната схема на турнир от Големия шлем. Някои от тях са състезателки, които най-сетне успяха да преодолеят квалификациите. Други са млади таланти от Франция, които получиха уайлд кард. И все пак повечето бяха тенисистки, които вече са имали своите добри резултати в WTA тура.

На фона на всичко това едно име сякаш не говореше нищо на феновете на спорта извън Франция – Леолия Жанжан. Защо от Френската тенис федерация дават покана за участие на 26-годишна тенисистка, която няма дори мач на ниво WTA, никога не е играла даже квалификации в Големия шлем и е извън топ 200 на световната ранглиста?

№227 в света шокира Плишкова в Париж
№227 в света шокира Плишкова в Париж

Е, след победите в по два сета над Нурия Паризас Диас и Каролина Плишкова едва ли някой си задава вече този въпрос, но си заслужава да разкажем за причините защо Жанжан едва сега прави своя голям пробив.

За да започнем трябва да се върнем към периода около 2007 година. Тогава 12-годишната Леолия е считана за голямата надежда на френския тенис. Tennis Magazine я нарича „Моцарт на тениса“, федерацията поема подготовката ѝ, а тя вече има договор с компании като Nike и Babolat. „Беше невероятно. Навсякъде, където отидехме беше лудост. Никога не бяхме виждали такъв потенциал във Франция. Всички казваха, че е бъдеща №1 в света“, спомня си Никола Пиетровски, треньорът от федерацията, който по това време помага за развитието на Лео.

Тя е част от поколението на Елина Свитолина, Дария Гаврилова, Юлия Путинцева и Медисън Кийс и по думите на треньора ѝ побеждава с лекота въпросните тенисистки.

За съжаление светлото бъдеще много бързо се променя. Когато е на 15, започват проблемите с капачката на лявото ѝ коляно. Три последователни дислокации водят до над две години извън кортовете. След като най-сетне отново е в състояние да играе, от федерацията и спонсорите вече са забравили за нея. „Беше много трудно. След тази сериозна контузия родителите ми ми казаха, че е по-добре да уча“, разказва тя.

Така и прави. Насочва се към САЩ, където играе тенис в колежанската система, която в последните години произведе доста успешни тенисисти като Камерън Нори и Даниел Колис. Все пак тенисът не е основното за нея там. В рамките на пет години получава три различни дипломи – бакалавър по социология и по криминално право, както и магистър по финанси. В последната си година в университета в Арканзас няма нито една загуба – 21 победи на сингъл и 29 на двойки, достигайки до №6 в колежанската ранглиста като е избрана и за тенисист №1 на конференцията.

Това и епизодичните ѝ успешни изяви на ниво ITF ѝ дават надежда, че все пак на по-късен етап би могла да изпълни мечтата си да пробие в тениса. „Винаги съм имала надеждата да играя на най-високо ниво. На 18 поех по друг път. Когато завърших с образованието си, си казах: Върни се на корта и опитай, ако не се получи, поне ще си направила това, което искаш“, споделя Жанжан.

Първата задача е да подобри физическото си състояние. Самата тя признава, че в САЩ е натрупала излишни килограми, така че има доста работа в това отношение. Подава ѝ ръка някогашният ѝ спаринг партньор Гийом Хербах, който се съгласява да ѝ помага без заплащане. „Тя е много приятна, смее се, говори глупости. Не е робот като други състезателки. Знае как да живее. Ако пиеш бира, и тя ще пие бира“, споделя той.

Леолия си дава срок от 2 години да опита да успее в професионалния тенис. Мечтата ѝ е да играе в турнирите от Големия шлем.  Треньорът пък е убеден, че тя има потенциал да бъде в топ 100.

И още първите месеци го доказват. Печели 52 мача през 2021-а, включително първата си ITF титла, и от №1180 се изкачва до №380.

През 2022-а прогресът продължава. Тя вече има 29 победи и само 9 поражения като спечели титла от категория W25 и достигна до още два финала, включително на турнир с награден фонд 60 хиляди долара.

Усилията ѝ не останаха незабелязани и така получи покана за участие на “Ролан Гарос”. Покана, от която се възползва по възможно най-добрия начин.

Разнообразна игра, стабилен сервис, великолепни къси и спокойствие в решителните моменти са само част от арсенала на Жанжан, която не даде нито сет на Паризас-Диас и Плишкова при положение, че преди това имаше само един мач срещу тенисистка от топ 100.

Тези успехи ще преобърнат изцяло кариерата на французойката. Тя вече няма съмнение, че ще продължи с тениса, трите дипломи са само бонус, който ѝ гарантира спокойствие в живота. До момента тя бе спечелила 46 000 долара от наградни фондове. Достигането до трети кръг в Париж ще ѝ донесе 125 800 долара.

„Това ще улесни живота ми. Мога да плащам на треньор, да плащам билетите, когато ходя по турнири. Ще мога и да пътувам по-надалеч. Мога да имам щаб. Това ще промени всичко“, сигурна е тя.

Ранкингът ѝ, разбира се, също ще се промени. След “Ролан Гарос” Леолия Жанжан ще бъде сред първите 150 в света, което означава напълно различен график, в който ще присъстват и турнири от WTA тура. Очаква с нетърпение да усети и тревата на “Уимбълдън”, където ще може да се включи минимум в квалификациите.

Преди това обаче участието ѝ в Париж продължава с мач срещу Ирина-Камелия Бегу, а с това продължават и мечтите ѝ.

„Нямам обяснение. Не осъзнавам какво се случва. На 26 съм, първи турнир от Големия шлем. Мислех, че ще загубя в първи кръг в два сета, а победих тенисистка от топ 10. Нямам какво повече да кажа. Не знам как е възможно това, което се случва. Опитвам се да дам най-доброто от себе си и се получава“, щастлива е французойката.

tenniskafe.com

Последвайте каналите ни в:

Още от Тенис

Виж всички