Мондиалът се прости с още един фаворит! Русия изхвърли Испания след 120 минути глуха защита и драма при дузпите (видео)

01 юли 2018 | 19:40 - Обновена
Домакинът Русия хвърли поредната бомба на Мондиал 2018, след като отстрани Испания в първата фаза на директните елиминации и се класира за 1/4-финалите. Двата отбора не успяха да се победят в редовното време, завършвайки при резултат 1:1. Автогол на Сергей Игнашевич (12') даде преднина на "Ла Роха", а дузпа на Артьом Дзюба (41') върна "Сборная" в играта. До края играчите на Станислав Черчесов не успяха да нанесат нито един друг точен удар (освен при дузпите). Испанците търсеха през цялото време победата, макар че на отбора липсваха идеи и свежест. Особено осезаемо бе предимството на тима на Фернандо Йеро в последните 20 минути на редовното време и в продълженията. Игор Акинфеев спаси дузпите на Коке и Яго Аспас, а неговите съотборници бяха безупречни от бялата точка. Така Русия се класира на 1/4-финал след успех с 4:3 при изпълнението на 11-метровите наказателни удари.
В следващата фаза домакините ще срещнат някой измежду отборите на Хърватия и Дания, които играят по-късно днес.
Йеро бе оставил изненадващо Андрес Иниеста на резервната скамейка за началото. Марко Асенсио пък за първи път започна като титуляр за Испания на Световното първенство. Дани Карвахал и Тиаго Алкантара отстъпиха местата си на Начо Фернандес и Коке. А

Станислав Черчесов не можеше да разчита на наказания Игор Смолов. Алан Дзагоев бе възстановен от своята контузия, но остана на скамейката за началото. Там бе и Денис Черишев. Иначе промените в състава на Русия бяха общо четири - Марио Фернандес, Юри Жирков, Далер Кузяев и Александър Головин започнаха.
От самото начало "Ла Роха" наложи типичното за отбора тотално надмощие по отношение на контрола върху топката. В 11-ата минута испанците изостриха една атака с подаване към Начо, който тръгна на скорост по десния фланг, но Жирков го фаулира доста грубо. Марко Асенсио изпълни свободния удар, центрирайки добре към далечната греда, където бяха Рамос и Игнашевич. Бранителят на "Сборная" направи всичко възможно да фаулира звездата на Реал Мадрид, но докато го поваляше на земята, топката срещна неговата пета и се озова във вратата на Акинфеев. Ако този автогол не бе факт, вероятно Бьорн Кайперс щеше да отсъди дузпа. Това обаче нямаше значение, защото Испания така или иначе поведе в резултата.
"Сборная" опита да поизнесе малко играта, но това трудно се получаваше, тъй като испанците продължаваха съвсем спокойно да владеят топката. В 36-ата минута играчите на Черчесов стигнаха до добра възможност. Дзюба се пребори с Рамос на границата на наказателното поле, след което топката стигна до Головин, който стреля фалцово с десния крак, но встрани от вратата.
Тази възможност ентусиазира домакините, които в следващите минута взеха инициативата. Фернандес направи добър пробив отдясно, но опитът му за центриране бе изчистен от Коке. След изпълнението на ъгловия удар Дзюба засече с глава, след което топката срещна ръката на Жерард Пике, която бе вдигната над главата на играча на Барселона - дузпа за Русия. Таранът на "Сборная" изпълни хладнокръвно, стреляйки в обратния на Де Хеа ъгъл - 1:1.
В самия край на първото полувреме "Ла Роха" най-сетне организира по-остра атака, а не беззъбо многоходово нападение. Силва изведе Коща отляво с много хитър пас. Нападателят на Атлетико Мадрид се озова очи в очи с Акинфеев, който обаче излезе и скъси ъгъла. Коща все пак го прехвърли и прати топката успоредно на голлинията, но там нямаше кой да засече.
В 47-ата минута се получи интересна ситуация пред вратата на Акинфеев. Иско изведе по дясното крило Начо, който центрира в наказателното поле. Алба засече с коляно, но стражът на Русия улови.
Испания наложи натиск. Коща стреля неточно с глава, а в 59-ата минута Иско проби добре почти до аутлинията, но опитът му за асистенция към Давид Силва бе избит е корнер.
Все още обаче испанците нямаха оригинална идея как да се справят със сгъстената отбрана на "Сборная". Това доведе до логичния ход с включването на Андрес Иниеста, който замени Давид Силва в 67-ата минута. Яго Аспас пък замени Диего Коща десетина минути преди края.
В 85-ата минута именно Иниеста нанесе много опасен удар от границата на наказателното поле, но Акинфеев се намеси блестящо и изби топката, която влизаше до гредата. Аспас опита добавка, но ъгълът бе малък и не се получи.
Домакините пък не създадоха нищо в предни позиции след почивката. Всичко това означаваше, че до края на редовното време резултатът не се промени и за първи път на Мондиал 2018 станахме свидетели на продължения.
В самото началото на първото продължение испанците организираха добра атаката. Иско и Аспас комбинираха отляво на нападението, но в последния момент пасът към Карвахал бе пресечен. Руснаците вече изглеждаха доста уморени и им ставаше видно по-трудно да се бранят така организирано, както го правеха до момента.
В 97-ата минута станахме свидетели на историческия момент - за първи път на световно първенство бе извършена четвърта смяна - Ерохин замени Кузяев.

