Площ: 196 712 km2
Столица: Дакар
Валута: Франк
Официален език: Френски, Волоф

Въпреки че е сред най-силните отбори на Африка, Сенегал има само едно предишно участие на Световно първенство. В дебюта си на най-големия футболен форум през 2002 година сенегалците правят истински фурор и стигат до четвъртфиналите. Още в първия мач на турнира в Япония и Южна Корея те шокират световния шампион Франция, побеждавайки с 1:0 с гол на Папа Буба Диоп. Следват две равенства - 1:1 срещу Дания и 3:3 срещу Уругвай и излизане от групата. На осминафиналите Сенегал отстранява Швеция със златен гол в продълженията на Анри Камара. На четвъртфиналите тимът е близо до стигането на най-големия успех на африкански отбор на СП, но в продълженията срещу Турция Илхан Мансъз вкарва златен гол и изхвърля тима преди полуфиналите.

Следват 16 години и три пропуснати Мондиала преди Сенегал отново да бъде сред най-добрите в света. За СП 2018 играчите на Алиу Сисе се класират след като печелят безапелационно Група “D” на квалификациите в Африка, преборвайки се с Буркина Фасо, Кабо Верде и Южна Африка. Една от срещите остава в историята с това, че е преиграна заради съмнения за манипулация от страна на главния съдия. Мачът Южна Африка - Сенегал 2:1 е анулиран заради действията на рефера Джоузеф Лампти. При преиграването гостите печелят с 2:0. В Русия Сенегал е в група с Колумбия, Полша и Япония.