Белгия спаси феърплея, наказа Англия с красив гол и избра по-трудния път (видео)

28 юни 2018 | 22:50 - Обновена
Белгия стана третият отбор, постигнал пълен актив в груповата фаза на Мондиал 2018, след като надделя с 1:0 над Англия в директната битка за първото място в Група "G". Двата тима си бяха гарантирали участие на 1/8-финалите още в миналия кръг, а скептиците се съмняваха, че никой няма да иска победата тази вечер, тъй като тя привидно вещае по-труден път в турнира занапред. В крайна сметка Белгия търсеше успеха по-настоятелно и стигна до него с прекрасен гол на Аднан Янузай (51'). Това означава, че селекцията на Роберто Мартинес ще срещне Япония в първата фаза на директните елиминации, докато Англия ще има за съперник Колумбия. При успех на белгийците срещу Япония, се очертава потенциелен зрелищен 1/4-финал срещу Бразилия или Мексико. Ако пък "трите лъва" успеят да преодолеят следващата фаза, то на 1/4 финал техният съперник ще бъде някой измежду Швеция и Швейцария.

Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт беше направил цели осем промени в титулярния си състав. Единствено Джордан Пикфорд, Джон Стоунс и Рубен Лофтъс-Чийк запазиха своите места. Хари Кейн бе оставен на скамейката, въпреки че се бори за голмайсторския приз. Вместо него стартира Джейми Варди. Шанс получиха и Фил Джоунс, Гари Кейхил, Дани Роуз, Трент Александър-Арнолд, Ерик Дайър, Фабиан Делф и Маркъс Рашфорд. С капитанската лента бе Ерик Дайър.  А

Роберто Мартинес предприе дори повече промени - девет. Само Тибо Куртоа и Дедрик Боята запазиха местата си. Миши Батшуай водеше атаката. Ромелу Лукаку, Еден Азар и Кевин де Бройне останаха на пейката.
Двата отбора започнаха активно, противно на предварителните очаквания. В шестата минута Телеманс нанесе страхотен удар от 25 метра, но Пикфорд успя да избие. Три минути след това "червените дяволи" създадоха още по-чисто положение. Фелаини стреля с глава, Пикфорд първоначално спаси, но след това топката продължи към голлинията, където Гари Кейхил изчисти в последния момент.

Англия отговори с опасен удар с глава именно на Кейхил, който засече центриране от корнер на Александър-Арнолд.
В 27-ата минута Миши Батшуай направи добър рейд, но Стоунс блокира удара му. Корнерът, който последва, създаде ново напрежение пред вратата на "трите лъва". Фелаини укроти много добре центрирана към него топка, овладя на гърди, след което шутира към ъгъла, но Александър-Арнолд изчисти пред голлинията, макар че и Пикфорд бе на позиция и можеше да се намеси.
В 34-ата минута Ерик Дайър подлъга отбраната на Белгия, тръгвайки да засича центрирането на Арнолд от ъглов удар. Халфът на Тотнъм обаче пропусна топката и това даде шанс на Лофтъс-Чийк да засече с глава, но ударът му премина встрани от вратата на Куртоа.
За отбелязване е и фактът, че до почивката играчите на Мартинес получиха два жълти картона, което още повече влоши ситуацията на отбора по отношение на дисциплинарния критерий.
В 51-вата минута Аднан Янузай вкара великолепен гол, с който Белгия откри резултата. Тилеманс го намери в наказателното поле, след което крилото на Реал Сосиедад елиминира Роуз с два финта и стреля с левия крак в горния далечен ъгъл на вратата на Пикфорд.
Англия вдигна темпото след получения гол. В 66-ата минута островитяните създадоха първото си чисто голов положение. Джейми Варди изведе много добре Рашфорд зад отбраната. Нападателят на Манчестър Юнайтед излезе сам срещу Куртоа и стреля, но стражът на Белгия докосна топката и тя излезе извън вратата му.
1/4 час преди края в игра за "червените дяволи" се появи Венсан Компани, който пропусна първите два мача, тъй като се възстановяваше от контузия.
В 83-ата минута англичаните пропиляха втора добра възможност да изравнят резултата. Куртоа боксира след центриране от ъглов удар, но топката стигна до Уелбек, който влезе малко преди това на мястото на Александър-Арнолд. Нападателят стреля по земя, но Фелаини подложи крак на пътя на топката и предотврати изравнителното попадение.
Минута преди края Пикфорд спаси опасен удар на Мертенс от границата на наказателното поле.
В добавеното време в наказателното поле на Англия се създаде страхотно разбъркване, дошло след пробив на Батшуай, но Мертенс и Фелаини не успяха да нанесат финалния удар. Секунди след това Фелаини стреля опасно, но встрани от вратата.
Белгия излиза срещу Япония в понеделник, 2 юли, докато Колумбия и Англия играят своя сблъсък от 1/8-финалите на следващия ден.
АНГЛИЯ (3-5-2): Пикфорд; Джоунс, Стоунс (46'-Магуайър), Кейхил; Александър-Арнолд (79'-Уелбек), Дайър, Делф, Лофтъс-Чийк, Роуз; Рашфорд, Варди

БЕЛГИЯ (3-4-2-1): Куртоа; Вермален (74'-Компани), Боята, Дендокер; Шадли, Дембеле, Фелаини, Т. Азар; Тилеманс, Янузай (86'-Мертенс); Батшуай
Хари Магуайър Хари Магуайър6 Венсан Компани4 Венсан Компани
86' Аднан Янузай  Аднан Янузайизлиза
Дрис Мертенс  Дрис Мертенсвлиза
Трент Александър-Арнолдизлиза Трент Александър-Арнолд  79'
Дани Уелбеквлиза Дани Уелбек
74' Томас Вермаален  Томас Вермааленизлиза
Венсан Компани  Венсан Компанивлиза
51' Аднан Янузай  Аднан Янузайгол
Джон Стоунсизлиза Джон Стоунс  46'
Хари Магуайървлиза Хари Магуайър
33' Леандер Дендонкер  Леандер Дендонкержълт картон
19' Юри Тилеманс  Юри Тилемансжълт картон