В стотната минута Асенсио стреля от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Акинфеев.
За края на първото продължение Фернандо Йеро реши да включи още един нападател в лицето на Родриго, който замени Асенсио.
В 109-ата минута именно Родриго проби на скорост отдясно, преодоля елегантно двама съперници, след което стреля, но Акинфеев изби, а Карвахал не успя с добавката. Това бе и най-добрата атака за Испания от началото на мача.
Пет минути след това испанците бурно претендираха за дузпа. Иско центрира от фаул, а през това време и Рамос и Пике бяха задържани в наказателното поле от бранители на Русия. Кайперс се допита до ВАР, но решението бе, че няма основания за 11-метров наказателен удар.
В самия край изстрел на Родриго попадна в ръцете на Акинфеев. Това означаваше, че натискът на Испания в продълженията не даде резултат и последваха дузпи.
Серхио Рамос избра първи да бият испанците, а Андрес Иниеста изпълни най-напред. Той бе точен - 1:0. Смолов би силно за Русия. Де Хеа докосна топката, но тя все пак влезе в мрежата му - 1:1. Пике прати Акинфеев в обратния ъгъл - 2:1 при дузпите.
Игнашевич изчака Де Хеа и отново изравни - 2:2. Следващата дузпа бе решаваща. Коке изпълни, но Акинфеев спаси. Головин прати топката под плонжа на Де Хеа, давайки преднина на Русия - 2:3. Рамос изравни, но Черишев отново даде аванс на домакините - 3:4. Акинфеев спаси и следващата дузпа, изпълнена от Рамос, и прати Русия на мечтан 1/4-финал.

ИСПАНИЯ (4-2-3-1): Де Хеа; Начо (70'-Карвахал), Пике, Рамос, Алба; Коке, Бускетс; Силва (67'-Иниеста), Иско, Асенсио (104'-Родриго); Коща (80'-Аспас)

РУСИЯ (5-3-2): Акинфеев; Марио Фернандес, Кутепов, Игнашевич, Кудряшов, Жирков (46'-Гранат); Кузяев (97'-Ерохин), Зобнин, Семедов (61'-Черишев); Головин, Дзюба (65'-Ф. Смолов)

Родриговлиза Родриго
97' Далер Кузяев  Далер Кузяевизлиза
Александър Ерохин  Александър Ерохинвлиза
Диего Кощаизлиза Диего Коща  80'
Яго Аспасвлиза Яго Аспас
71' Роман Зобнин  Роман Зобнинжълт картон
Начо Фернандесизлиза Начо Фернандес  70'
Даниел Карвахалвлиза Даниел Карвахал
Давид Силваизлиза Давид Силва  67'
Андрес Иниеставлиза Андрес Иниеста
65' Артьом Дзюба  Артьом Дзюбаизлиза
Фьодор Смолов  Фьодор Смоловвлиза
61' Александър Самедов  Александър Самедовизлиза
Денис Черишев  Денис Черишеввлиза
54' Иля Кутепов  Иля Кутеповжълт картон
46' Юри Жирков  Юри Жирковизлиза
Владимир Гранат  Владимир Гранатвлиза
41' Артьом Дзюба  Артьом Дзюбадузпа