Лудогорец лиши Левски от бронзовите медали пред пълните трибуни на "Герена"

Лудогорец победи с 1:0 Левски като гост в последния мач на двата тима от тазгодишното издание на efbet Лига. "Сините" се нуждаеха от точка, за да си подпечатат бронзовите медали, но поражението и победата на Ботев (Пловдив) над Славия ги прати на четвърто място в крайното класиране. Лудогорец от своя страна показа за пореден път, че заслужено спечели поредна шампионска титла и въпреки че не играеше за нищо освен за честта си взе успех пред препълнените трибуни на стадион "Георги Аспарухов".

Лудогорец финишира на първо място с аванс от цели 21 точки преднина от втория ЦСКА - София. "Орлите" са със 79, докато "червените" приключват с 58. Левски пък остава с 52 на четвърта позиция, за сметка на Ботев, който събра 53 и взима третото място.

Наставникът на домакините заложи на схема с трима в защита, като на вратата започна младият Пламен Андреев, а пред него бяха Хосе Кордоба, Сонко Сундберг и Келиан Ван дер Каап. Като халф-бекове действаха Цунами и Драган Михайлович, а във вътрешността на полузащитата започнаха Филип Кръстев, Андриан Краев и Илиян Стефанов. В атака бяха Марин Петков и Билал Бари.

31 Левски - Лудогорец II

Анте Шимунджа пък започна на вратата със Симон Слуга, а пред него Сисиньо, Оливие Вердон, Игор Платсун и Шакил Пинас. В халфовата линия бяха Клод Гонсалвеш и Жан Карничник, По двете крила действах Кирил Десподов и Рик Джонатан. На върха на атаката бе Пиерос Сотириу, подпомаган от Бърнард Текпетей.

36 Левски - Лудогорец I

Първата опасност пред една от двете врати бе в третата минута. Тогава Кирил Десподов спъна Филип Кръстев на границата на наказателното поле. При изпълнението обаче топката се удари в стената на "орлите".

Гостите отговориха с мощна контраатака, при която Десподов изведе Бърнард Текпетей на добра позиция, който стреля, а Келиан ван дер Каап подложи крак, за да блокира удара в малкото наказателно поле, след което Пламен Андреев прибра топката, макар и с известни затруднения.

В следващите минути двата тима си размениха по един далечен удар. Кръстев стреля от дистанция в ръцете на Симон Слуга, а Шакил Пинас прати силен шут над вратата на Андреев.

В 28-ата минута Лудогорец откри резултата. При едно центриране от фаул на Десподов последва разбъркване в наказателното поле, където Сисиньо се оказа най-съобразителен и прати топката през купа от играчи в мрежата на Андреев.

Малко по-късно Левски можеше да изравни с диагонален удар на Илиян Стефанов, но Слуга отклони в ъглов удар.

В началото на втората част темпото поспадна и нервите взеха превес, който даде резултат в няколко жълти картона. Все пак домакините имаха териториално предимство, а гостите действаха на контраатака. Опасен удар на Кордоба бе блокиран, а на отсрещната врата Рик Джонатан стреля покрай гредата.

В последните минути Левски се вдигна на още по-масиран натиск, който можеше и да донесе ценната точка, но не се получи. Първо Цунами с глава прати топката над вратата от добра позиция, а малко по-късно същото направи и влезлият като резерва 16-годишен Преслав Бачев.

Така Лудогорец победи за втори път през тази пролет Левски, което се оказаха и единствените поражения за отбора през 2022-а в официални мачове до момента. Все пак "сините" няма как да са недоволни от последните месеци, след като възродиха играта си, феновете се върнаха трайно по трибуните, а преди седмица пък грабнаха и Купата на България и съответно стигнаха Европа. Лудогорец от своя страна защити реномето си на първенец и вече мисли за представянето си в Шампионската лига.

ЛЕВСКИ 0:1 ЛУДОГОРЕЦ
0:1 Сисиньо (28)

ЛЕВСКИ: 1. Андреев, 5. Ван дер Каап, 23. Сундберг, 33. Кордоба, 6. Цунами, 91. Михайлович, 30. Кръстев, 8. Краев, 14. Стефанов, 88. Петков, 19. Бари

ЛУДОГОРЕЦ: 12. Слуга, 6. Пинас, 24. Вердон, 30. Пластун, 4. Сисиньо, 8. Гонсалвеш, 21. Карничник, 73. Рик, 37. Текпетей, 11. Десподов, 19. Сотириу

Снимки: Владимир Иванов