Англия развали проклятието и би Колумбия след рулетката на дузпите (видео + галерия)

03 юли 2018 | 23:54 - Обновена
Отборът на Англия достигна до 1/4-финала на Световното първенството след победа с 4:3 над Колумбия след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време и продълженията) в последен осминафинал, игран на стадион "Спартак" в Москва. Хари Кейн откри резултата в 57-ата минута от дузпа, а Йери Мина изравни в 93-ата. При дузпите Урибе (четвъртата) и Карлос Бака (петата) изпуснаха за колумбийците. За британците изпусна Джордан Хендерсън (третата). Англичаните най-сетне успяха да преодолеят кръг на Мондиал след изпълнение на дузпи. Преди това те отпадаха от бялата точка на световните финали през 1990, 1998 и 2006 година. Те достигат до 1/4-финал за първи път от 12 години насам. На 1/4-финалите Англия ще се изправи срещу Швеция.
Гарет Саутгейт се завърна към стартовия състав от първата среща на британците. Хари Кейн и Рахим Стърлинг поведоха нападението на "трите лъва" при схема 3-5-2.
Хамес Родригес седна на трибуните заради контузията си в предния мач. Радамел Фалкао трябваше да дърпа атаката на южноамериканците, подкрепян от Хуан Кинтеро и Хуан Куадрадо.
kКолумбийците започнаха срещата със самочувствие, но бързо бяха притиснати от своя съперник. В петата минута Йери Мина игра с ръка при шпагат и англичаните спечелиха нарушение встрани от наказателното поле. Ашли Йънг изненадващо избра да шутира - Давид Оспина внимаваше и изби. Секунди по-късно Мина се намеси при опасно центриране.
В седмата Стърлинг се втурна в наказателното поле, където беше блокиран при опита за шут и спечели само корнер. "Лос кафетерос" използваха всяка възможност да се стрелват напред, възползвайки от празните пространства.
В 16-ата Килиан Трипиър центрира отдясно към далечната греда, където Кейн успя да играе с трудната топка, но не и да я насочи точно. В 22-ата Хуан Куадрадо шутира, беше блокиран, топката стигна до Фалкао в наказателното поле, но номер 9 не успея да се нагоди за удар. В 31-ата Стърлинг набра скорост с топка в краката, ала беше блокиран на дъгата на наказателното поле на Колумбия. Две минути по-късно Кинтеро опита удар без подготовка от 18 метра, но не уцели добре топката.
В 40-ата минута се стигна до сблъсъци при построяването на стена. Вилмар Бариос удари с глава в гърдите Джордан Хендерсън, който се строполи на земята. Съдията реши, че постъпката на колумбиеца заслужава жълт картон. Трипиър прехвърли стената, но не намери очертанията на вратата. Във втората добавена минута на полувремето Кинтеро получи кълбото на чудесна позиция на дъгата и стреля коварно - Пикфорд улови. Като цяло европейският тим играеше по-силно през първата част, но така и не затрудни сериозно вратаря Оспина.
Първата голова ситуация за второто полувреме се появи в 53-ата минута. Йънг центрира от статично положение, а Давинсон Санчес взе топката от главата на Магуайър. В 54-ата англичаните си извоюваха дузпа. Карлос Санчес събори Хари Кейн при центриране от корнер и това даде основания на съдията да посочи бялата точка. Голаджията на Англия запази хладнокръвие и реализира в центъра на вратата. Това беше негов шести гол на Мондиала.
Хосе Пекерман реагира с пускането в игра на Карлос Бака. В 58-ата Джон Стоунс сякаш подритна в главата падналия Фалкао. Реферът не извади дори жълт картон. В 63-ата Магуайър симулира явно и безочливо в наказателното поле, реферът подмина ситуацията, но не извади картон за английския футболист. Вместо това Фалкао беше предупреден официално за гневна реакция заради симулацията на Магуйър.
В 77-ата британците развиха скоростна акция, Джеси Лингард напредна в наказателното поле и падна на тревата, но съдията прецени, че няма дузпа. В 81-ата англичаните сбъркаха при изнасянето на топката и отвориха великолепна възможност за "лос кафетерос". Куадрадо получи в наказателното поле, не си поведе добре и шутира неточно, залагайки на силата.
В 86-ата Мохика центрира отляво, Фалкао надскочи Хендерсън, но не успя да отправи добър удар. Минута по-късно Фалкао шутира по земя от 18 метра и не затрудни вратаря Пикфорд. Последните минути Колумбия хвърли всичко в атака. Резервата Урибе отправи великолепен шут от дистанция, но Пикфорд се хвърли и изби в корнер. При последвалото центриране Мина се извиси исполински и вкара с глава за 1:1, реализирайки трето попадение на финалите. Трипиър имаше шанс да избие от голлинията, но прати топката в напречната греда и тя се запъти към мрежата.
Продълженията започнаха с по-активна игра на вдъхновените колумбийци. В 98-ата минута Фалкао вкара топката в мрежата, но при спряна игра. Ситуацията беше доста любопитна. Преди изпълнението на тъч втора топка беше изритана извън терена, тя се удари в рекламните пана и се запъти отново към терена, а страничният рефер я спря. В същия момент тъчът беше изпълнен, нямаше втора топка на терена, Фалкао получи сам в наказателното поле, но съдията реши да не си създава проблеми и върна изпълнението. Колумбийският нападател имаше жълт картон, но умишлено вкара топката в мрежата.
В 101-ата Бака пропусна от изгодна позиция. При последвалия корнер отново Мина беше над всички, но този път не стреля прецизно. В 103-ата Фалкао получи центриране и насочи неточно с глава.
Второто продължение стартира с по-активна игра на англичаните. В 112-ата Дани Роуз се включи в наказателното поле и шутира остро по земя - топката премина опасно близо до далечната греда. В 114-ата Лингард се размина на първа греда и защитник изчисти насигурно. При последвалия корнер Ерик Дайър стреля с глава над гредата. В 117-ата съдията не видя корнер за южноамерканците и посочи аут, навлизайки си отново гнева на Фалкао.
Колумбийците първи започнаха изпълнението на дузпи чрез своя капитан Радамел Фалкао, който реализира без колебание. Кейн, Куадрадо и Рашфорд също не оставиха шансовете на вратарите за 2:2. Луис Муриел също намери пролука за 3:2. Капитанът на Ливърпул хендерсън стреля в левия ъгъл, вратарят Оспина плонжира и изби. Резервата Урибе обаче върна англичаните в играта след шут в гредата. Трипиър се възползва от грешката и изравни. Карлос Бака стреля разсеяно и позволи на Пикфорд да избие. Дайър донесе класирането на Англия, мака че вратарят усети къде ще бъде насочена топката.
Англия и Швеция ще играят помежду си на 7 юли в Самара.

Кристиан Запатавлиза Кристиан Запата
113' Кайл Уокър  Кайл Уокъризлиза
Маркъс Рашфорд  Маркъс Рашфордвлиза
102' Ашли Йънг  Ашли Йънгизлиза
Дани Роуз  Дани Роузвлиза
Йери Минагол Йери Мина  90'
Хуан Кинтероизлиза Хуан Кинтеро  88' Рахийм Стърлинг  Рахийм Стърлингизлиза
Луис Муриелвлиза Луис Муриел  Джейми Варди  Джейми Вардивлиза
81' Деле Али  Деле Алиизлиза
Ерик Дайър  Ерик Дайървлиза
Карлос Санчесизлиза Карлос Санчес  79'
Матеус Урибевлиза Матеус Урибе
69' Джеси Лингард  Джеси Лингарджълт картон
Карлос Бакажълт картон Карлос Бака  64'
Радамел Фалкаожълт картон Радамел Фалкао  63'
Джеферсон Лермаизлиза Джеферсон Лерма  61'
Карлос Бакавлиза Карлос Бака
57' Хари Кейн  Хари Кейндузпа
56' Джордан Хендерсън  Джордан Хендерсънжълт картон